PARTNER PORTALU
 • BGK

Wybory samorządowe: Co deklarują bezpartyjni samorządowcy? Mamy to czarno na białym

 • AW    25 września 2017 - 15:50
Wybory samorządowe: Co deklarują bezpartyjni samorządowcy? Mamy to czarno na białym
I Ogólnopolska Konwencja w Tarnowie Podgórnym (fot.mat.pras.)

- Wzywamy do tworzenia wojewódzkich, powiatowych i gminnych koalicji po to, by móc wspólnie wystąpić na listach wyborczych do sejmików wojewódzkich, rad powiatów i gmin, które obecnie obsadzają lokalni nominaci partii politycznych, przenosząc na samorząd szkodliwe skutki konfliktów partyjnych – czytamy w deklaracji Ruchu Samorządowego Bezpartyjni, jaka został przyjęta podczas I Ogólnopolskiej Konwencji w Tarnowie Podgórnym.
• Jak informowaliśmy, w sobotę 23 września odbyła się I Ogólnopolska Konwencja Ruchu Samorządowego Bezpartyjni, w której uczestniczyło ok. 500 samorządowców.

• Celem ruchu jest zaktywizowanie bezpartyjnych liderów samorządowych i działaczy społecznych zjednoczenia sił przed najbliższymi wyborami samorządowymi.

• W deklaracji podano pięć zasad, jakie mają przyświecać bezpartyjnym kandydatom:  pomocniczości, partycypacji, samostanowienia, solidarności, bezpartyjności.

 

- Nasza konwencja to jasny sygnał dla wszystkich organizacji w kraju, dla których najważniejsze jest dobro lokalnych społeczności, a nie interes partyjny. Wspólnie powstrzymamy zalewanie Polski partyjnym betonem od góry do dołu – mówił  w sobotę Łukasz Mejza, rzecznik prasowy Ruchu, radny Sejmiku Województwa Lubuskiego.

W roku 2014 w sześciu województwach wystartowały niezależne komitety.

- Najlepsze wyniki spośród nich osiągnęły te, które miały w nazwie bezpartyjność. Wszystkie te ruchy występowały pod inną nazwą, a wspólna lista daje nam, chociażby, takie korzyści jak: czas antenowy, obecność w sondażach, losowanie numeru listy – dodał Patryk Hałaczkiewicz , koordynator krajowy Ruchu Samorządowego Bezpartyjni.

Osiągnięcie lepszego wyniku w 2018 r ma zapewnić połączeni sił.

- Wzywamy wszystkich niezależnych i bezpartyjnych samorządowców do tworzenia koalicji wyborczych do wyborów samorządowych z postulatami opracowanymi lokalnie wokół proponowanych w deklaracji zasad. Wzywamy do formowania szerokich, obywatelskich koalicji zawierających reprezentantów wszystkich aktywnych lokalnie podmiotów spoza partyjnej przynależności. Wzywamy do tworzenia wojewódzkich, powiatowych i gminnych koalicji po to, by móc wspólnie wystąpić na listach wyborczych do sejmików wojewódzkich, rad powiatów i gmin, które obecnie obsadzają lokalni nominaci partii politycznych, przenosząc na samorząd szkodliwe skutki konfliktów partyjnych – czytamy w deklaracji przyjętej podczas konwencji (publikujemy ją w dziale Multimedia)

W deklaracji jest mowa o zasadach: pomocniczości, partycypacji, samostanowienia, solidarności, bezpartyjności.

- Zasada partycypacji musi przyświecać takim zmianom ustrojowym, dzięki którym przedstawiciele samorządu terytorialnego wszystkich szczebli otrzymają prawo decydowania i prawo głosu w sprawach fundamentalnych dla rozwoju regionów Polski - ich małych ojczyzn. Dzięki tej zasadzie mają być wprowadzone rozwiązania umożliwiające większy udział w podejmowaniu decyzji społeczności lokalnych i ich przedstawicieli – czytamy też w deklaracji.Multimedia

×
KOMENTARZE (3)

 • Zszokowany, 2017-10-09 00:12:16

  RWD - ratuj własną dupe.Tak powinno nazywAć się to ich "bezpartyjny" tam w większości byli w różnych partiach !
 • MIETAS, 2017-10-09 00:09:04

  Bezpartyjny ??? Tadeusz Czajka jeszcze parę lat temu szef PO na powiat poznański. Jak im nie wstyd, chorągiewki jedne !!!
 • Obserwator, 2017-10-08 20:06:50

  Burmistrzowie, wójtowie sprawdzają się w miastach i gminach. Jestem ZA