PARTNER PORTALU
  • BGK

Wybory samorządowe, Ryszard Petru o koalicji z PO: Możemy wygrać wszystkie miasta prezydenckie

  • PAP/AT    25 października 2017 - 10:30
Wybory samorządowe, Ryszard Petru o koalicji z PO: Możemy wygrać wszystkie miasta prezydenckie
Nowoczesna w 2/3 miast wojewódzkich jest w stanie poprzeć kandydatów innych partii w wyborach samorządowych (Ryszard Petru, fot.nowoczesna.org)

W miastach wojewódzkich opozycja wystawiłaby w wyborach samorządowych jednego kandydata na prezydenta miasta - powiedział przewodniczący Nowoczesnej Ryszard Petru pytany o koalicję PO i Nowoczesnej.
• Jestem optymistą ws. koalicji z PO, ale musi być ona szeroka i obejmować wszystkie ugrupowania, bez Partii Razem i Kukiz'15 - powiedział Petru.

• Wszystkie partie bez Razem i Kukiza, który kolaboruje z PiS - wyjaśnił.

• Jestem przekonany, że możemy wygrać wszystkie miasta prezydenckie - dodał.

Petru w TVN24 zadeklarował, że Nowoczesna w 2/3 miast wojewódzkich jest w stanie poprzeć kandydatów innych partii, które w najbliższych wyborach samorządowych wystartują w szerokiej koalicji. Powiedział też, że z przyjemnością wysłucha kontrpropozycji, jeśli taka się pojawi.

Podczas sobotniej (21 październik) konwencji Nowoczesnej w Poznaniu Petru poinformował, że jego ugrupowanie chce wystawić kandydatów na prezydentów, jako jedynych kandydatów opozycji, w 1/3 miast wojewódzkich.

Polityk pytany, czy na dzisiaj koalicja PO i Nowoczesnej jest przesądzana, powiedział, że słowa "przesądzony" używa się w momencie złożenia podpisu, a do tego czasu "jest optymistą". Podkreślił jednocześnie, że nie może to być wyłącznie koalicja Nowoczesnej i PO.

"Jestem optymistą, natomiast to wszystko trwa, bo trzeba to wypracować. Koalicja musi być szeroka, powinna obejmować również partie lewicowe, to znaczy wszystkie partie bez Razem i Kukiza, który kolaboruje z PiS" - powiedział Petru. Dopytywany, czy w tym gronie powinna się znaleźć także liderka stowarzyszenia Inicjatywy Polskiej Barbara Nowacka, ocenił, że "jak najbardziej".

"Jestem przekonany, naprawdę jestem przekonany, że możemy wygrać wszystkie miasta prezydenckie" - podkreślił Petru. Nie chciał odpowiedzieć na pytania o nazwiska kandydatów.

Jak zaznaczył, porozumienie polegałoby na tym, że w miastach wojewódzkich (w przypadku województw lubuskiego i kujawsko-pomorskiego chodzi zarówno o siedzibę wojewody, jak i władz samorządu województwa) opozycja wystawiłaby w wyborach samorządowych jednego kandydata na prezydenta miasta.

Nowoczesna chce wystawić kandydatów na prezydentów, jako jedynych kandydatów opozycji, w jednej trzeciej miast wojewódzkich. "Uważam, że to jest do dogadania, zaproponowałem, że dwie trzecie (foteli prezydenckich w miastach) oddam" - podkreślił.

"Wiele osób mi zarzucało, kiedy startowałem w kampanii wyborczej, że mamy same nieznane twarze na listach wyborczych. I okazało się, że wiele z tych osób, przede wszystkim nasze posłanki, stały się osobami rozpoznawalnymi. Polska polityka, szczególnie samorządowa, potrzebuje świeżej, przedsiębiorczej krwi" - zaznaczył Petru.

Jak dodał, Warszawa też jest elementem tego porozumienia. Zapytany, czy w tym przypadku wycofa się ze swojego kandydata, powiedział, że siłą rzeczy z czegoś się będzie musiał wycofać, ale na tym etapie nie chce niczego deklarować. Przypomniał też, że Nowoczesna powstała "w kontrze" do Platformy, m.in. w efekcie niezgody na prowadzenie spraw gospodarki, chociażby "skok na OFE", ale w kwestiach racji stanu szukają rozwiązań wspólnych.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (1)

  • Weronika_Res, 2017-10-25 17:07:24

    Rzeszów-popieram abyście wygrali w moim mieście. Prezydentem Rzeszowa i w Radzie Miasta nie powinno być PiS (hamulcowych rozwoju). Na szczęście obecnie mają w Rzeszowie mniejszość (oprócz Urzędu Marszałkowskiego).