PARTNER PORTALU
  • BGK

Wybory samorządowe 2018: Polska Razem będzie współpracować z PiS?

  • PAP/MIW    12 maja 2017 - 16:29
Wybory samorządowe 2018: Polska Razem będzie współpracować z PiS?
Posiedzenie Zarządu Krajowego Polski Razem. (fot. twitter.com)

Polska Razem rozmawia z PiS na temat współpracy przy wyborach samorządowych - poinformował lider ugrupowania wicepremier Jarosław Gowin. Wyraził nadzieję, że zostanie zawarte porozumienie, które pozwoli na kontynuowanie współpracy z PiS nie tylko na gruncie parlamentarnym.
• Polska Razem, Zjednoczona Prawica rozpoczyna przygotowania do przyszłorocznych wyborów samorządowych.

• Jarosław Gowin zwróci się do liderów wszystkich partii z apelem, aby na listach samorządowych szczególnie uwzględniane było młode pokolenie Polaków

• Szef Polski Razem na posiedzeniu zarządu będzie rekomendował przyjęcie uchwały popierającej wprowadzenia dwukadencyjności w samorządach.

 

- Rozpoczęliśmy rozmowy z Prawem i Sprawiedliwością na temat współpracy przy wyborach samorządowych. Mam nadzieję, że zawrzemy porozumienie, które pozwoli kontynuować nam współpracę nie tylko na gruncie parlamentarnym, ale także na gruncie samorządowym - podkreślił szef Polski Razem.

Jak dodał, powołana została grupa pełnomocników regionalnych, wśród nich znaleźli się m.in.: w woj. śląskim senator Tadeusz Kopeć oraz w woj. wielkopolskim poseł Grzegorz Piechowiak. Powołany też został pełnomocnik specjalny na terenie Warszawy - Jacek Ozdoba, a także pełnomocnik krajowy - Marcin Ociepa.

Gowin poinformował, że zwróci się do liderów wszystkich partii z apelem, aby na listach samorządowych szczególnie uwzględniane było młode pokolenie Polaków.

- To jest najlepsza lekcja takiej obywatelskiej, republikańskiej odpowiedzialności. Młode pokolenie Polaków ma potencjał, który powinien być lepiej niż do tej pory wykorzystywany - ocenił.

Wicepremier zapowiedział też, że w piątek odbędzie się posiedzenie zarządu Polski Razem, na którym będzie rekomendował przyjęcie uchwały, w której poparty zostanie postulat wprowadzenia dwukadencyjności w samorządach (wójtów, burmistrzów i prezydentów miast)

- Będziemy proponowali, żeby te kadencje były wydłużone do pięciu lat, ale jednocześnie zdecydowanie przeciwstawiamy się pomysłowi, aby takie rozwiązanie działało wstecz - zaznaczył Gowin.

Pytany przez dziennikarzy, czy nie doprowadzi to do sporu z PiS, który rozważa ewentualne działanie prawa wstecz w sprawie dwukadencyjności, odparł:

- W tej sprawie będziemy rozmawiali jeszcze z koleżankami i kolegami z PiS, będziemy ich przekonywać, że to nie jest rozwiązanie dobre dla samorządu i dla Polski - podkreślił.

- Natomiast już poinformowałem prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego, że jeżeli tego typu projekt znalazłby się w Sejmie, to posłowie Polski Razem będą głosowali przeciwko temu rozwiązaniu - zapowiedział. Według niego to "nie narazi na pewno na szwank" koalicji z PiS, dlatego, że - jak przekonywał - funkcjonuje ona bardzo dobrze w zakresie, który został wynegocjowany przed wyborami.

Gowin podkreślił też, że jego ugrupowanie nie jest za ograniczeniem uprawnień do startów w wyborach samorządowych wyłącznie do komitetów partyjnych.

- Nigdy tego typu rozmów nie było i na pewno nasza partia nigdy takiego rozwiązania by nie poparła - zapewnił.

Pełnomocnik krajowy Marcin Ociepa wskazał, że Polska Razem "głęboko wierzy" w samorząd.

- Dlatego nasze główne przesłania programowe to decentralizacja, partycypacja obywatelska i innowacje - zapowiedział.

- Głęboko wierzymy w to, że obywatele są kompetentni do tego, żeby brać odpowiedzialność za swoje wspólnoty lokalne. Będziemy ich w tym wspierać - zapewnił.

Ociepa dodał, że Polska Razem startuje z inicjatywą samorządową Gowina, której inauguracja odbędzie się jesienią w Warszawie.

REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.