PARTNER PORTALU
 • BGK

Wybory samorządowe: Jesienią kandydaci PO na prezydentów miast?

 • PAP/JS    23 czerwca 2017 - 17:28
Wybory samorządowe: Jesienią kandydaci PO na prezydentów miast?
Przymiarki do obsady list PO trwają już od kilku miesięcy (fot.fotolia)

1 lipca zbiera się Rada Krajowa PO; ma ona powołać zespół, który przygotuje ofertę programową na przyszłoroczne wybory samorządowe. Program zostanie przyjęty na konwencji partii we wrześniu; wtedy być może poznamy też pierwszych kandydatów PO na prezydentów miast.
• Przymiarki do obsady list PO trwają już od kilku miesięcy. Platforma poszukuje m.in. kandydata na prezydenta stolicy, ponieważ Hanna Gronkiewicz-Waltz nie zamierza startować na kolejną kadencję.

• Jeśli nie zmienią się obecne przepisy dotyczące kadencji w samorządach, startować będą prawdopodobnie dotychczasowi związani z PO prezydenci: Hanna Zdanowska w Łodzi, Rafał Bruski w Bydgoszczy, czy Krzysztof Żuk w Lublinie.

Również 1 lipca swój kongres organizuje Prawo i Sprawiedliwość. Będzie to drugą część ubiegłorocznego kongresu PiS, gdzie ponownie wybrano prezesem Jarosława Kaczyńskiego. Teraz działacze formacji rządzącej chcą się skupić na zmianach w programie ugrupowania.

Data organizowanego w niewielkiej miejscowości na Mazowszu - Przysusze, kongresu PiS znana jest od kilku tygodni. Politycy PO podkreślają, że posiedzenie Rady Krajowej i tak było planowane na początek lata; nieoficjalnie przyznają jednak, że chcą, by 1 lipca wybrzmiał również głos największej partii opozycyjnej.

Zaplanowane na przedpołudnie na stołecznej Pradze posiedzenie Rady Krajowej ma być w większości poświęcone przygotowaniom do wyborów samorządowych. Platforma chce powołać zespół, który przygotuje program na przyszłoroczne wybory samorządowe, oparty o tezy zawarte w przyjętej jesienią zeszłego roku deklaracji programowej pt. "Polska Obywatelska 2.0".

W skład zespołu mają wejść m.in. b. członkowie rządów PO, np. byli wiceministrowie finansów, posłowie: Janusz Cichoń i Izabela Leszczyna, samorządowcy (m.in. marszałek woj. zachodniopomorskiego Olgierd Geblewicz) i główny ekonomista PO, prof. Andrzej Rzońca. Z zespołem mają też współpracować zewnętrzni eksperci, m.in. konstytucjonalista, prof. Marek Chmaj.

"Tam jest mowa o trzecim etapie reformy samorządowej, o decentralizacji zarządzania państwem, likwidacji urzędu wojewody i przekazaniu większej, niż obecnie, części dochodów z PIT samorządom" - przypomniał sekretarz generalny PO Stanisław Gawłowski. "Chcemy te założenia uszczegółowić, policzyć, stąd ten zespół" - zaznaczył.

Program samorządowy ma zostać przyjęty pod koniec września na konwencji Platformy. Niewykluczone, że również wtedy PO zaprezentuje niektórych kandydatów na prezydentów miast. Wszystkie kandydatury mają być znane w styczniu przyszłego roku.

Przymiarki do obsady list PO trwają już od kilku miesięcy. Platforma poszukuje m.in. kandydata na prezydenta stolicy, ponieważ Hanna Gronkiewicz-Waltz nie zamierza startować na kolejną kadencję. Wśród jej potencjalnych następców politycy PO najczęściej wskazują b. wiceszefa MSZ ds. europejskich Rafała Trzaskowskiego, wicemarszałek Sejmu Małgorzatę Kidawę-Błońską oraz b. ministra administracji i cyfryzacji Andrzeja Halickiego.

Jeśli nie zmienią się obecne przepisy dotyczące kadencji w samorządach, startować będą prawdopodobnie dotychczasowi związani z PO prezydenci: Hanna Zdanowska w Łodzi, Rafał Bruski w Bydgoszczy, czy Krzysztof Żuk w Lublinie.

Do niedawna PiS rozważał wprowadzenie ograniczenia - do dwóch kadencji możliwości sprawowania urzędu wójta, burmistrza i prezydenta miasta, które miałoby obowiązywać już od najbliższych wyborów samorządowych i tym samym uniemożliwić start wielu obecnym samorządowcom. W połowie maja Jarosław Kaczyński poinformował jednak o zmianie stanowiska swej partii - zasada dwukadencyjności miałaby zostać wprowadzona, ale zacząć obowiązywać dopiero od nowej kadencji samorządowej.

REKLAMA
×
 • 10.

  JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

 • Nie możemy się doczekać! 👌 @BIPolska @EECKatowice @AirVeinPoland @CerviRobotics twitter.com/MichWasowski/s…
  @EECKatowice - (RT) @Pentacomp_SI
 • Nie obawiam się o źródła finansowania inwestycji - mówi w rozmowie z portalem @wnppl Paweł Borys, prezes @Grupa_PFR pytany o to, czy mniejsze wpływy z przyszłego budżetu Unii Europejskiego będą stanowiły dla nas duży problem. Jakie ma argumenty? #EKG2018 #EEC2018 @EECKatowice https://t.co/Ar46rCsVku
  @EECKatowice - (RT) @ElzbieciakTomek
 • Czy #biotechnologia w Polsce ma szansę stać się ważnym elementem innowacyjnej gospodarki? Na to pytanie odpowiadali podczas @EECKatowice m.in. liderzy przemysłu farmaceutycznego i eksperci. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia bit.ly/2s3floz https://t.co/hd2DqreGPl
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • Joseph BenAmram, prezes MSD w regionie EURAM na @EECKatowice: rozwój biotechnologii wymaga partnerstwa między rządem, firmami krajowymi i międzynarodowymi oraz ośrodkami badawczymi. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia rynekzdrowia.pl/Farmacja/Biote… https://t.co/4jWpURT8yi
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • MT @PwCCEE: twitter.com/PwCCEE/status/… The 10th @EECKatowice, the largest economic event in #CEE with 150 insp...
  @EECKatowice - (RT) @amitabhrjha
 • Kto może w unijnych negocjacjach nad budżetem czuć się wygranym? Jak to możliwe, że mamy więcej, ale mniej? W "Rządowej ławie" na pytania @adam_sierak odpowiada Jerzy @JerzyKwiecinski z @MIR_GOV_PL. Serdecznie polecamy całą rozmowę 👉👉👉 bit.ly/2rZ21k6 https://t.co/yQNOLL2YP2
  @EECKatowice - (RT) @wnppl
 • EKG 2018 w Katowicach. Kongres pełen wyzwań @se_pl @EECKatowice superbiz.se.pl/wiadomosci-biz…
  @EECKatowice - (RT) @SuperbizPL
 • We are pleased that once again our Warsaw team could be part of @EECKatowice. This year we supported two of our amazing clients @INGBankSlaski and @_PKEE_ in setting up the exhibition, filming, tweeting, taking pictures, and of course a lot of networking and fun. #work #Katowice https://t.co/9zvLpCf52O
  @EECKatowice - (RT) @AvenewMedia
 • Polecamy Waszej uwadze transmisje z wybranych sesji #EKG2018. Zapraszamy na YouTube: EEC Poland - bit.ly/2wRSK2O Grupa PTWP - bit.ly/2GjlEsf #EEC2018
  @EECKatowice
 • Jako partnerzy @EECKatowice mieliśmy okazję przeprowadzić panel dyskusyjny o roli młodych w kształtowaniu Europy. Dziękujemy @pherstowski, PROM, MAY, Zwolnieni z Teorii, @ELSAPoland, @aegeewarszawa i @tomanek_robert, rektorowi @UE_Katowice! #EEC2018 #YouthLeadership #YouthVoice https://t.co/57GpHAhcCa
  @EECKatowice - (RT) @AIESECPoland
Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.