PARTNER PORTALU
  • BGK

Wybory samorządowe, Gdańsk: Ewa Lieder kandydatką Nowoczesnej na prezydenta

  • PAP/AT    8 listopada 2017 - 09:45
Wybory samorządowe, Gdańsk: Ewa Lieder kandydatką Nowoczesnej na prezydenta
Nowoczesna: Ewa Lieder kandydatką na prezydenta Gdańska (fot.shutterstock)

Do tej pory zgłoszony został tylko jeden oficjalny kandydat na prezydenta Gdańska. Jest nim
Ewa Lieder z Nowoczesnej.
• Posłanka Ewa Lieder z Nowoczesnej to jedyny oficjalnie ogłoszony do tej pory kandydat w wyborach na prezydenta Gdańska.

• PO rozważa wystawienie obecnego prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza, posłankę Agnieszkę Pomaską lub europosła Jarosława Wałęsę.

• W PiS na liście potencjalnych kandydatów pojawił się wiceminister infrastruktury Kazimierz Smoliński.

W ostatnich wyborach samorządowych w 2014 r. Ewa Lieder reprezentująca wówczas ruch społeczny "Gdańsk Obywatelski" zajęła trzecie miejsce z poparciem ponad 12 proc. głosujących, za prezydentem Gdańska Pawłem Adamowiczem (46 proc.) i Andrzejem Jaworskim z Prawa i Sprawiedliwości (nieco ponad 26 proc.).

"Kandydaturę Ewy Lieder zgłosiliśmy w marcu, ale jeszcze na ostatniej naszej konwencji regionalnej w październiku posłanka (jest ona też przewodniczącą Regionu Pomorskiego Nowoczesnej - PAP) zadeklarowała ponownie chęć kandydowania. Ma ona poparcie przewodniczącego partii Ryszarda Petru, struktury regionalne również ją popierają" - powiedział sekretarz Regionu Pomorskiego Nowoczesnej Ryszarda Petru, Dominik Kwiatkowski.

Czytaj też: Wybory samorządowe: Jarosław Wałęsa kandydatem na prezydenta Gdańska?

Wyjaśnił, że zgłoszenie Lieder nie wyklucza jednak możliwości ewentualnych negocjacji między przedstawicielami zjednoczonej opozycji nt. wyłonienia wspólnego kandydata na prezydenta Gdańska. "Spodziewam się, że Platforma Obywatelska ogłosi w niedługim czasie swojego kandydata, bo na razie są tylko doniesienia medialne, zobaczymy też jak do propozycji PO odniosą się np. PSL i ruchy miejskie i wtedy będziemy wiedzieli, z czym mamy usiąść do stołu" - dodał.

Przewodniczący pomorskiej PO Sławomir Neumann powiedział, że Platforma swojego kandydata wybierze spośród trzech osób, którzy zgłosili chęć udziału w przyszłorocznych wyborach. Są to obecny prezydent miasta Paweł Adamowicz, posłanka Agnieszka Pomaska oraz syn b. prezydenta RP Lecha Wałęsy, europoseł Jarosław Wałęsa.

"Wokół nich będziemy starać się budować najlepszy wybór. Zamówimy sondaż wśród mieszkańców Gdańska, kto z tej trójki cieszy się największą popularnością. To będą takie swoiste +prawybory+. Decyzja o ogłoszeniu kandydata zapadnie w styczniu" - dodał Neumann.

Adamowicz w ubiegły piątek w wywiadzie dla Gazety Wyborczej Trójmiasto zadeklarował, że nie zdecyduje się na start z własnego komitetu, jeśli PO go nie poprze. "Nie wystartuję samodzielnie dlatego, że od dwóch lat nawołuję do stworzenia wspólnych list i wyłonienia wspólnych kandydatów na prezydenta miasta. Kluczem do obronienia Gdańska i Pomorza przed PiS-owską kolonizacją jest współpraca wszystkich proeuropejskich i prodemokratycznych sił. Z tego obozu nie może być wielu kandydatów na prezydenta Gdańska" - powiedział 52-letni Adamowicz, rządzący Gdańskiem od 1998 r.

REKLAMA
×
  • 10.

    JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.