PARTNER PORTALU
  • BGK

Wybory samorządowe. Ponad 700 kandydatów na komisarzy wyborczych

  • KDS    1 marca 2018 - 14:13
Wybory samorządowe. Ponad 700 kandydatów na komisarzy wyborczych
Zgodnie z nowymi przepisami 100 komisarzy powoła na 5-letnią kadencję Państwowa Komisja Wyborcza spośród osób przedstawionych przez Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji. (fot. Facebook/PKW)

Do Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji wpłynęły 722 zgłoszenia od kandydatów na komisarzy wyborczych.
  • W poniedziałek (26 lutego) zakończył się proces przyjmowania zgłoszeń kandydatów na komisarzy wyborczych. 
  • W sumie do MSWiA wpłynęło 772 zgłoszeń od osób zainteresowanych pełnieniem tej funkcji. 
  • Państwowa Komisja Wyborcza połowa 100 komisarzy. Ich kadencja będzie trwała 5 lat. 

Wśród kandydatów na komisarzy wyborczych są m.in. adwokaci (78), radcowie prawni (120) i sędziowie (119) – łącznie do MSWiA wpłynęły 722 zgłoszenia od kandydatów (część z nich nie spełniła jednak wymagań formalnych).

Chętni do pełnienia tej funkcji mają już za sobą udział w bezpłatnym szkoleniu dla kandydatów. Natomiast w sobotę, 3 marca 2018 r. w Warszawie odbędzie się egzamin ze znajomości prawa wyborczego. Osoby zainteresowane przystąpieniem do egzaminu mogły rejestrować się drogą elektroniczną do 28 lutego. Resort przypomina, że z obowiązku przystąpienia do egzaminu, zwolnieni są jedynie sędziowie, którzy są lub byli komisarzami wyborczymi, albo pełnili inne funkcje związane ze stosowaniem prawa wyborczego. 

Ostatniego stycznia 2018 weszła w życie ustawa z dnia 11 stycznia 2018 r. o zmianie niektórych ustaw w celu zwiększenia udziału obywateli w procesie wybierania, funkcjonowania i kontrolowania niektórych organów publicznych (Dz. U. poz. 130). Jej zapisy wprowadziły zmiany m.in. w sposobie powoływania komisarzy wyborczych.

Zgodnie z nowymi przepisami 100 komisarzy powoła na 5-letnią kadencję Państwowa Komisja Wyborcza spośród osób przedstawionych przez Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji.

Do ich podstawowych zadań należy m.in. sprawowanie nadzoru nad przestrzeganiem prawa wyborczego, powoływanie terytorialnych i obwodowych komisji wyborczych, czy przedkładanie sprawozdania z przebiegu wyborów, wraz z ich wynikami, Państwowej Komisji Wyborczej.

Warto przypomnieć, że Fundacja im. Stefana Batorego zapowiedziała monitorowanie wszystkich wchodzących w życie zmiany, które dotyczą prawa wyborczego

Jak zauważa Fundacja Batorego, nowe regulacje budzą wiele obaw, m.in. ze względu na bardzo krótki czas na ich wdrożenie, a także niejasne procedury wyboru szefa KBW, stu komisarzy wyborczych oraz kilku tysięcy osób wchodzących w skład Korpusu Urzędników Wyborczych.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.