PARTNER PORTALU
  • BGK

Wybory samorządowe: Tomasz Siemoniak ma notes z nazwiskami kandydatów PO

  • GP    31 stycznia 2017 - 08:53
Wybory samorządowe: Tomasz Siemoniak ma notes z nazwiskami kandydatów PO
PO nie wierzy w zapewnienia PiS, że nie będzie wcześniejszych wyborów. Partia opozycyjna już się przygotowuje. (fot. facebook.com)

• Tomasz Siemoniak (PO) zwraca uwagę na aktywność w regionach lidera PiS. Wnioskuje z niej, że partia rządząca przygotowuje się na wcześniejszą elekcję w samorządach.
• Jako pełnomocnik PO do spraw samorządów, Siemoniak zwierzył się w radiowym wywiadzie, że ma już notes z listą kandydatów na prezydentów miast.
• Polityk nie wykluczał w Warszawie startu Rafała Trzaskowskiego, Andrzeja Halickiego lub Małgorzaty Kidawy-Błońskiej. Są też pierwsze przymiarki w Gdańsku i Szczecinie.
Były szef MON, Tomasz Siemoniak został w poniedziałek (30 stycznia) pełnomocnikiem Platformy Obywatelskiej ds. wyborów samorządowych. Polityk w związku z tym w najbliższym czasie podejmował tematy samorządowe.

We wtorek (31 stycznia) Siemoniak w radiu "RMF FM" odpowiadał o pierwszych przymiarkach partii do wyborów samorządowych. Co prawda wybory mają mieć miejsce w 2018 roku, ale dla PO realne są wcześniejsze wybory.

- Nie trzeba Sherlocka Holmesa, by zobaczyć, że prezes Jarosław Kaczyński spędza weekendy na tournee po kraju. Trudno uwierzyć, że ma to związek z wyborami za dwa lata - argumentował polityk. Dla Tomasza Siemoniaka realnym terminem wyborów jest lipiec br.

PO w odpowiedzi już kreuje ewentualne listy wyborcze w samorządach, z naciskiem na kandydatów w miastach wojewódzkich i tych, które przed reformą samorządową były stolicami województw.

Czytaj też: Premier rozmawiała z wojewodami

- Chcemy wypracować pierwszą 50 kandydatów - zarysował cel Siemoniak. - Warto mieć liderów i warto ich pokazać. Może nie ma kampanii wyborczej, ale jest czas na zaprezentowanie się.

Warszawa

Siemoniak zapewnił, że ma "notes" z nazwiskami, w którym spisał już pierwszych kandydatów. - Pierwszy zobaczy go Grzegorz Schetyna - zapowiedział na antenie ogólnopolskiego radia Siemoniak. Dla polityka siłę PO pokazują fakty. Tylko ta partia ma trzech polityków gotowych wystartować na prezydenta Warszawy, z których każdy ma szansę zdobyć stanowisko. Spekuluje się o Rafale Trzaskowskim, Andrzeju Halickim i Małgorzacie Kidawie-Błońskiej. Wszyscy ci politycy są obecnie posłami PO.

Pomorze

Nie jest wykluczone, co też Siemoniak podkreślił, że w nadmorskich miastach na prezydentów wystartują: w Gdańsku Jarosław Wałęsa, a w Szczecinie Sławomir Nitras lub Bartosz Arłukowicz.

Czytaj też: Europosła prawicy dziwi debata o kadencjach w samorządzie

Dwie kadencje w samorządzie

Temat samorządowej elekcji wywołał w styczniu Jarosław Kaczyński. Lider PiS w rozmowach medialnych, nie wykluczył, że pojawi się w najbliższym czasie projekt zmian ordynacji wyborczej do samorządów.

Kluczową i najbardziej kontrowersyjną zmianą w ramach reformy ordynacji, którą zarysował Kaczyński, była kadencyjność. Więcej o kadencjach według lidera PiS przeczytasz tutaj.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.