PARTNER PORTALU
  • BGK

Wybory samorządowe. Karta wyborcza jak płachta, są pozarządowe propozycje wzorów kart do głosowania

  • GP    1 czerwca 2017 - 11:06
Wybory samorządowe. Karta wyborcza jak płachta, są pozarządowe propozycje wzorów kart do głosowania

Eksperci Fundacji zaznaczają, że ich wersja karty jest zgodna z Kodeksem wyborczym. (fot.:pixabay.com)

Trwają konsultacje wzorów kart do głosowania w wyborach samorządowych w 2018 roku. Z wzorami do PKW, które mają spełniać wymogi prawne, wystąpiła Fundacja Batorego.
• Wzory Fundacji powstały z uwzględnieniem problemów, jakie napotkali Polacy przy urnach w 2014 r. Wówczas karta w postaci broszury wprowadzała głosujących w błąd.

• Eksperci Fundacji zaznaczają, że ich wersja karty jest zgodna z Kodeksem wyborczym, który dopuszcza broszurę, jeśli nazwiska kandydatów nie mieszczą się na jednej, standaryzowanej kartce.

Fundacja Batorego zaproponowała wzór kart wyborczych. Organizacja ekspercka uzasadnia konieczność takiej propozycji problemami w 2014 roku, gdy w wyborach samorządowych Polacy skreślali nazwiska kandydatów na książeczkach wyborczych.

Taki projekt karty miał wpływ na wyniki ostateczne wyborów, bo część obywateli nie zdawała sobie sprawy z kolejnych nazwisk na stronach książeczki i oddawała głos na pierwszej stronie, nieświadoma udzielania poparcie konkretnej formacji politycznej. Było to Polskie Stronnictwo Ludowe (PSL).

W oparciu o dane z 2014 roku Fundacja Batorego wyliczyła, że znacznie poręczniejszy format A2 karty do głosowania (wykorzystany w pionie lub poziomie, w zależności od liczby i długości list kandydatów) mógłby być zastosowany w 95,6 proc. wszystkich okręgów wyborczych. A gdyby minimalnie zmniejszyć rozmiar czcionki i odstępy między wierszami - nawet w 98,8 proc. okręgów.

Zdaniem Jacka Hamana, eksperta Fundacji w niewielkim procencie okręgów, głównie wielkomiejskich, gdzie jest wiele list i wielu kandydatów, można stosować poprawione, przyjaźniejsze dla wyborców i zaopatrzone w jasną instrukcję karty-broszury.

- Projekt takiej broszury kilka tygodni temu przekazaliśmy do PKW - mówi Haman. - Różne formaty kart, to nie jest sytuacja idealna. Jednak priorytetem powinno być ograniczenie liczby głosów nieważnych.

Jeśli kogoś zastanowiłoby, czy proponowana karta do głosowania będzie zgodna z Kodeksem wyborczym, Fundacja Batorego także odpowiada na to pytanie.

- Art. 40 Kodeksu wyborczego stanowi, że karta do głosowania ma postać kartki jednostronnie zadrukowanej, a dopiero jeśli opracowanie lub wykonanie takiej karty nie jest możliwe, ma być w postaci broszury - dodaje Joanna Załuska dyrektorka programu Masz Głos, Masz Wybór w Fundacji im. Stefana Batorego.

Ponadto eksperci zwracają uwagę, że najlepszym rozwiązaniem byłoby skrócenie list kandydatów do racjonalnych rozmiarów, tzn. do liczby równej lub o 1 większej od liczby mandatów do obsadzenia w danym okręgu. Wówczas jednostronicowe karty wyborcze można by stosować w całym kraju.

Wzory list (w postaci plików .pdf) zaproponowane przez Fundację Batorego znajdują się zakładce multimedia pod zdjęciem powyżej.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.
NAJPOPULARNIEJSZE W PORTALU
NAJNOWSZE WIADOMOŚCIWyszukiwarki

Polecane oferty: