PARTNER PORTALU
  • BGK

Wybory samorządowe: Jak zmieniać system wyborczy w Polsce?

  • jk    9 października 2017 - 10:33
Wybory samorządowe: Jak zmieniać system wyborczy w Polsce?
Jak zmienić prawo wyborcze w Polsce? Bartłomiej Michalak proponuje kilka kroków. (Fot. Shutterstock)

Specjaliści dość powszechnie wskazują na wady i niespójności Kodeksu wyborczego. Niezależnie jednak od tego, czy zmiany mają dotyczyć tylko kwestii technicznych, czy też całego systemu, prace wymagają czasu i szerokich konsultacji.
• Zdaniem ekspertów Fundacji im. Stefana Batorego system wyborczy to zbyt ważna sprawa, by działać w pośpiechu.

• Zmiany należy wprowadzać odpowiedzialnie, warto korzystać z doświadczeń innych krajów.

• Wzorcowo nad nową ordynacją pracowano w Nowej Zelandii. Powołano tam specjalną komisję złożoną z ekspertów i praktyków oraz zorganizowano 3 ogólnokrajowe referenda.

• Prace trwały ponad 10 lat, lecz ordynacja jest skrojona na miarę obywateli, a nie pod partyjne rozgrywki.

We wtorek (10 października) odbędzie się pierwsze posiedzenie Sejmu po wakacyjnej przerwie. Prawo i Sprawiedliwość chce zmienić ordynację wyborczą jeszcze tej jesieni, tak by mogła już obowiązywać w przyszłorocznych wyborach samorządowych.

System wyborczy to mechanizm, który głosy wyborców „przelicza” na mandaty. Nie istnieje system idealnie odwzorowujący wolę wyborców, podobnie jak lustro nie daje idealnego odbicia rzeczywistości. Stwarza to okazje do manipulacji.

- Znajomość mechanizmów i efektów poszczególnych typów ordynacji pozwala wpływać na kierunek procesów politycznych zachodzących w państwie. Mówiąc wprost: można faworyzować pewne partie polityczne, innym zaś utrudniać zdobywanie mandatów i stanowisk, a w konsekwencji sięgnięcie po władzę. Co więcej, ordynacja wyborcza to jeden z bardziej wrażliwych elementów systemu politycznego. Dlaczego? Ponieważ pod pretekstem zmian „technicznych” można znacząco manipulować owym „odbiciem” preferencji wyborców – wyjaśnia Bartłomiej Michalak z UMK w Toruniu.

Przykładem jest modyfikacja dokonana w Polsce w 2001 roku. - Pretekstem do zmiany stał się wymóg dostosowania przepisów ordynacji do nowej konstytucji. Posłowie Akcji Wyborczej Solidarność i Unii Wolności, obawiając się przygniatającego zwycięstwa Sojuszu Lewicy Demokratycznej, zmienili metodę przeliczania głosów na mandaty na korzystniejszą dla mniejszych partii (czyli wszystkich z wyjątkiem SLD). Koalicja SLD/UP „utraciła” w ten sposób 29 mandatów, które dałyby jej większość wymaganą do samodzielnego sformowania rządu - dodaje ekspert.

Specjaliści dość powszechnie wskazują na wady i niespójności Kodeksu wyborczego. Niezależnie jednak od tego, czy zmiany mają dotyczyć tylko kwestii technicznych, czy też całego systemu, prace wymagają czasu i szerokich konsultacji.

- Zmian nie można wprowadzać w atmosferze podejrzeń, że mają one poprawić wynik wyborczy jednego z ugrupowań lub zaszkodzić rywalom. To nie służy budowaniu zaufania obywateli do uczciwości wyborów i tak już nadszarpniętego - mówi Joanna Załuska, dyrektor programu Masz Głos, Masz Wybór.

Zmiany prawa wyborczego

Jak zmienić prawo wyborcze w Polsce? Bartłomiej Michalak proponuje kilka kroków. Należy zacząć od przeglądu prawa wyborczego. Powinni się tym zająć zarówno specjaliści od problematyki prawa oraz systemów wyborczych, jak i praktycy. Wymaga to powołania specjalnej komisji – na wzór nowozelandzki i brytyjski - której zadaniem byłyby przegląd i przygotowanie propozycji konkretnych zmian;

REKLAMA
×
  • 10.

    JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (1)

  • eLPe, 2017-10-10 12:25:44

    Podstawowym celem przepisów regulujących wszystkie rodzaje wyborów winien być sprawiedliwy, a nie "partyjniacki" podział mandatów. O miejscu winna decydować WYŁĄCZNIE ilość głosów KONKRETNEGO kandydata !!! Tylko wówczas można mówić o "reprezentatywności" każdej władzy....  rozwiń