PARTNER PORTALU
  • BGK

Wybory samorządowe. PKW radzi, sprawdź czy jesteś w rejestrze wyborców

  • aw/PAP    10 stycznia 2018 - 16:05
Wybory samorządowe. PKW radzi, sprawdź czy jesteś w rejestrze wyborców
Wybory samorządowe odbędą się jesienią tego roku, prawdopodobnie 4 lub 18 listopada (fot.fotolia)

Wyborco! Sprawdź, czy jesteś w rejestrze wyborców! - pod takim hasłem Państwowa Komisja Wyborcza rozpoczęła kampanię informacyjną dotyczącą zasad udziału obywateli w głosowaniach. Akcja PKW ma związek z tegorocznymi wyborami samorządowymi.
  • Wyborco! Sprawdź, czy jesteś w rejestrze wyborców! - pod takim hasłem Państwowa Komisja Wyborcza rozpoczęła kampanię informacyjną dotyczącą zasad udziału obywateli w głosowaniach.
  • Akcja PKW ma związek z tegorocznymi wyborami samorządowymi.
  • Sejm rozpatrzy w środę (10 stycznia) senackie poprawki do uchwalonej przed świętami Bożego Narodzenia nowelizacji Kodeksu wyborczego.

 

"Przeprowadzałeś się lub wyjeżdżałeś z Polski? Wyjechałeś ze swojej miejscowości na studia lub do pracy? Zmieniałeś adres zamieszkania albo zameldowania? Upewnij się, że jesteś wpisany do rejestru wyborców tam, gdzie teraz mieszkasz. Jeśli Twojego nazwiska nie ma w rejestrze wyborców, to nie będziesz mógł głosować w nadchodzących wyborach samorządowych" - informuje PKW na swej stronie internetowej oraz na profilach na Facebooku i Twitterze.

Tam również dostępny jest spot (także w wersji dla osób niesłyszących) informujący kiedy i gdzie wyborcy mogą głosować, jak sprawdzić, czy znajdują się w spisie wyborców oraz jak ewentualnie dopisać się do tego spisu.

Nie ma cię na liście, nie zagłosujesz

Rzeczniczka Państwowej Komisji Wyborczej Anna Godzwon przypomina, że rejestr wyborców to lista wszystkich osób w danej gminie, które mają prawo do głosowania. Jeśli nazwiska danej osoby nie ma w rejestrze wyborców, nie może ona głosować.

"Ponieważ do wyborów samorządowych jest jeszcze czas, chcemy zachęcić wyborców, by teraz właśnie, a nie w ostatniej chwili, sprawdzili, czy ich nazwisko jest w rejestrze wyborców. Jest to szczególnie ważne dla osób, które przeprowadzały się, wyjeżdżały do pracy czy szkoły w innej miejscowości" - podkreśla Godzwon.

Wybory samorządowe odbędą się jesienią tego roku, prawdopodobnie 4 lub 18 listopada. Wybierzemy w nich wójtów, burmistrzów i prezydentów miast, a także rady gmin i powiatów oraz sejmików województw.

Senackie poprawki w Sejmie

Sejm rozpatrzy w środę (10 stycznia) senackie poprawki do uchwalonej przed świętami Bożego Narodzenia nowelizacji Kodeksu wyborczego. Wprowadza ona m.in. dwukadencyjność wójtów, burmistrzów i prezydentów miast liczoną od najbliższych wyborów samorządowych. Senatorowie opowiedzieli się za umożliwieniem głosowania korespondencyjnego osobom niepełnosprawnym (Sejm w noweli zlikwidował w ogóle taką możliwość).

Czytaj też: Kodeks wyborczy: Posłowie zrezygnowali ze szkodliwego art. 420

Zgodnie z nowelizacją, kadencja samorządu na zostać wydłużona z obecnych 4 do 5 lat. Jednomandatowe okręgi wyborcze (JOW-y) będą obowiązywać tylko w gminach do 20 tys. mieszkańców. Do tej pory ordynacja większościowa dotyczyła wszystkich gmin z wyjątkiem miast na prawach powiatu.

Kadencja obecnej Państwowej Komisji Wyborczej wygaśnie po wyborach parlamentarnych w 2019 r. Zostanie ona obsadzona zgodnie z nowymi przepisami: siedmiu na dziewięciu jej członków ma być powoływanych przez Sejm, a nie - jak do tej pory - delegowanych przez Trybunał Konstytucyjny, Naczelny Sąd Administracyjny i Sąd Najwyższy.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
  • 10.

    JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.