PARTNER PORTALU
 • BGK

Wybory samorządowe na wsi: Lokalni liderzy będą się zmieniać

 • aw    20 października 2017 - 08:30
Wybory samorządowe na wsi: Lokalni liderzy będą się zmieniać
Jastrzębia jest przykładem gminy, gdzie większość sołtysów to kobiety (fot.jastrzebia.pl)

W ostatnich dekadach wieś doświadczyła intensywniejszych przemian społecznych, kulturowych i ekonomicznych niż reszta kraju. Jak przekłada się to na aktywność polityczną mieszkańców terenów wiejskich?
• Na ternach wiejskich silne są tradycje demokratyczne, ale nie zawsze przekładały się one na frekwencję podczas wyborów.

• W związku z migracjami mieszkańców, osiedlaniem się przybyszy z miast, zmienia się podejście do wiejskich liderów.

• Jak zwracają uwagę autorzy raportu, proces wymiany elit na wsi zostanie w najbliższym czasie znacznie przyspieszony, czego skutki mogą być widoczne przy najbliższych wyborach samorządowych.

Jak wynika z raportu: „Wieś w Polsce 2017- diagnoza i prognoza” realizowanego na zlecenie Fundacji Wspomagania Wsi, mieszkańcy wsi częściej niż mieszkańcy miast biorą udział w wyborach samorządowych, a rzadziej chodzą do urn w czasie wyborów ogólnopolskich (parlamentarnych, prezydenckich) oraz europejskich. Ma to związek z większym przywiązaniem do spraw lokalnych niż tych ogólnokrajowych.

Przybysze z miast zmieniają wieś, czy wieś zmienia napływowych?

Eksperci oczekują jednak w tym zakresie zmian związanych z przepływem ludności miejskiej do wsi i wzrostem upodmiotowienia ludności wiejskiej (przejawiającym się np. rosnącym poczuciem znaczenia własnego głosu). Za sprawą tych zmian rośnie uczestnictwo wyborcze na wsi i spada poziom zróżnicowania frekwencji między miastem i wsią.

Z drugiej strony przeprowadzone przez Fundacji Wspomagania Wsi badania ilościowe i jakościowe z liderami społeczności wiejskich wskazały, że znacząca część nowo przybyłych mieszkańców dostosowuje się do stylu politycznego wsi, tzn. orientuje się na aktywność polityczną w ramach wąskiej społeczności, a przestaje interesować się kwestiami ogólnospołecznymi.

Sołtys – starszy pan czy młoda kobieta?

Wieś ma bogatą tradycję instytucji demokracji bezpośredniej, takich jak zebrania wiejskie.

- Sołectwo oraz gmina są kluczowymi instytucjami wiejskich społeczności. To jeden z powodów ogromnej popularności „nowinek partycypacyjnych”, takich jak wyciągnięty z zapomnienia i upowszechniany w ostatniej dekadzie fundusz sołecki, konsultacje społeczne i inne formy włączania mieszkańców w proces współdecydowania – podkreśla autor raportu Przemysław Sadura.

Silna pozycję na wsi ma sołtys. Fundacja zwraca uwagę na tendencję odchodzenia „starych mężczyzn” i zastępowania ich przez młode, aktywne kobiety z klasy średniej.

Część ekspertów spodziewa się intensyfikacji procesu kolonizacji wsi i „przechwytywania” instytucji politycznych i społecznych (samorząd, sołectwa, koła gospodyń wiejskich) przez miejską klasę średnią, czego symptomem jest wspomniana wymiana pokoleniowa i genderowa wśród sołtysów.

- Nowi mieszkańcy, w miarę jak się będą pojawiać na wsi i jak się już pojawiają, to pewnie też zaczną być coraz bardziej widoczni w tych lokalnych strukturach - mówił jeden z ekspertów biorących udział w badaniu.

Jak zwracają uwagę autorzy raportu, proces wymiany elit zostanie w najbliższym czasie znacznie przyspieszony i nie są tu konieczne zmiany prawne związane z ograniczeniem kadencyjności samorządowców. Chodzi bardziej o wzrost dostępu do internetu.

REKLAMA
×
 • 10.

  JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

 • Modernizujmy armię rozsądnie. Wnioski po Europejskim Kongresie Gospodarczym w Katowicach ⬇️ @polskathetimes @EECKatowice polskatimes.pl/strefa-biznesu…
  @EECKatowice - (RT) @PZLSwidnik
 • W wiceministrem zdrowia Zbigniewem J. Królem @MinZdrowia na @EECKatowice rozmawialiśmy m.in. o zdrowiu publicznym. Po I wojnie światowej Polska była wschodnioeuropejskim liderem w tej dziedzinie #zdrowiepubliczne #EKG2018 #EEC2018 bit.ly/2kezwvf https://t.co/TL0Aq2HW8R
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • Nie możemy się doczekać! 👌 @BIPolska @EECKatowice @AirVeinPoland @CerviRobotics twitter.com/MichWasowski/s…
  @EECKatowice - (RT) @Pentacomp_SI
 • Nie obawiam się o źródła finansowania inwestycji - mówi w rozmowie z portalem @wnppl Paweł Borys, prezes @Grupa_PFR pytany o to, czy mniejsze wpływy z przyszłego budżetu Unii Europejskiego będą stanowiły dla nas duży problem. Jakie ma argumenty? #EKG2018 #EEC2018 @EECKatowice https://t.co/Ar46rCsVku
  @EECKatowice - (RT) @ElzbieciakTomek
 • Czy #biotechnologia w Polsce ma szansę stać się ważnym elementem innowacyjnej gospodarki? Na to pytanie odpowiadali podczas @EECKatowice m.in. liderzy przemysłu farmaceutycznego i eksperci. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia bit.ly/2s3floz https://t.co/hd2DqreGPl
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • Joseph BenAmram, prezes MSD w regionie EURAM na @EECKatowice: rozwój biotechnologii wymaga partnerstwa między rządem, firmami krajowymi i międzynarodowymi oraz ośrodkami badawczymi. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia rynekzdrowia.pl/Farmacja/Biote… https://t.co/4jWpURT8yi
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • MT @PwCCEE: twitter.com/PwCCEE/status/… The 10th @EECKatowice, the largest economic event in #CEE with 150 insp...
  @EECKatowice - (RT) @amitabhrjha
 • Kto może w unijnych negocjacjach nad budżetem czuć się wygranym? Jak to możliwe, że mamy więcej, ale mniej? W "Rządowej ławie" na pytania @adam_sierak odpowiada Jerzy @JerzyKwiecinski z @MIR_GOV_PL. Serdecznie polecamy całą rozmowę 👉👉👉 bit.ly/2rZ21k6 https://t.co/yQNOLL2YP2
  @EECKatowice - (RT) @wnppl
 • EKG 2018 w Katowicach. Kongres pełen wyzwań @se_pl @EECKatowice superbiz.se.pl/wiadomosci-biz…
  @EECKatowice - (RT) @SuperbizPL
 • We are pleased that once again our Warsaw team could be part of @EECKatowice. This year we supported two of our amazing clients @INGBankSlaski and @_PKEE_ in setting up the exhibition, filming, tweeting, taking pictures, and of course a lot of networking and fun. #work #Katowice https://t.co/9zvLpCf52O
  @EECKatowice - (RT) @AvenewMedia
Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.