PARTNER PORTALU
  • BGK

Wybory samorządowe 2018 z nowymi kartami do głosowania. Jakimi? Szczegóły po wakacjach

  • MN    27 czerwca 2017 - 15:42
Wybory samorządowe 2018 z nowymi kartami do głosowania. Jakimi? Szczegóły po wakacjach
Nowe karty zostaną zastosowane w wyborach samorządowych w przyszłym roku. (fot. mswia.gov.pl)

Tylko do piątku (30 czerwca) trwać będą konsultacje kształtu nowych kart do głosowania, zorganizowane przez Państwową Komisję Wyborczą i Krajowe Biuro Wyborcze.
• Po wakacjach zostanie zaprezentowany raport z konsultacji na temat kształtu nowych kart do głosowania.

• Opinie wyborców będą miały charakter doradczy przy ustaleniu przez Państwową Komisję Wyborczą ostatecznego wzoru karty.

• Nowe karty posłużą do głosowania w nadchodzących wyborach samorządowych w 2018 roku.

Szef Krajowego Biura Wyborczego Beata Tokaj zachęca wszystkich, którzy jeszcze nie wyrazili swojej opinii o nowej karcie do głosowania, by zapoznali się z proponowanym przez PKW wzorem karty i wypowiedzieli się - czy wolą kartę wielkoformatową – tak zwaną „płachtę”, czy też może zbroszurowaną kartę formatu A4 – tak zwaną „książeczkę”.

- Zależy nam na tym, żeby nowa karta wyborcza była dla wyborców przyjazna i nie powodowała żadnych trudności w posługiwaniu się nią – mówi minister Tokaj.

Czytaj też: Tyszka: Wybory i referendum powinny zostać rozciągnięte na dwa dni

Dodaje, że w ramach konsultacji PKW i KBW czekają także na opinie o treści zamieszczonej na karcie informacji, jak głosować i o tym, jak powinna ona zostać sformułowana, by była jasna i zrozumiała.

Przypomnijmy, że Beata Tokaj w kwietniu tego roku, gdy zapowiadała konsultacje w sprawie kart, mówiła, że propozycją do konsultacji ze strony PKW jest karta-broszura formatu A4. Alternatywą dla niej jest karta-płachta, gdzie na jednej stronie wydrukowane są nazwiska wszystkich kandydatów. Szefowa KBW przyznała, że karta-książeczka uznawana jest przez osoby przekazujące swoje opinie za poręczniejszą w użyciu. Zaznaczyła jednak, że swoich zwolenników ma także płachta.

Czytaj też: Chcesz zostać burmistrzem czy radnym? Kukiz'15 rekrutuje i szkoli

Z kolei eksperci z Fundacji Batorego podnoszą, że karta wyborcza pod postacią książeczki jest niepraktyczna i ma wpływ na wyniki wyborów. Zamiast tego, zaproponowano broszury w formacie A2.   

W konsultacjach każdy wyborca może przekazać swoją opinię co do kształtu karty za pośrednictwem strony internetowej www.pkw.gov.pl oraz przez kanały Państwowej Komisji Wyborczej i Krajowego Biura Wyborczego w portalach społecznościowych. Konsultacje trwają do piątku, 30 czerwca, do północy. 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.