PARTNER PORTALU
  • BGK

Wybory samorządowe: nawet bez kamer w lokalach można nagrywać

  • MN    9 listopada 2017 - 07:51
Wybory samorządowe: nawet bez kamer w lokalach można nagrywać
Wybory samorządowe mają się odbyć jesienią 2018 roku. (fot. shutterstock)

Mężowie zaufania mogą nagrywać zarówno przygotowania komisji do rozpoczęcia głosowania, jak również samo liczenie głosów - przypomniała szefowa Krajowego Biura Wyborczego.
• W myśl nowego Kodeksu wyborczego w każdym lokalu wyborczym ma znaleźć się kamera rejestrująca na żywo przebieg wyborów. 

• Szefowa KBW Beata Tokaj przypomina, że zgodnie z polskim prawem istnieje ochrona danych osobowych oraz prawa do wizerunku, więc nie wszyscy wyborcy mogą sobie życzyć nagrywania.

• Ponadto KBW i PKW będą prowadzić akcje edukacyjne przed wyborami samorządowymi - będą zaznajamiać Polaków z prawem wyborczym.

- Jest oburzenie wśród wyborców, bo nie wszyscy życzą sobie pokazywania ich aktu głosowania – powiedziała w Polsat News 2 szefowa Krajowego Biura Wyborczego Beata Tokaj. Skomentowała w ten sposób medialne spekulacje dotyczące możliwych zmian w Kodeksie wyborczym. Zgodnie z tymi doniesieniami w każdym lokalu obwodowej komisji wyborczej miałaby znaleźć się kamera, transmitująca przebieg wyborów w internecie. Minister Tokaj podkreśliła, że zgodnie z polskim prawem istnieje ochrona danych osobowych oraz prawa do wizerunku. - Nie wszyscy muszą się zgodzić na taką rejestrację – podkreśliła szefowa KBW.

Czytaj też: Wyniki wyborów samorządowych będą podawane na bieżąco

Beata Tokaj wyjaśniła, że w myśl Kodeksu wyborczego mężowie zaufania w obwodowych komisjach wyborczych mogą rejestrować wszystkie czynności przed otwarciem i po zamknięciu lokali wyborczych. To oznacza, że mogą nagrywać zarówno przygotowania komisji do rozpoczęcia głosowania, np. liczenie kart wyborczych czy sprawdzanie urny, jak również czynności po zakończeniu głosowania - liczenie głosów i sporządzanie protokołu z wyborów. Tokaj zaznaczyła jednocześnie, że jeśli ustawodawca zdecyduje się wprowadzić zmiany w tym zakresie, to Państwowa Komisja Wyborcza i Krajowe Biuro Wyborcze będą się do nich stosować.

Czytaj też: Andrzej Dera: zmiana ordynacji wyborczej jest konieczna

Beata Tokaj powtórzyła także apel Państwowej Komisji Wyborczej, by potencjalni kandydaci nie rozpoczynali kampanii wyborczej przed oficjalnym zarządzeniem wyborów samorządowych. Zgodnie z Kodeksem wyborczym kampania rusza bowiem w momencie opublikowania postanowienia o zarządzeniu wyborów. - Ten zapis wynika z tego, by wszyscy kandydaci mieli równe szanse – podkreśliła szefowa Krajowego Biura Wyborczego.

Wybieram wybory

KBW i PKW będą prowadzić akcje edukacyjne i przekazywać wyborcom wiedzę o prawie wyborczym przed nadchodzącymi wyborami samorządowymi. Jednym z elementów tej edukacji jest Ogólnopolski Konkurs Wiedzy o Prawie Wyborczym „Wybieram wybory” dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych.

To tylko jedno z działań, które mają na celu krzewić ideę prawa wyborczego i szerzyć wiedzę na temat wyborów samorządowych. 

Pracownicy KBW, członkowie PKW czy dyrektorzy delegatur mają prowadzić akcje edukacyjne w przyszłym roku, aż do wyborów samorządowych. Będą edukować w szkołach, na uczelniach czy uniwersytetach III wieku. 

 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
  • 10.

    JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.