PARTNER PORTALU
  • BGK

Wybory samorządowe. Gdańsk i Gdynia już podzieliły Nowoczesną i PO

  • PAP/JS    23 lutego 2018 - 23:20
Wybory samorządowe. Gdańsk i Gdynia już podzieliły Nowoczesną i PO
Grabiec pytany po posiedzeniu zarządu o posłankę Nowoczesnej, podkreślił że "nie można nikogo wykluczać (Jan Grabiec, fot.facebook.com/JanGrabiecLegionowo)

W najbliższych tygodniach będziemy intensywnie pracować w gdańskiej i pomorskiej PO, by wypracować najlepszy pomysł wyborczy na Gdańsk i na cały region – powiedział wieczorem rzecznik PO Jan Grabiec. Jak dodał, Pomorze potrzebuje sprawnej drużyny, która będzie w stanie wygrać z PiS.
W niedzielę (18 litego) zamiar ubiegania się o reelekcję ogłosił obecny prezydent Gdańska Paweł Adamowicz. Jego deklaracja nie wzbudziła jednak entuzjazmu wśród polityków PO; możliwości poparcia jego startu nie widzi też Nowoczesna. O sytuacji przedwyborczej na Pomorzu rozmawiał w piątek wieczorem zarząd PO.

"Zarząd wysłuchał informacji na temat sytuacji w regionie pomorskim. Rekomendacja jest taka, żeby poczekać na rozwój wypadków. Mamy dziewięć miesięcy do wyborów, za sześć miesięcy zgłaszane są kandydatury. Myślę, że w najbliższych tygodniach będziemy intensywnie pracować w Platformie gdańskiej i pomorskiej po to, żeby wypracować najlepszy pomysł na Gdańsk i na cały region" - powiedział dziennikarzom po zakończeniu spotkania zarządu rzecznik PO Jan Grabiec.

Podkreślił, że w jesiennych wyborach chodzi o to, żeby pokonać PiS. "I to nie może być kwestią gry indywidualnej, tak się nie da walczyć z tak zdyscyplinowana partią, jako jest Prawo i Sprawiedliwość. Tu potrzebna jest drużyna i wszyscy muszą mieć tego świadomość, bez względu na to, czy są zasłużonymi samorządowcami" - przekonywał.

Politycy Platformy, pytani kogo najchętniej widzieliby w roli kandydata na prezydenta Gdańska, najczęściej wymieniają nazwiska syna b. prezydenta, europosła PO Jarosława Wałęsę oraz posłankę Agnieszkę Pomaską. Z nieoficjalnych informacji wynika, że większe szanse ma Wałęsa; za kilka tygodni jednak Platforma ma zamiar zamówić sondaż, który da odpowiedź na pytanie o ewentualne szanse wyborcze dla obojga młodych polityków PO. "Mniej więcej za miesiąc będziemy chcieli sprawdzić jak rozkłada się poparcie, zarówno dla Adamowicza, jak i Agnieszki i Jarka" - powiedział polityk z władz PO.

Nowoczesna chciałaby z kolei, by kandydatką na prezydenta Gdańska była posłanka Ewa Lieder, choć jej politycy zastrzegają, że są otwarci na rozmowy w Platformą.

Grabiec pytany po posiedzeniu zarządu o posłankę Nowoczesnej, podkreślił że "nie można nikogo wykluczać". "Przykład Warszawy, gdzie porozumieliśmy się (...) z Nowoczesną, pokazuje, że ten model można przenieść także na inne duże miasta" - powiedział rzecznik Platformy.

Z rozmów z politykami PO wynika, że niełatwa jest też sytuacja w Gdyni, gdzie Platforma porozumiała się już z tamtejszym wieloletnim niezależnym prezydentem Wojciechem Szczurkiem. Nowoczesna wolałaby wystawić tam jednak własnego kandydata. "Możliwe jest więc, że w Gdyni pójdziemy do wyborów osobno" - zaznaczył w rozmowie polityk z kierownictwa Platformy.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.