PARTNER PORTALU
  • BGK

Wybory samorządowe. Partie łączą siły, podpisały "Łódzką Deklarację Samorządową"

  • PAP/KDS    27 marca 2018 - 14:56
Wybory samorządowe. Partie łączą siły, podpisały "Łódzką Deklarację Samorządową"
W dokumencie zadeklarowano m.in. współpracę w obronie demokratycznych wartości oraz praw samorządów do niezależności od władzy centralnej. (fot.Facebook/Tomasz Trela)

Szefowie łódzkich struktur: PO, Nowoczesnej, PSL i SLD oraz organizacji obywatelskich podpisali we wtorek (27.03) "Łódzką Deklarację Samorządową".
  • Według sygnatariuszy dokumentu, to początek współpracy przed jesiennymi wyborami w obronie samorządu oraz wartości demokratycznych.
  • Oświadczenie podpisali przedstawiciele łódzkiej: PO, Nowoczesnej, PSL, SLD, KOD oraz Obywateli RP.
  • Zadeklarowano w nim m.in. współpracę w obronie demokratycznych wartości oraz praw samorządów do niezależności od władzy centralnej. W deklaracji podkreślono, że sygnatariuszy często różnią programy, ale łączą fundamentalne wartości i głęboka troska o przyszłość naszej ojczyzny.

- Głęboko wierzymy w Polskę opartą o europejskie rozumienie i tradycje państwa prawa, demokrację ugruntowaną w realnym trójpodziale władzy - czytamy w dokumencie.

- Potrafiliśmy zostawić animozje, swoje indywidualne ambicje i powiedzieć jedno: chcemy wolnego, demokratycznego samorządu. Dla nas, takie wartości, jak demokracja, trójpodział władzy, konstytucja są podstawowe. Tak samo, jak niezależny samorząd - powiedziała szefowa PO w Łódzkiem Hanna Zdanowska.

Przewodniczący SLD w regionie Tomasz Trela przekonywał, że są wartości, które zawsze będą łączyły. - To państwo prawa, konstytucja, pomoc drugiemu człowiekowi, wolne samorządy oraz wolne i demokratyczne wybory. Głęboko wierzę, że Łódzka Deklaracja Samorządowa to początek dobrej, uczciwej, rzetelnej, partnerskiej współpracy na rzecz rozwoju naszego miasta i regionu - dodał.

Czytaj więcej: PKW wprowadza zmiany w wymaganej liczbie komisarzy wyborczych

Lider PSL w Łódzkiem Dariusz Klimczak ocenił, że deklaracja ma ważne znaczenie w obronie samorządności. Jego zdaniem, pod rządami PiS samorządowcy mają coraz mniej do powiedzenia z powodu obierania im kompetencji. - Odebrano nam szereg kluczowych kompetencji, m.in. w sprawach rolnictwa, melioracji, wody, ochrony środowiska (...) musimy zjednoczyć się i działać wspólnie mimo różnic politycznych, bo ten rząd i ta partia zagraża całemu naszemu społeczeństwo - przekonywał.

- To dla Łodzi moment historyczny, ponieważ według mojej wiedzy po raz pierwszy, to obywatele jeszcze przed wyborami samorządowymi postanowili zjednoczyć kandydatów na samorządowców, po to, żeby jakość wyborów, których dokonają była jak najwyższa - powiedział szef KOD w Łódzkiem Mirosław Michalski.

Czytaj więcej: Urzędnicy wyborczy: delegowanie do wyborów wpłynie na trzynastki i nagrody?

Deklaracja nie wiąże się z utworzeniem wspólnych list wyborczych. Jak jednak podkreślił sekretarz Nowoczesnej w regionie łódzkim Damian Raczkowski, jego ugrupowanie jest gotowe do rozmów w województwie na temat wspólnego startu w wyborach.

Do podpisania deklaracji odniósł się rzecznik prasowy klubu radnych PiS Łukasz Magin. - Prezydent Łodzi, Hanna Zdanowska z wyrokiem karnym za przestępstwo poświadczenia nieprawdy w dokumentach bankowych została dziś postawiona na czele partyjnego układu, który otwiera jej drogę do wywiązania się ze złożonej deklaracji o osiedleniu w mieście islamskich imigrantów z krajów Bliskiego Wschodu i Afryki Północnej. Na szczęście to nie ten układ, a przepisy ustawy o pracownikach samorządowych, które zabraniają prezydentowi z wyrokiem karnym sprawowania urzędu, zdecydują o przyszłości Łodzi - podkreślił Magin. 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (1)

  • lodzer, 2018-03-27 16:04:18

    Magin nie zna prawa. Zdanowska skazana na grzywnę a nie pozbawienie wolności. To nie wyklucza kandydowania. Przynajmniej dopóki sądy będą niezawisłe.