PARTNER PORTALU
  • BGK

Wybory samorządowe: Majchrowski, Szczurek i Biedroń na listach PO?

  • PAP/AT    15 grudnia 2017 - 08:25
Wybory samorządowe: Majchrowski, Szczurek i Biedroń na listach PO?
Wybory samorządowe: Na listach opozycji mają - według deklaracji rozmówców - znaleźć się m.in. przedstawiciele Platformy, Nowoczesnej, formacji lewicowych oraz być może SLD i PSL (Sławomir Neumann, fot.facebook.com/slawekneumann)

Platforma Obywatelska by wygrać wybory planuje nie tylko wspólne listy opozycji. ale także chce wesprzeć niezależnych prezydentów miast. Chodzi m.in. o prezydentów miast: Jacka Majchrowskiego w Krakowie, Tadeusza Ferenca w Rzeszowie, Krzysztofa Matyjaszczyka w Częstochowie, Wojciecha Szczurka w Gdyni i Roberta Biedronia w Słupsku.
• Prezentacja wizji politycznej i zadań na najbliższe miesiące, wybór nowego zarządu – to cele sobotniej Rady Krajowej PO.

• Priorytet partii na 2018 r. to wygrana w wyborach samorządowych.

• By go osiągnąć, PO chce stworzyć wspólne listy opozycji i wesprzeć start niezależnych prezydentów miast.

Platforma nie wyklucza poparcia m.in. prezydentów miast: Wojciecha Szczurka w Gdyni i Roberta Biedronia w Słupsku.

"Rada Krajowa zakończy proces wewnętrznych wyborów w Platformie, to będzie ostatni etap - wybór członków Zarządu Krajowego Platformy; przedstawi też pewnie przesłanie polityczne na kolejny rok, podsumowujące jednocześnie ten mijający rok" - mówi szef klubu PO Sławomir Neumann.

Jak zauważył, 16 grudnia to data symboliczna - tego dnia, przed rokiem marszałek Sejmu Marek Kuchciński podjął decyzję o przeniesieniu głosowania nad tegoroczną ustawą budżetową do Sali Kolumnowej Sejmu, wywołując trwający ponad miesiąc protest posłów opozycji na sali plenarnej i manifestacje warszawiaków na Wiejskiej.

"Jest to więc taki moment, kiedy można podsumować mijający rok i nakreślić nasze zadania i cele, bo za rok o tej porze będziemy już po wyborach samorządowych, dla nas niezmiernie ważnych. Zderzymy się w nich z rządzącymi, po raz pierwszy od trzech lat w wyborach, a nie w sondażach" - dodaje Neumann, który jest liderem partii na Pomorzu. O wizji PO ma mówić podczas Rady Krajowej szef Platformy Grzegorz Schetyna.

Czytaj też: PKW: Wybory samorządowe są najtrudniejsze do zorganizowania

Neumann liczy, że przez najbliższy rok uda się zniwelować przewagę w poparciu między PO a PiS. "Jestem przekonany, że starcie wyborcze w samorządach wypadnie na naszą korzyść" - podkreśla polityk.

Jak mówi, jest optymistą jeśli chodzi o stworzenie wspólnych list opozycji w wyborach samorządowych. "To jest tak oczywiste i tak oczekiwane przez nasze lektorat, że nikt nie będzie tego kontestował" - przekonuje Neumann.

Rozmowy o porozumieniu wyborczym ruszą prawdopodobnie wiosną - w marcu lub kwietniu i obejmą nie tylko obsadę list do sejmików, czy powiatów oraz kandydatów na prezydentów i burmistrzów miast, ale też program tak, by powstała wspólna oferta wyborcza "zjednoczonej opozycji".

Nie jest jeszcze przesądzone, pod jakim szyldem wystartują ewentualnie ugrupowania, które stworzą porozumienie samorządowe - czy zachowane zostaną w nim poszczególne nazwy partii lub stowarzyszeń, czy też nazwa będzie wspólna, jak np. właśnie "zjednoczona opozycja". Z rozmów z politykami Platformy wynika, że oba te warianty są brane pod uwagę. Który z nich zwycięży, zależeć będzie od zamówionych sondaży i badań.×
KOMENTARZE (1)

  • Tytus , 2017-12-20 19:25:39

    gej, gej gej...dziękujemy to nie jest normalne to jest ZBOCZONE