PARTNER PORTALU
  • BGK

Wybory samorządowe: Mniej radnych w Radzie Miasta Poznania i nowy podział okręgów wyborczych

  • PAP/AT    15 lutego 2018 - 09:29
Wybory samorządowe: Mniej radnych w Radzie Miasta Poznania i nowy podział okręgów wyborczych
Przy podziale miasta na okręgi wyborcze konieczne jest uwzględnienie liczby osób zameldowanych, ujętych w rejestrze wyborców (fot.shutterstock)

Nowelizacja Kodeksu wyborczego wymusiły konieczność podziału miasta na nowe okręgi wyborcze. W związku z tym zmienią się zarówno granice okręgów, jak i liczba miejskich radnych. Gotowa jest już wstępna propozycja, która formalnie musi zostać przyjęta przez radę miasta - powiedział Anna Jarmuż z Urzędu Miasta w Poznaniu.
  • 34 - a nie jak dotychczas 37 radnych - będzie liczyła Rada Miasta Poznania po tegorocznych wyborach samorządowych.
  • O liczbie radnych w danej gminie decyduje wojewoda, w porozumieniu z komisarzem wyborczym.
  • W związku z nowelizacją Kodeksu wyborczego, w stolicy Wielkopolski zmieni się także liczba okręgów i ich podział.

Jak tłumaczyła Anna Jarmuż z biura prasowego poznańskiego magistratu, nowe przepisy wymusiły konieczność podziału miasta na nowe okręgi wyborcze. W związku z tym zmienią się zarówno granice okręgów, jak i liczba miejskich radnych. Gotowa jest już wstępna propozycja, która formalnie musi zostać przyjęta przez radę miasta.

"O liczbie radnych w danej gminie decyduje wojewoda, w porozumieniu z komisarzem wyborczym. Przy podziale miasta na okręgi wyborcze konieczne jest uwzględnienie liczby osób zameldowanych, ujętych w rejestrze wyborców. Ustawa o samorządzie gminnym mówi, że gminy do 200 tys. mieszkańców mają 25 radnych i trzech kolejnych na każde następne 100 tys. mieszkańców" - powiedziała Jarmuż.

Przypomniała, że dotychczas w stolicy Wielkopolski obowiązywało 7 okręgów, w tym dwa 6-mandatowe, oraz pięć 5-mandatowych. Dzięki takiemu podziałowi, który funkcjonował w mieście od 2012 roku, wybieranych było łącznie 37 radnych.

Czytaj też: Kto może kandydować na wójta, burmistrza i prezydenta miasta?

"Liczba ta wynikała z faktu, że gdy przepis wchodził w życie, liczba osób zameldowanych wynosiła ponad 500 tys. Dzisiaj ich liczba w stolicy Wielkopolski to 484 416 osób - według stanu na 31 grudnia 2017 r. Oznacza to, że w najbliższych wyborach mieszkańcy Poznania wybiorą 34 radnych" - zaznaczyła Jarmuż.

Według niej utrzymanie liczby 7 okręgów, przy jednoczesnym zmniejszeniu liczby wybieranych radnych, nie jest możliwe, z uwagi na określoną przez Kodeks wyborczy minimalną dopuszczalną liczbę radnych - możliwa liczba radnych w okręgu wyborczym to 5-8 osób. "Przy 34 radnych miasto może zostać podzielone na maksymalnie 6, a minimalnie 5 okręgów" - wskazała.

Według nowego projektu podziału okręgów wyborczych, w mieście utworzonych zostanie 6 okręgów, w tym dwa 5-mandatowe i cztery 6-mandatowe. Zmiany będą czekać mieszkańców 11 dzielnic, w tym m.in. Wildy, Starego Miasta, Świerczewa, Jeżyc, Ogrodów, Św. Łazarza, Umultowa i Naramowic.

"Zmniejszy się liczba okręgów, ale w wielu z nich zwiększy się jednak liczba mandatów. W chwili obecnej dwa okręgi są 6-mandatowe, pięć - 5-mandatowych. Teraz proporcje się odwrócą. Dwa okręgi będą 5-mandatowe, a cztery 6-mandatowe. Pomiędzy okręgami nie ma dużych różnic (rozbieżność wynosi co najwyżej jeden mandat), dzięki czemu każdy z nich będzie w równym stopniu reprezentowany w Radzie Miasta" - tłumaczyła Jarmuż.

Przypomniała także, że w ordynacji proporcjonalnej, w miastach powyżej 200 tys. mieszkańców, w wyborach obowiązuje 5-proc. próg wyborczy. W przypadku koalicji jest to 8 proc.

"Zmiany granic okręgów wymusiła ustawa z 11 stycznia 2018 roku, zmieniająca przepisy Kodeksu wyborczego. Nowe regulacje, na wniosek prezydenta, uchwala Rada Miasta. Czasu jest niewiele. Zmiany mogą być dokonane najpóźniej 60 dni po wejściu w życie ustawy. Oznacza to, że uchwała w tej sprawie musi zostać podjęta do 1 kwietnia 2018 roku" - podała Jarmuż.

Radni Miasta Poznania mają się zająć projektem uchwały w sprawie podziału miasta Poznania na okręgi wyborcze podczas sesji rady zaplanowanej na 6. marca. Jeżeli uchwała nie zostanie przyjęta w wyznaczonym terminie, decyzję w sprawie nowych okręgów podejmie komisarz wyborczy.

 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.