PARTNER PORTALU
  • BGK

Wybory samorządowe. Karta wyborcza jak płachta, są pozarządowe propozycje wzorów kart do głosowania

  • GP    1 czerwca 2017 - 11:06
Wybory samorządowe. Karta wyborcza jak płachta, są pozarządowe propozycje wzorów kart do głosowania
Eksperci Fundacji zaznaczają, że ich wersja karty jest zgodna z Kodeksem wyborczym. (fot.:pixabay.com)

Trwają konsultacje wzorów kart do głosowania w wyborach samorządowych w 2018 roku. Z wzorami do PKW, które mają spełniać wymogi prawne, wystąpiła Fundacja Batorego.
• Wzory Fundacji powstały z uwzględnieniem problemów, jakie napotkali Polacy przy urnach w 2014 r. Wówczas karta w postaci broszury wprowadzała głosujących w błąd.

• Eksperci Fundacji zaznaczają, że ich wersja karty jest zgodna z Kodeksem wyborczym, który dopuszcza broszurę, jeśli nazwiska kandydatów nie mieszczą się na jednej, standaryzowanej kartce.

Fundacja Batorego zaproponowała wzór kart wyborczych. Organizacja ekspercka uzasadnia konieczność takiej propozycji problemami w 2014 roku, gdy w wyborach samorządowych Polacy skreślali nazwiska kandydatów na książeczkach wyborczych.

Taki projekt karty miał wpływ na wyniki ostateczne wyborów, bo część obywateli nie zdawała sobie sprawy z kolejnych nazwisk na stronach książeczki i oddawała głos na pierwszej stronie, nieświadoma udzielania poparcie konkretnej formacji politycznej. Było to Polskie Stronnictwo Ludowe (PSL).

W oparciu o dane z 2014 roku Fundacja Batorego wyliczyła, że znacznie poręczniejszy format A2 karty do głosowania (wykorzystany w pionie lub poziomie, w zależności od liczby i długości list kandydatów) mógłby być zastosowany w 95,6 proc. wszystkich okręgów wyborczych. A gdyby minimalnie zmniejszyć rozmiar czcionki i odstępy między wierszami - nawet w 98,8 proc. okręgów.

Zdaniem Jacka Hamana, eksperta Fundacji w niewielkim procencie okręgów, głównie wielkomiejskich, gdzie jest wiele list i wielu kandydatów, można stosować poprawione, przyjaźniejsze dla wyborców i zaopatrzone w jasną instrukcję karty-broszury.

- Projekt takiej broszury kilka tygodni temu przekazaliśmy do PKW - mówi Haman. - Różne formaty kart, to nie jest sytuacja idealna. Jednak priorytetem powinno być ograniczenie liczby głosów nieważnych.

Jeśli kogoś zastanowiłoby, czy proponowana karta do głosowania będzie zgodna z Kodeksem wyborczym, Fundacja Batorego także odpowiada na to pytanie.

- Art. 40 Kodeksu wyborczego stanowi, że karta do głosowania ma postać kartki jednostronnie zadrukowanej, a dopiero jeśli opracowanie lub wykonanie takiej karty nie jest możliwe, ma być w postaci broszury - dodaje Joanna Załuska dyrektorka programu Masz Głos, Masz Wybór w Fundacji im. Stefana Batorego.

Ponadto eksperci zwracają uwagę, że najlepszym rozwiązaniem byłoby skrócenie list kandydatów do racjonalnych rozmiarów, tzn. do liczby równej lub o 1 większej od liczby mandatów do obsadzenia w danym okręgu. Wówczas jednostronicowe karty wyborcze można by stosować w całym kraju.

Wzory list (w postaci plików .pdf) zaproponowane przez Fundację Batorego znajdują się zakładce multimedia pod zdjęciem powyżej.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


MultimediaREKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.