PARTNER PORTALU
  • BGK

Wybory samorządowe: Jaka jest twoja wiedza o wyborach samorządowych? Sprawdź się w teście

  • bad    9 listopada 2017 - 17:56
Wybory samorządowe: Jaka jest twoja wiedza o wyborach samorządowych? Sprawdź się w teście
Wyniki etapu szkolnego ogłoszone zostaną 16 listopada (fot. mat. prasowe)

Ile lat musi mieć ukończone kandydat na radnego, a ile na wójta, w jakich godzinach będą otwarte lokale wyborcze, jakie uprawnienia ma wyborca niewidomy, a jakie mąż zaufania – między innymi na takie pytania odpowiadali uczestnicy pierwszego etapu Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy o Prawie Wyborczym „Wybieram wybory”. Test, podobnie jak cała II edycja konkursu był poświęcony wyborom samorządowym.
• Prawie 8 tysięcy uczniów z niemal 900 szkół ponadgimnazjalnych z całej Polski przystąpiło dziś do I etapu Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy o Prawie Wyborczym "Wybieram wybory".

• Druga edycja konkursu poświęcona jest wyborom samorządowym, które odbędą się jesienią 2018 roku.

• Dzięki PKW każdy może sprawdzić swoją wiedzę o wyborach samorządowych.

Wyniki etapu szkolnego ogłoszone zostaną 16 listopada. Uczniowie, zakwalifikowani do etapu wojewódzkiego, będą pisali pracę na jeden z trzech tematów: „Istota i funkcje samorządu terytorialnego, a system wyborczy (większościowy, czy proporcjonalny)”, „Wybory do organów samorządu terytorialnego w II Rzeczypospolitej” lub „Udział władzy sądowniczej w organizacji i przeprowadzaniu wyborów do organów stanowiących jednostek samorządu terytorialnego oraz wyborów wójtów (burmistrzów, prezydentów miast)”.

Rozstrzygnięcie drugiego etapu konkursu nastąpi do 15 lutego 2018.

W trzecim, ogólnopolskim etapie konkursu najlepsi uczniowie z całej Polski spotkają się 15 marca 2018 roku w Warszawie z Państwową Komisją Wyborczą i będą odpowiadać na trzy losowo wybrane pytania – podobnie jak w etapie szkolnym przygotowane na podstawie działów I, II oraz VII-IX Kodeksu wyborczego.

Laureaci Konkursu otrzymają nagrody pieniężne – za pierwsze miejsce 1300 złotych, za drugie - 800, a za trzecie – 600 złotych. Opiekunowie laureatów także dostaną nagrody – 600 złotych. Autorzy najlepszych prac w województwach otrzymają nagrody rzeczowe.

Każdy, kto chce sprawdzić swoją wiedzę na temat wyborów samorządowych, może rozwiązać test, który dostępny jest TUTAJ.

Przyszłoroczne wybory samorządowe

Zgodnie z kalendarzem wyborczym wybory samorządowe powinny odbyć się w niedzielę, 11 listopada 2018 r. Lokale wyborcze będą otwarte od godziny 7 do godziny 21.

W zależności od tego, gdzie mieszka wyborca, dostaniesz trzy lub cztery karty do głosowania.

Jeżeli mieszka w mieście na prawach powiatu, dostanie trzy karty do głosowania: w wyborach do rady miasta, do sejmiku województwa oraz na prezydenta miasta.

Jeżeli mieszka w gminie lub w mieście, które nie jest miastem na prawach powiatu, dostanie cztery karty do głosowania: w wyborach do rady gminy lub miasta, do rady powiatu, do sejmiku województwa oraz na wójta, burmistrza lub prezydenta miasta.

Jeżeli mieszka w Warszawie, dostanie również cztery karty do głosowania: w wyborach do rady dzielnicy, do Rady Miasta Stołecznego Warszawy, do sejmiku województwa oraz na prezydenta Miasta Stołecznego Warszawy.

W wyborach radnych należy postawić tylko jeden znak  „x” w kratce obok nazwiska tylko jednej osoby z tylko jednej listy kandydatów.

W wyborach wójta, burmistrza lub prezydenta miasta należy postawić tylko jeden znak „x” przy nazwisku tylko jednego kandydata.

Prawo do głosowania w wyborach samorządowych mają obywatele polscy, którzy najpóźniej w dniu wyborów ukończyli 18 lat. Muszą także stale mieszkać na obszarze danej jednostki samorządu terytorialnego – czyli gminy, powiatu lub województwa. 

Stałe zamieszkanie musi być potwierdzone wpisem do stałego rejestru wyborców. Taki rejestr prowadzi gmina. Dotyczy to także prawa udziału w głosowaniu w wyborach do rad dzielnic m. st. Warszawy.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.