PARTNER PORTALU
  • BGK

Wybory samorządowe. Fundacja Batorego apeluje do PKW

  • KDS    18 maja 2018 - 11:25
Wybory samorządowe. Fundacja Batorego apeluje do PKW
Fundacja Batorego opracowała własny wzór kart do głosowania. (fot.shutterstock.com)

Fundacja im. Stefana Batorego zwróciła się do Państwowej Komisji Wyborczej z prośbą o odejście od stosowania zbroszurowanych kart do głosowania w wyborach organów przedstawicielskich samorządu terytorialnego organizowanych w systemie proporcjonalnym. - Karta w postaci „płachty” jest rozwiązaniem znacznie prostszym, oszczędniejszym i bezpieczniejszym - przekonują.
  • Swoją prośbę Fundacja motywuje tym, że zmniejszyła się maksymalna liczba kandydatów możliwych do zgłoszenia przez jeden komitet wyborczy. 
  • Eksperci Fundacji im. Stefana Batorego, bazując na danych dotyczących liczby list i kandydatów z 2014 roku, szacują, że karty w formie pojedynczych kartek zadrukowanych jednostronnie (tzw. „płachty”) można byłoby zastosować w 99,07 proc. okręgów wyborczych.
  • Przypominają też, że proponowane przez nich rozwiązanie ograniczy liczbę głosów nieważnych albo oddanych przez pomyłkę na inną listę niż wyborca zamierzał.

Fundacja przypomina, że znowelizowany Kodeks wyborczy wskazuje, że: „Karta do głosowania jest jedną kartką zadrukowaną jednostronnie.(…) Karta do głosowania może w razie potrzeby składać się z odpowiedniej liczby zadrukowanych jednostronnie, trwale połączonych kartek”. Jednak w ich opinii taka potrzeba nie zachodzi w przytłaczającej większości okręgów wyborczych w wyborach samorządowych.

Zdaniem ekspertów z Batorego, karta w postaci „płachty” jest rozwiązaniem znacznie prostszym, oszczędniejszym i bezpieczniejszym. Pozwala na ograniczenie liczby głosów nieważnych albo oddanych przez pomyłkę na inną listę niż wyborca zamierzał.

- Badanie kart do głosowania z wyborów do sejmików województw 2014 roku wykazało, że zastosowanie kart zbroszurowanych (tzw. „książeczek”) przyczyniło się do gwałtownego wzrostu liczby głosów nieważnych - przypominają przedstawiciele Batorego. 

Czytaj więcej: Szef PKW o działaniach kandydatów na prezydentów: W pewnym sensie czuję się bezradny

"Płachta" ma ułatwić i przyspieszyć pracę obwodowych komisji wyborczych, bowiem sprawdzenie ważności głosu oddanego na pojedynczej kartce będzie znacznie szybsze niż przewertowanie broszury. Zapewni tajność głosowania wyborcom niewidomym i niedowidzącym.

- W przypadku kart-broszur, aby wyborca mógł skorzystać z nakładki w języku Braille’a, w praktyce najpierw ktoś musi pomóc mu znaleźć odpowiednią stronę z listą, na którą chce zagłosować. (Zwracali na to uwagę m.in. członkowie Polskiego Związku Niewidomych podczas konsultacji zorganizowanych przez PKW w 2016 r.) - wyjaśnia Fundacja. 

Po stronie korzyści wymienia też obniżenie kosztów organizacji wyborów. Druk kart „płacht” będzie znacznie tańszy od druku broszur. To istotne, przy ogólnym wzroście kosztów organizacji wyborów.

Fundacja przekonuje, że po zmianach liczby kandydatów możliwych do zgłoszenia przez jeden komitet wyborczy, wykorzystanie broszury byłoby konieczne jedynie w 6 okręgach w wyborach do sejmików województw (0,03 proc. wszystkich okręgów wyznaczanych w wyborach proporcjonalnych w Polsce).

Czytaj więcej: Komisarz wyborczy nie może pełnić funkcji? PKW wyjaśnia, co wtedy

Wskazują też, że opracowany przez nich wzór karty jednostronnie zadrukowanej ma rozmiar 50 cm x 70,7 cm (B2). Pomieści się na nim 15 list kandydatów. Zaprojektowane przez nich wzory zamieściliśmy w dziale multimedia. 

- W wyborach samorządowych 2014 roku więcej list było zarejestrowanych jedynie w 6 okręgach w wyborach do Sejmiku woj. śląskiego (najwięcej - 18 list w okręgu nr 7). W wyborach samorządowych 2010 roku więcej niż 15 list zarejestrowano jedynie w 7 okręgach. Również długość list kandydatów dzięki nowelizacji przepisów, nie powinna być problemem. W praktyce w okręgach wyborczych obsadzanych jest 10 mandatów, a więc maksymalna długość listy to 12 kandydatów - wskazują przedstawiciele Fundacji. 

Przypominają też, że sytuacja, w której karta wyborcza w formie „płachty” obowiązuje na terenie całego kraju z wyłączeniem poszczególnych okręgów, gdzie głosowanie odbywa się za pomocą kart-broszur, nie byłaby ewenementem. W wyborach samorządowych 2010 roku karty w formie broszury obowiązywały jedynie na Mazowszu.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


MultimediaREKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.