PARTNER PORTALU
  • BGK

Wybory samorządowe: szef PKW odpowiada na uwagi Adama Bodnara

  • PAP/MIW    19 października 2017 - 12:12
Wybory samorządowe: szef PKW odpowiada na uwagi Adama Bodnara
Tradycyjne urny wyborcze odejdą do lamusa. (fot. mswia.gov.p)

Wyborca, w celu zapewnienia tajności głosowania, może wrzucić kartę lub karty do głosowania do urny wyborczej w kopercie – wyjaśniła Państwowa Komisja Wyborcza. PKW zapewniła, że informacje o możliwości wrzucania do urn kart w kopertach nadal będą przekazywane wyborcom.
• Przewodniczący PKW Wojciech Hermeliński w odpowiedzi na pismo Rzecznika Praw Obywatelskich Adama Bodnara potwierdził, że nowy Kodeks wyborczy, w celu zapewnienia tajności głosowania, umożliwia wyborcom wrzucenie karty lub kart do głosowania do urny wyborczej w kopercie.

• Bodnar w liście skierowanym do PKW wskazał, że zdaniem części wyborców przezroczyste urny, które miały wpływać na transparentność wyborów, mogą okazać się problematyczne i "nie spełniać wymagań konstytucyjnych", ponieważ wrzucając kartę nie ma pewności, czy nie rozłoży się ona i nie zostanie ujawniony głos.

• Rzecznik apelował, by skutecznie poinformować wyborców o możliwości skorzystania z kopert podczas głosowania, gdyż jest to nowa konstrukcja prawna i obywatele nie wiedzą o jej istnieniu.

Hermeliński przyznał, że niezbędne jest skuteczne informowanie wyborców o takiej możliwości, "tym bardziej, że w wyborach samorządowych w 2018 r. przezroczyste urny wyborcze będą po raz pierwszy stosowane w wyborach ogólnopolskich".

Przewodniczący PKW zapewnił też, że informacje dotyczące możliwości wrzucania karty lub kart do głosowania w kopertach w dalszym ciągu będą przekazywane przez Komisję wyborcom, w tym m.in. w informacjach o warunkach udziału w głosowaniu w danych wyborach, przygotowywanych przez PKW przed każdymi wyborami, a także będą przekazywane bezpośrednio na spotkaniach z wyborcami mającymi na celu upowszechnianie wiedzy o prawie wyborczym.

Zagadnienia dotyczące stosowania przezroczystych urn wyborczych oraz możliwości wrzucania kart do głosowania w kopertach będą też przedmiotem pytań w II edycji Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy o Prawie Wyborczym "Wybieram wybory", przeznaczonego dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych, z których znaczna część będzie mogła wziąć udział w wyborach.

Hermeliński zapowiedział też, że PKW zobowiąże w swoich wytycznych obwodowe komisje wyborcze do obligatoryjnego informowania wyborców o nowym uprawnieniu.

 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
  • 10.

    JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (1)

  • ratio, 2017-10-22 22:31:28

    czy ten rzecznik naprawdę nie ma się czym zajmować? na całym świecie mają przezroczyste urny, a głosy wrzucają bez kopert i jakoś to nie wpływa na praworządność...