PARTNER PORTALU
  • BGK

Wybory samorządowe 2018: Posłowie PO wzywają premier do odpowiedzi

  • MN    31 maja 2017 - 20:37
Wybory samorządowe 2018: Posłowie PO wzywają premier do odpowiedzi
Niestabilność zasad jest czynnikiem poważnie utrudniającym przygotowania do wyborów - mówi poseł Tadeusz Aziewicz. (fot. aziewicz.pl)

Platforma Obywatelska chce, aby prezes Rady Ministrów rozwiała wszelkie wątpliwości dotyczące formy zbliżających się wyborów samorządowych.
• Posłowie Platformy Obywatelskiej zwracają się z pytaniami do premier Beaty Szydło o dwukadencyjność władz samorządowych, zniesienie drugiej tury w wyborach, jak i sam termin wyborów.

• Uważają, że niespójne przekazy dotyczące zbliżających się wyborów mają zwiększyć szanse partii rządzącej, a innym utrudniają przygotowania. 

• Posłowie chcą też wiedzieć, czy oficjalne wypowiedzi Jarosława Kaczyńskiego należny traktować jako stanowisko Rady Ministrów.

Posłowie Platformy Obywatelskiej piszą do premier Beaty Szydło, że przekazy obozu rządzącego na temat zbliżających się wyborów samorządowych są zmienne i niespójne.

- Termin wyborów samorządowych zbliża się wielkimi krokami – mówi nam poseł Tadeusz Aziewicz z PO i dodaje, że w przestrzeni publicznej ciągle pojawiają  się zapowiedzi głębokich zmian w zakresie obowiązujących reguł gry, które mają na celu zwiększenie szans formacji aktualnie rządzącej Polską.

Czytaj też: Tyszka: Wybory i referendum w jednym dniu to oszczędność

- Niestabilność zasad jest czynnikiem poważnie utrudniającym przygotowania do wyborów i może negatywnie wpłynąć na ich wyniki, dlatego z inicjatywy posła Jarosława Urbaniaka, zdecydowaliśmy się zadać prezesowi Rady Ministrów, organowi właściwemu do zarządzenia wyborów, kilka fundamentalnych pytań – dodaje Aziewicz.

Jakie to pytania? Posłowie PO chcą wiedzieć, kiedy odbędą się wybory samorządowe i czy rząd planuje zmiany art. 371 Kodeksu Wyborczego, regulującego kwestie terminu wyborów samorządowych w takim kierunku, aby mogły odbyć się wcześniej niż w ustawowym terminie.

Kolejne pytanie dotyczy tego, czy rząd planuje podjęcie prac, w wyniku których w części gmin, gdzie wybory do rad odbywają się w okręgach jednomandatowych, przywrócono by ordynację proporcjonalną.

Czytaj też: SLD wystawi pełne listy w wyborach samorządowych w całym kraju

Posłowie zastanawiają się także, czy trwają prace nad ograniczeniem kadencji samorządowców do dwóch, a jeśli tak, to czy ma to obwiązywać z mocą wsteczną. Stawiają pytanie, mimo że prezes PiS zadeklarował, iż mocy wstecznej nie będzie. Posłowie chcą też wiedzieć, czy rząd planuje ograniczenie liczby kadencji, przez które dana osoba może pełnić funkcje wykonawcze w poszczególnych organach samorządu terytorialnego

Kolejną kwestią poruszoną w interpelacji jest to, czy planowane jest odstąpienie od bezpośredniego wyboru wójtów, burmistrzów i prezydentów miast, przywracając ich wybór przez organ stanowiący. Gdyby takich planów nie było, posłowie chcą wiedzieć, czy PiS zlikwiduje drugą turę wyborów.

Czytaj też: Wcześniejsze wybory samorządowe? Jest projekt ustawy

REKLAMA
×
KOMENTARZE (1)

  • Katarzyna, 2017-06-01 09:39:35

    Wzywać to oni mogą Kopaczową i Tuska do przeproszenia Narodu.