PARTNER PORTALU
  • BGK

Wybory samorządowe 2018: Ruszają pierwszą testy sytemu informatycznego

  • AW    29 września 2017 - 14:35
Wybory samorządowe 2018: Ruszają pierwszą testy sytemu informatycznego
System WOW przygotowany został przez Krajowe Biuro Wyborcze (fot. flickr.com)

Z początkiem października Krajowe Biuro Wyborcze rozpocznie testy systemu informatycznego Wsparcia Organów Wyborczych. Testy obejmą delegatury KBW i będą dotyczyły modułów obsługujących wybory samorządowe. To pierwszy z serii testów, które będą prowadzone przed wyborami planowanymi na jesień 2018 roku.
System Wsparcia Organów Wyborczych pełnić będzie pomocniczą rolę podczas wyborów samorządowych.

W ramach pierwszego testu zostaną sformułowane przykładowe meldunki wyborcze. Znajdą się w nich między innymi informacje o liczbie wyborców, okręgów wyborczych oraz mandatów do obsadzenia w danym okręgu w wyborach do rad gmin, powiatów i województw.

Prowadzona będzie także testowa rejestracja komitetów wyborczych o zasięgu ogólnopolskim i ogólnowojewódzkim oraz rejestracja komitetów lokalnych. W ramach testu delegatury będą ponadto sprawdzać moduły odnoszące się do powoływania terytorialnych komisji wyborczych.

System WOW przygotowany został przez Krajowe Biuro Wyborcze.

- System nie liczy głosów – podkreśla szef Krajowego Biura Wyborczego Beata Tokaj. Dodaje, że podstawę obliczenia wyników głosowania stanowi ciężka praca członków obwodowych komisji wyborczych, którzy liczą głosy oddane w lokalach wyborczych. - System służy do weryfikowania prawidłowości obliczeń - między innymi przy przeliczaniu głosów na mandaty - i do wychwycenia ewentualnych nieprawidłowości – zaznacza minister Tokaj.

Przypomnijmy w czasie wyborów w 2014 r. z powodu awarii systemu informatycznego PKW miała kłopoty ze zliczaniem głosów. Do wojewódzkich komisji nie docierały protokoły z komisji powiatowych i miejskich. Na ostateczne wyniki czekaliśmy kilka dni, co doprowadziło m.in. do rezygnacji niemal wszystkich sędziów tworzących poprzedni skład PKW.

Zgodnie z Kodeksem wyborczym Krajowe Biuro Wyborcze zapewnia obsługę Państwowej Komisji Wyborczej, komisarzy wyborczych oraz innych organów wyborczych. Do zadań KBW należy zapewnienie warunków organizacyjno-administracyjnych, finansowych i technicznych, związanych z organizacją i przeprowadzaniem wyborów i referendów w zakresie określonym w kodeksie oraz innych ustawach.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.