PARTNER PORTALU
  • BGK

Wybory samorządowe 2018: Wyniki poznawać mamy na bieżąco

  • MN    6 listopada 2017 - 13:03
Wybory samorządowe 2018: Wyniki poznawać mamy na bieżąco
Beata Tokaj zapowiada, że tym razem system informatyczny PKW stanie na wysokości zadania. (fot. PKW)

Wyniki wyborów samorządowych w 2018 roku mają być podawane na bieżąco na stronie internetowej, zaś wszystko będzie jasne kolejnego dnia nad ranem - zapowiada szefowa Krajowego Biura Wyborczego.
• Wyniki wyborów samorządowych 2018 r. mają być znane nad ranem po głosowaniu.

• Ewentualne zmiany ordynacji wyborczej mogą jednak pokrzyżować plany PKW.

• Dotychczasowe testy systemu informatycznego przebiegały sprawnie.

Wyniki wyborów samorządowych mają być podawane na bieżąco – tak zapewniała szefowa KBW Beata Tokaj w telewizji wPolsce.pl.

Podkreśliła, że tempo podawania tych wyników zależeć będzie od pracy obwodowych komisji wyborczych – tego, jak szybko policzą one głosy i czy nie popełnią błędów w protokołach. Wyjaśniła, że protokoły komisji będą przekazywane do komisarzy wyborczych i dopiero po weryfikacji przez nich będą mogły trafić na stronę internetową. – Jest możliwe, by nad ranem były znane wyniki wyborów – przyznała minister Tokaj.

Likwidacja JOW-ów wymusi zmiany w systemie

Szefowa Krajowego Biura Wyborczego zaznaczyła jednocześnie, że gdyby ustawodawca zamierzał wprowadzać zmiany w Kodeksie wyborczym przed wyborami samorządowymi, to dla KBW byłby to poważny problem. – Gdyby w tych wyborach miało nie być jednomandatowych okręgów wyborczych, musielibyśmy zmieniać cały system informatyczny – podkreśliła minister Tokaj.

Dodała, że im wcześniej znane będą ewentualne zmiany w Kodeksie wyborczym, tym szybciej Krajowe Biuro Wyborcze będzie mogło się do nich przygotować. Beata Tokaj zwróciła uwagę, że system informatyczny wspomagający pracę organów wyborczych przechodzi aktualnie fazę testów. – Dwa testy wypadły bardzo dobrze, przed nami trzeci - obciążeniowy - powiedziała minister Tokaj. Zapewniła jednocześnie, że Krajowe Biuro Wyborcze przeprowadzi wybory samorządowe zgodnie z wolą ustawodawcy.

Czekamy na ostateczną formę karty

Beata Tokaj wyraziła ponadto opinię, że do końca roku Państwowa Komisja Wyborcza powinna podjąć decyzję, jak będzie wyglądać karta do głosowania w wyborach samorządowych. Przypomniała, że zdecydowana większość uczestników konsultacji prowadzonych przez PKW i KBW opowiedziała się za kartą w postaci broszury A4. 

Szef KBW podkreśliła, że jeśli PKW zdecyduje się na kartę – „książeczkę”, to zgodnie z Kodeksem wyborczym będzie to karta z instrukcją głosowania na pierwszej stronie, spisem treści na drugiej i listami komitetów wyborczych od trzeciej strony takiej karty. Minister Tokaj przypomniała ponadto, że postulowane przez część środowisk przezroczyste urny wyborcze są używane już w głosowaniach od 1 lipca 2016 roku.

Przygotowania do wyborów nabierają tempa

Przygotowany przez KBW System Wsparcia Organów Wyborczych (WOW) ma być testowany regularnie do czasu wyborów samorządowych, planowanych na jesień 2018 roku. PKW podkreśla, że w trakcie testów systemu wykonywane są dokładnie te działania, które będą za rok wykonywać organy wyborcze w całej Polsce.

Natomiast jeśli chodzi o ordynację wyborczą – tutaj wciąż jest wiele niewiadomych. Wspomniana przez Beatę Tokaj likwidacja JOW-ów wydaje się jednak bardzo możliwym posunięciem rządzących. Ich likwidację sugerował już prezes PiS Jarosław Kaczyński, a ostatnio taką możliwość zapowiadali m.in. marszałek Senatu Stanisław Karczewski i poseł PiS Marek Ast.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.