PARTNER PORTALU
 • BGK

Wybory samorządowe: KBW prosi o pomoc "obwarzanki"

 • Bartosz Dyląg    25 kwietnia 2018 - 20:00
Wybory samorządowe: KBW prosi o pomoc "obwarzanki"
Zgłosiło się 3234 kandydatów na urzędników wyborczych, w sumie ma ich być 4556 (Fot. Pixabay)

Szefowa KBW Magdalena Pietrzak zaapelowała do gmin otaczających duże miasta (tzw. gmin obwarzankowych), by pomogły znaleźć chętnych do pracy przy wyborach.
 • To efekt dotkliwego braku urzędników wyborczych w metropoliach.
 • KBW zobowiązuje się tak przeszkolić zgłoszonych kandydatów, by byli w stanie wykonać zadania, które zostaną im ustawowo przypisane.
 • KBW przygotowała porozumienie, które będzie podpisywać z wójtami, burmistrzami i prezydentami miast. Dotyczy ono m.in. wynagradzania urzędników wyborczych.

Szefowa KBW Magdalena Pietrzak informację na temat stanu przygotowań do wyborów samorządowych przedstawiła w trakcie środowego posiedzenia Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego. Do środy 25 kwietnia rano zgłosiło się 3234 kandydatów na urzędników wyborczych, w sumie ma ich być 4556.

Urzędnicy pilnie poszukiwani

W skali kraju liczba kandydatów jest ciągle zbyt mała, a największy problem jest w dużych miastach.

- Są takie delegatury, w których mamy komplet urzędników wyborczych - to Kielce czy Chełm. W terenie nie ma problemu z urzędnikami, problem mamy z dużymi miastami - wyjaśniła Magdalena Pietrzak.

Problemy, o których mówi szefowa KBW, wynikają gównie z zapisów Kodeksu wyborczego stanowiących, że urzędnik wyborczy nie będzie mógł wykonywać swojej funkcji w gminie, na obszarze której pracuje. Ponadto, poza miastami na prawach powiatu, nie będzie mógł wykonywać swojej funkcji w gminie, na obszarze której mieszka.

Magdalena Pietrzak wystosowała wobec tego apel: - Mam prośbę, żeby te samorządy, które są wianuszkiem wokół dużych miast, pomogły w znalezieniu urzędników wyborczych, którzy mogliby realizować te zadania w dużych miastach. Wtedy dojazd dla urzędników będzie najkrótszy i najłatwiejszy – powiedziała szefowa KBW. 

Czytaj też: PiS ma małe szanse w największych miastach

Chodzi o pracowników z mniejszych urzędów, którzy "co prawda nigdy na taką skalę nie przygotowywali wyborów, bo wybory w dużych miastach są bardzo specyficzne i bardzo  trudne", jednak przydadzą się przy wyborach w metropoliach.

– Jeśli ktoś przeprowadzał wybory w mniejszej miejscowości, to przy wsparciu ze strony władz gmin poradzi sobie również w dużym mieście – zapewniła Magdalena Pietrzak.

Zdaniem szefowej KBW osoba z takim doświadczeniem jest "dużo cenniejszym nabytkiem niż osoba, która spełnia ustawowe wymogi, ale nigdy takich wyborów nie przeprowadzała".

- Nie ma tak naprawdę innej możliwości, żeby w tej chwili znaleźć urzędników do dużych miast. Dlatego prośba serdeczna, żeby samorządy okalające duże miasta pomogły w znalezieniu tych osób – dodała Pietrzak.

Wiadomo, że przygotowywane są szkolenia dla przyszłych urzędników, ponieważ często są to osoby, które nigdy nie brały udziału w przygotowywaniu wyborów.

- Zobowiązujemy się przeszkolić ich na tyle i nauczyć ich tych zagadnień, żeby byli w stanie wykonać zadania, które są im ustawowo przypisane – dodała szefowa KBW.

Szefowa KBW zwróciła uwagę, że wójtowie nie bardzo zgadzają się na to, by osoby, które do tej pory organizowały wybory w danej gminie, organizowały je teraz gdzieś indziej. - Z prostej przyczyny: chcą, żeby ktoś u nich zorganizował te wybory i by były to te same osoby, które to już robiły i się na tym znają – wyjaśniła.

REKLAMA
×
 • 10.

  JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

 • Modernizujmy armię rozsądnie. Wnioski po Europejskim Kongresie Gospodarczym w Katowicach ⬇️ @polskathetimes @EECKatowice polskatimes.pl/strefa-biznesu…
  @EECKatowice - (RT) @PZLSwidnik
 • W wiceministrem zdrowia Zbigniewem J. Królem @MinZdrowia na @EECKatowice rozmawialiśmy m.in. o zdrowiu publicznym. Po I wojnie światowej Polska była wschodnioeuropejskim liderem w tej dziedzinie #zdrowiepubliczne #EKG2018 #EEC2018 bit.ly/2kezwvf https://t.co/TL0Aq2HW8R
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • Nie możemy się doczekać! 👌 @BIPolska @EECKatowice @AirVeinPoland @CerviRobotics twitter.com/MichWasowski/s…
  @EECKatowice - (RT) @Pentacomp_SI
 • Nie obawiam się o źródła finansowania inwestycji - mówi w rozmowie z portalem @wnppl Paweł Borys, prezes @Grupa_PFR pytany o to, czy mniejsze wpływy z przyszłego budżetu Unii Europejskiego będą stanowiły dla nas duży problem. Jakie ma argumenty? #EKG2018 #EEC2018 @EECKatowice https://t.co/Ar46rCsVku
  @EECKatowice - (RT) @ElzbieciakTomek
 • Czy #biotechnologia w Polsce ma szansę stać się ważnym elementem innowacyjnej gospodarki? Na to pytanie odpowiadali podczas @EECKatowice m.in. liderzy przemysłu farmaceutycznego i eksperci. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia bit.ly/2s3floz https://t.co/hd2DqreGPl
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • Joseph BenAmram, prezes MSD w regionie EURAM na @EECKatowice: rozwój biotechnologii wymaga partnerstwa między rządem, firmami krajowymi i międzynarodowymi oraz ośrodkami badawczymi. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia rynekzdrowia.pl/Farmacja/Biote… https://t.co/4jWpURT8yi
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • MT @PwCCEE: twitter.com/PwCCEE/status/… The 10th @EECKatowice, the largest economic event in #CEE with 150 insp...
  @EECKatowice - (RT) @amitabhrjha
 • Kto może w unijnych negocjacjach nad budżetem czuć się wygranym? Jak to możliwe, że mamy więcej, ale mniej? W "Rządowej ławie" na pytania @adam_sierak odpowiada Jerzy @JerzyKwiecinski z @MIR_GOV_PL. Serdecznie polecamy całą rozmowę 👉👉👉 bit.ly/2rZ21k6 https://t.co/yQNOLL2YP2
  @EECKatowice - (RT) @wnppl
 • EKG 2018 w Katowicach. Kongres pełen wyzwań @se_pl @EECKatowice superbiz.se.pl/wiadomosci-biz…
  @EECKatowice - (RT) @SuperbizPL
 • We are pleased that once again our Warsaw team could be part of @EECKatowice. This year we supported two of our amazing clients @INGBankSlaski and @_PKEE_ in setting up the exhibition, filming, tweeting, taking pictures, and of course a lot of networking and fun. #work #Katowice https://t.co/9zvLpCf52O
  @EECKatowice - (RT) @AvenewMedia
Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.