PARTNER PORTALU
  • BGK

Wybory samorządowe: Jesienią kandydaci PO na prezydentów miast?

  • PAP/JS    23 czerwca 2017 - 17:28
Wybory samorządowe: Jesienią kandydaci PO na prezydentów miast?
Przymiarki do obsady list PO trwają już od kilku miesięcy (fot.fotolia)

1 lipca zbiera się Rada Krajowa PO; ma ona powołać zespół, który przygotuje ofertę programową na przyszłoroczne wybory samorządowe. Program zostanie przyjęty na konwencji partii we wrześniu; wtedy być może poznamy też pierwszych kandydatów PO na prezydentów miast.
• Przymiarki do obsady list PO trwają już od kilku miesięcy. Platforma poszukuje m.in. kandydata na prezydenta stolicy, ponieważ Hanna Gronkiewicz-Waltz nie zamierza startować na kolejną kadencję.

• Jeśli nie zmienią się obecne przepisy dotyczące kadencji w samorządach, startować będą prawdopodobnie dotychczasowi związani z PO prezydenci: Hanna Zdanowska w Łodzi, Rafał Bruski w Bydgoszczy, czy Krzysztof Żuk w Lublinie.

Również 1 lipca swój kongres organizuje Prawo i Sprawiedliwość. Będzie to drugą część ubiegłorocznego kongresu PiS, gdzie ponownie wybrano prezesem Jarosława Kaczyńskiego. Teraz działacze formacji rządzącej chcą się skupić na zmianach w programie ugrupowania.

Data organizowanego w niewielkiej miejscowości na Mazowszu - Przysusze, kongresu PiS znana jest od kilku tygodni. Politycy PO podkreślają, że posiedzenie Rady Krajowej i tak było planowane na początek lata; nieoficjalnie przyznają jednak, że chcą, by 1 lipca wybrzmiał również głos największej partii opozycyjnej.

Zaplanowane na przedpołudnie na stołecznej Pradze posiedzenie Rady Krajowej ma być w większości poświęcone przygotowaniom do wyborów samorządowych. Platforma chce powołać zespół, który przygotuje program na przyszłoroczne wybory samorządowe, oparty o tezy zawarte w przyjętej jesienią zeszłego roku deklaracji programowej pt. "Polska Obywatelska 2.0".

W skład zespołu mają wejść m.in. b. członkowie rządów PO, np. byli wiceministrowie finansów, posłowie: Janusz Cichoń i Izabela Leszczyna, samorządowcy (m.in. marszałek woj. zachodniopomorskiego Olgierd Geblewicz) i główny ekonomista PO, prof. Andrzej Rzońca. Z zespołem mają też współpracować zewnętrzni eksperci, m.in. konstytucjonalista, prof. Marek Chmaj.

"Tam jest mowa o trzecim etapie reformy samorządowej, o decentralizacji zarządzania państwem, likwidacji urzędu wojewody i przekazaniu większej, niż obecnie, części dochodów z PIT samorządom" - przypomniał sekretarz generalny PO Stanisław Gawłowski. "Chcemy te założenia uszczegółowić, policzyć, stąd ten zespół" - zaznaczył.

Program samorządowy ma zostać przyjęty pod koniec września na konwencji Platformy. Niewykluczone, że również wtedy PO zaprezentuje niektórych kandydatów na prezydentów miast. Wszystkie kandydatury mają być znane w styczniu przyszłego roku.

Przymiarki do obsady list PO trwają już od kilku miesięcy. Platforma poszukuje m.in. kandydata na prezydenta stolicy, ponieważ Hanna Gronkiewicz-Waltz nie zamierza startować na kolejną kadencję. Wśród jej potencjalnych następców politycy PO najczęściej wskazują b. wiceszefa MSZ ds. europejskich Rafała Trzaskowskiego, wicemarszałek Sejmu Małgorzatę Kidawę-Błońską oraz b. ministra administracji i cyfryzacji Andrzeja Halickiego.

Jeśli nie zmienią się obecne przepisy dotyczące kadencji w samorządach, startować będą prawdopodobnie dotychczasowi związani z PO prezydenci: Hanna Zdanowska w Łodzi, Rafał Bruski w Bydgoszczy, czy Krzysztof Żuk w Lublinie.

Do niedawna PiS rozważał wprowadzenie ograniczenia - do dwóch kadencji możliwości sprawowania urzędu wójta, burmistrza i prezydenta miasta, które miałoby obowiązywać już od najbliższych wyborów samorządowych i tym samym uniemożliwić start wielu obecnym samorządowcom. W połowie maja Jarosław Kaczyński poinformował jednak o zmianie stanowiska swej partii - zasada dwukadencyjności miałaby zostać wprowadzona, ale zacząć obowiązywać dopiero od nowej kadencji samorządowej.×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.