PARTNER PORTALU
 • BGK

Wybory samorządowe, Piotr Guział: Paweł Rabiej powinien najpierw zostać radnym

 • PAP/AT    14 listopada 2017 - 07:55
Wybory samorządowe, Piotr Guział: Paweł Rabiej powinien najpierw zostać radnym
Według Guziała gdyby różne partie chciały budować wspólny obóz, to de facto ich członkowie byliby w jednej partii (Piotr Guział, fot. facebook)

Paweł Rabiej dopiero startuje w dużą politykę. Powinien zostać najpierw radnym, potem parlamentarzystom i będzie mógł się ubiegać o najwyższe zaszczyty - uważa warszawski radny Piotr Guział.
• Kandydat Nowoczesnej na prezydenta stolicy Paweł Rabiej nie jest znanym warszawskim politykiem - powiedział Guział.

• Jego doświadczenie samorządowe jest dość mikre - dodał.

• Nie uważam, że jego start zakończy się jakimś szczególnym powodzeniem - zaznaczył.

Pod koniec października lider Nowoczesnej Ryszard Petru zainicjował spotkania ugrupowań opozycyjnych nt. przyszłej współpracy koalicyjnej w związku z wyborami samorządowymi. Tymczasem przewodniczący PO Grzegorz Schetyna zapowiedział na początku listopada, że chciałby, aby Rafał Trzaskowski był kandydatem PO i całej zjednoczonej opozycji w wyborach na prezydenta m.st. Warszawy. Deklaracja ta zaskoczyła polityków Nowoczesnej, którzy już w czerwcu zapowiedzieli start zasiadającego w komisji weryfikacyjnej ds. reprywatyzacji Pawła Rabieja.

Czytaj też: Paweł Rabiej: Nie ustąpię Rafałowi Trzaskowskiemu

Odnosząc się do deklaracji Rabieja, że nie poprze w wyborach na prezydenta stolicy kandydata PO, gdy jeszcze kilka dni temu mówił on, że jest gotów ustąpić na rzecz wspólnego kandydata, nawet jakby to był pan Trzaskowski, Guział podkreślił że to jest duży dysonans pomiędzy tymi słowami w perspektywie zaledwie kilku dni.

Jak zauważył Paweł Rabiej nie jest znanym warszawskim politykiem. "On dopiero startuje w dużą politykę. Powinien zostać najpierw radnym, potem parlamentarzystom i będzie mógł się ubiegać o najwyższe zaszczyty" - zauważył Guział.

Dodał, że doświadczenie samorządowe Rabieja jest "dość mikre", podobnie jak Rafała Trzaskowskiego. "Nie uważam, że start Rabieja zakończy się jakimś szczególnym powodzeniem" - zaznaczył. W ocenie Guziała, jeżeli celem startu w wyborach samorządowych Pawła Rabieja jest pokazanie się, uzyskanie kilku procent poparcia, "to zapewne to osiągnie".

"Jeżeli jego celem jest walka o fotel prezydenta, zdobycie zauważalnego wyniku, to myślę, że się srogo rozczaruje" - powiedział.

Czytaj też: Koniec zjednoczonej opozycji? Rafał Trzaskowski: Chcemy się dogadać z Nowoczesną

Guział odniósł się także do propozycji zawiązywania koalicji partii opozycyjnych na wybory samorządowe.

"Wszyscy, którzy dłużej interesują się polityka wiedzą, że integrowanie obozów politycznych jest bardzo trudne i praktycznie niemożliwe, bowiem zawsze każdy lider największej partii w tym obozie musiałby powiedzieć swoim współpracownikom: ustąpcie, nie będziecie mieć dobrych miejsc na listach, nie będziecie mieli fruktów władzy, jeśli uda nam się zwyciężyć, bo musimy się podzielić tym z ludźmi spoza partii" - zauważył Guział.

Czytaj też: Guział o Rafale Trzaskowskim: będzie kontynuacją Hanny Gronkiewicz-Waltz

"Mieliśmy takie obozy w najnowszej historii politycznej Polski: była Akcja Wyborcza Solidarność, ale wszyscy, którzy pamiętają tamte czasy wiedzą, jak ciężko rządziło się wtedy Polską właśnie w tej koalicji" - mówił Guział. "Były permanentne tarcia, targi o stanowiska, targi o koncepcje, o programy" - przypomniał.

Radny przypomniał także, że był Sojusz Lewicy Demokratycznej, któremu udało się skutecznie stworzyć koalicję. "Ale SLD przekształciło się w jedną partię i to uratowało tę partię w tamtym czasie przed dezintegracją" - zaznaczył. Przywołał też koalicję Lewica i Demokraci. "Która również się rozpadła z powodu tarcia tych kilku ugrupowań" - podkreślił.

Według Guziała gdyby różne partie chciały budować wspólny obóz, to de facto ich członkowie byliby w jednej partii. "A przecież wielu członków Nowoczesnej to są sympatycy, stronnicy, a nawet byli członkowie Platformy Obywatelskiej, zatem budowanie wspólnego obozu wydaje się prawie niemożliwe" - powiedział radny.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
 • 10.

  JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

 • Nie możemy się doczekać! 👌 @BIPolska @EECKatowice @AirVeinPoland @CerviRobotics twitter.com/MichWasowski/s…
  @EECKatowice - (RT) @Pentacomp_SI
 • Nie obawiam się o źródła finansowania inwestycji - mówi w rozmowie z portalem @wnppl Paweł Borys, prezes @Grupa_PFR pytany o to, czy mniejsze wpływy z przyszłego budżetu Unii Europejskiego będą stanowiły dla nas duży problem. Jakie ma argumenty? #EKG2018 #EEC2018 @EECKatowice https://t.co/Ar46rCsVku
  @EECKatowice - (RT) @ElzbieciakTomek
 • Czy #biotechnologia w Polsce ma szansę stać się ważnym elementem innowacyjnej gospodarki? Na to pytanie odpowiadali podczas @EECKatowice m.in. liderzy przemysłu farmaceutycznego i eksperci. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia bit.ly/2s3floz https://t.co/hd2DqreGPl
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • Joseph BenAmram, prezes MSD w regionie EURAM na @EECKatowice: rozwój biotechnologii wymaga partnerstwa między rządem, firmami krajowymi i międzynarodowymi oraz ośrodkami badawczymi. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia rynekzdrowia.pl/Farmacja/Biote… https://t.co/4jWpURT8yi
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • MT @PwCCEE: twitter.com/PwCCEE/status/… The 10th @EECKatowice, the largest economic event in #CEE with 150 insp...
  @EECKatowice - (RT) @amitabhrjha
 • Kto może w unijnych negocjacjach nad budżetem czuć się wygranym? Jak to możliwe, że mamy więcej, ale mniej? W "Rządowej ławie" na pytania @adam_sierak odpowiada Jerzy @JerzyKwiecinski z @MIR_GOV_PL. Serdecznie polecamy całą rozmowę 👉👉👉 bit.ly/2rZ21k6 https://t.co/yQNOLL2YP2
  @EECKatowice - (RT) @wnppl
 • EKG 2018 w Katowicach. Kongres pełen wyzwań @se_pl @EECKatowice superbiz.se.pl/wiadomosci-biz…
  @EECKatowice - (RT) @SuperbizPL
 • We are pleased that once again our Warsaw team could be part of @EECKatowice. This year we supported two of our amazing clients @INGBankSlaski and @_PKEE_ in setting up the exhibition, filming, tweeting, taking pictures, and of course a lot of networking and fun. #work #Katowice https://t.co/9zvLpCf52O
  @EECKatowice - (RT) @AvenewMedia
 • Polecamy Waszej uwadze transmisje z wybranych sesji #EKG2018. Zapraszamy na YouTube: EEC Poland - bit.ly/2wRSK2O Grupa PTWP - bit.ly/2GjlEsf #EEC2018
  @EECKatowice
 • Jako partnerzy @EECKatowice mieliśmy okazję przeprowadzić panel dyskusyjny o roli młodych w kształtowaniu Europy. Dziękujemy @pherstowski, PROM, MAY, Zwolnieni z Teorii, @ELSAPoland, @aegeewarszawa i @tomanek_robert, rektorowi @UE_Katowice! #EEC2018 #YouthLeadership #YouthVoice https://t.co/57GpHAhcCa
  @EECKatowice - (RT) @AIESECPoland
Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (1)

 • Zbulwersowany czytelnik, 2017-11-14 09:14:59

  PARLAMENTARZYSTOM??? Naprawdę? Nie możecie zatrudnić kompetentnych dziennikarzy do tworzenia tego portalu? Nie wierzę, że tylko osoby niepotrafiące pisać po polsku chcą u Was pracować.