PARTNER PORTALU
 • BGK

Wybory samorządowe po nowemu? PiS chce zmienić ordynację wyborczą

 • PAP/PSZ    4 października 2017 - 12:14
Wybory samorządowe po nowemu? PiS chce zmienić ordynację wyborczą
Prawo i sprawiedliwość pracuje nad zmianami w ordynacji wyborczej. Fot. Shutterstock, Inc.

Prawo i Sprawiedliwość chce zmienić ordynację wyborczą jeszcze tej jesieni, tak by mogła już obowiązywać w przyszłorocznych wyborach samorządowych.
• Możliwe jest przywrócenie ordynacji proporcjonalnej w wyborach do rad gmin.

• PiS rozważa też zakazanie kandydowania do dwóch szczebli samorządu równocześnie.

• Jednym z celów zmian może być tez wymiana kadr w Państwowej Komisji Wyborczej.

Chcemy zmienić ordynację wyborczą jeszcze jesienią tak, aby wykluczyć takie zdarzenia, jak przy ostatnich wyborach samorządowych - zapowiedział szef klubu PiS, wicemarszałek Sejmu Ryszard Terlecki. Zaznaczył, że dużo zależy w tej sprawie od tego, jak rozstrzygnie się spór o sądy.

Jednocześnie zadeklarował, że Prawo i Sprawiedliwość nie przewiduje rozpisania przyspieszonych wyborów parlamentarnych.

O toczących się w PiS pracach nad zmianami w ordynacji napisał 4 października "Dziennik Gazeta Prawna". Według informacji gazety wśród rozważanych przez partię rozwiązań są m.in. przywrócenie ordynacji proporcjonalnej w wyborach do rad gmin, zakaz kandydowania do dwóch szczebli samorządu jednocześnie oraz wymiana kadrowa w Państwowej Komisji Wyborczej.

Wcześniejszych wyborów raczej nie będzie

W rozmowie z telewizją wPolsce wicemarszałek Sejmu został zapytany o te plany w kontekście wyników jednego z ostatnich sondaży, wskazujących, iż PiS, mimo wzrostu poparcia, mógłby w nowym Sejmie zdobyć mniejszą liczbę mandatów niż ma to miejsce obecnie. Odnosząc się do możliwości zreformowania ordynacji wyborczej szef klubu PiS powiedział: "myślimy nad tym".

"Będziemy oczywiście pracować nad tym, żeby mieć taką większość (głosów), która zapewni nam skuteczną większość (w Sejmie). Ale też oczywiście myślimy o ordynacji, niekoniecznie o takich zmianach, które byłyby dla nas korzystniejsze, tylko o takich zmianach, które w ogóle wykluczałyby możliwość takich zdarzeń, jak to było przy wyborach samorządowych poprzednich" - przyznał Terlecki.

Szef klubu PiS negatywnie odniósł się jednocześnie do spekulacji medialnych, iż korzystne sondaże mogą pchnąć PiS w kierunku przyspieszonych wyborów parlamentarnych. "Nie, nie przewidujemy takiej sytuacji, żeby przyspieszać wybory" - zapewnił.

Dopytywany, czy w grę wchodzą zmiany dotyczące mechanizmu przeliczania poparcia na mandaty, wicemarszałek Sejmu stwierdził, że projekt zmian w ordynacji jest "wciąż jeszcze w bardzo wczesnej fazie, choć już czas zaczyna pilić".

"Z pewnością to będziemy chcieli zrobić teraz, jesienią, natomiast tu też dużo zależy od tej kwestii zasadniczej, to znaczy od tego, jak się rozstrzygnie ten spór o sądy" - dodał.

Szef klubu PiS był też pytany o plany dotyczące rekonstrukcji rządu. "Spokojnie, my nie tyle może zapowiadamy rekonstrukcję, co pewną ocenę funkcjonowania poszczególnych resortów, poszczególnych kierunków pracy rządowych, nie przesądzając, że to muszą być zmiany personalne" - powiedział.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (16)

 • NIEANALFABETA, 2017-12-03 22:27:35

  Dlaczego ciągle głosujemy krzyżykami ? Przecież nie jesteśmy analfabetami . Na kartach do głosowania powinny być kratki, w które wpisuje się konkretny nr przypisany kandydatowi . Utudniłoby to kombinacje z krzyżykami .
 • Rebus, 2017-10-17 15:14:41

  Tak. Macie Państwo rację, że urzędnicy gminni powinni być zwolnieni z wyborów. Tylko ciekaw jestem kto jeśli nie urzędnicy przygotują lokale, dostarcza karty do głosowania no i najważniejsze napiszą właściwie protokół. Nie mam nic do pozostałych członków Komisji ale łapanka ludzi z ulicy nie zawsze ...przynosi właściwy efekt. Ktoś będąc dobrym krawcem nie potrafi uszyć butów. A ja nie ukrywa, ze marze o tym aby przy okazji wyborów mieć wolną niedziele.  rozwiń
 • Państwo Teoretyczne!, 2017-10-17 08:20:18

  Konstytucja RP również reguluje iż Prezydentem nie może była kobieta, jak nazwiemy obecny twór samozwańczych samorządów terytorialnych?