PARTNER PORTALU
  • BGK

Wybory samorządowe. Ostatnie dni na zgłoszenie urzędników wyborczych

  • KDS    12 kwietnia 2018 - 13:25
Wybory samorządowe. Ostatnie dni na zgłoszenie urzędników wyborczych
Przez brak chętnych termin naboru przedłużano już kilka razy. (fot.shutterstock.com)

W poniedziałek, 16 kwietnia mija termin dokonywania zgłoszeń na urzędników wyborczych.
  • Osoby zainteresowane wzięciem udziału w rekrutacji na urzędników wyborczych mają jeszcze cztery dni na wysłanie zgłoszenia.
  • Przez brak chętnych termin został przedłużony już kilka razy. 
  • -  Myślimy, że mogą pojawić się problemy; nie chciałbym, by doszło do kompromitacji państwa, bo czujemy się częścią administracji państwowej  - komentuje to nikłe zainteresowanie - Zygmunt Frankiewicz, prezydent Gliwic, przewodnicy Związku Miast Polskich.  

Za przygotowywanie wyborów oraz referendów gminnych w sumie odpowiadać ma od 5,5 do 5,9 tys. urzędników wyborczych. Zgodnie ze znowelizowanym Kodeksem wyborczym mają oni być powołani do 2 maja 2018 r., jednak ich nabór przebiegał bardzo opornie. Pod koniec marca było to 1400 zgłoszeń. 

Powód? M.in. wynagrodzenie, które nie powala z nóg, ale też zamieszanie z zasadami delegowania urzędnika do pracy przy wyborach oraz obawa, czy nie wpłynie to na prawo do nagród jubileuszowych i trzynastek. 

Na problem z powoływaniem urzędników wyborczych zwrócił też uwagę Frankiewicz. Wskazał, że jest to problem systemowy, dlatego jego zdaniem są małe szanse na dobrych kandydatów na tych urzędników

- Uważamy, że są duże zagrożenia dla organizacji wyborów samorządowych - podkreśla Frankiewicz. - Myślimy, że mogą pojawić się problemy; nie chciałbym, by doszło do kompromitacji państwa, bo czujemy się częścią administracji państwowej - dodaje. 

Warto przypomnieć, że kwota podstawowa uposażenia urzędnika to 4 473,55 złotych brutto przy założeniu wykonywania zadań w pełnym miesięcznym wymiarze czasu. Urzędnikowi wyborczemu za realizację ustawowych zadań przysługuje jednak wynagrodzenie proporcjonalne do czasu ich realizacji. Wynagrodzenie przysługuje urzędnikowi wyborczemu za dzień, w którym wykonywał swoje zadania, w wysokości 1/20 kwoty podstawowej na bazie zestawienia wykonanych czynności i okresów ich wykonywania. 

PKW stworzyła specjalny 9-punktowy poradnik mówiący o tym, jakie zasady obowiązują przy powoływaniu urzędników wyborczych. I tak, nie może nim być np. osoba ujęta w stałym rejestrze wyborców objętym zakresem działania tego urzędnika. Kandydat na urzędnika nie może ani mieszkać ani pracować na terenie tej gminy, w której chce zostać urzędnikiem.

Warto pamiętać, że przepisy ustawy Kodeksu wyborczego nie przewidują zwrotu kosztów dojazdu urzędnika wyborczego do gminy, w której będzie on pełnił swoją funkcję.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.