PARTNER PORTALU
  • BGK

Wybory samorządowe w Warszawie. Spotkanie Nowoczesnej, PO, UED, SLD oraz KOD

  • PAP/MIW    3 listopada 2017 - 19:33
Wybory samorządowe w Warszawie. Spotkanie Nowoczesnej, PO, UED, SLD oraz KOD
Grzegorz Schetyna zapowiedział, że chciałby aby Rafał Trzaskowski był kandydatem PO i całej zjednoczonej opozycji w wyborach na prezydenta m.st. Warszawy. (fot.twitter.com/Platforma_org)

Lider Nowoczesnej Ryszard Petru zaprosił na spotkanie przedstawicieli partii opozycyjnych w związku z ogłoszeniem przez PO kandydatury Rafała Trzaskowskiego na prezydenta Warszawy; w spotkaniu wezmą udział przedstawiciele PO, UED, SLD oraz KOD. Spotkanie odbyć się ma we wtorek (7.11) o godz. 14 w Sejmie.
• Udział w spotkaniu potwierdzili poseł PO Andrzej Halicki, poseł UED Jacek Protasiewicz, przewodniczący SLD Włodzimierz Czarzasty oraz Jarosław Marciniak z KOD. Według Nowoczesnej zaproszenie trafiło też do PSL oraz Barbary Nowackiej z Inicjatywy Polskiej. Rzecznik Stronnictwa Jakub Stefaniak powiedział, że takie zaproszenie do PSL nie dotarło; także Nowacka poinformowała, że nie otrzymała zaproszenia.

• PO chce postulować zawarcie porozumienia dotyczącego utworzenia wspólnych list w wyborach samorządowych do sejmików i do rad miast oraz wspólnego wyłonienia kandydatów na prezydentów.

• Ryszard Petru powiedział, że Nowoczesna jest gotowa, na to, by w niektórych miastach wojewódzkich nie wystawiać swoich kandydatów na prezydentów.

Idea dotycząca zjednoczenia opozycji narodziła się na przełomie roku, podczas sejmowego kryzysu i okupowania mównicy marszałka Sejmu przez polityków opozycji. Także w lipcu politycy opozycji występowali wspólnie podczas protestów ws. zmian w wymiarze sprawiedliwości autorstwa PiS. Liderzy partii opozycyjnych wielokrotnie zapowiadali również stworzenie koalicyjnych list w wyborach samorządowych w 2018 r.

W czwartek "Rzeczpospolita" podała, że opozycja tworzy deklarację polityczną, która byłaby pierwszym krokiem w kierunku zjednoczenia kilku partii. Do rozmów, zainicjowanych przez lidera Nowoczesnej Ryszarda Petru, zaproszeni zostali przedstawiciele PO, SLD, PSL, UED, KOD, a także Inicjatywy Polskiej; do tej pory w tej sprawie politycy spotkali się dwa razy.

Według gazety roboczy dokument mówi o "stworzeniu koalicji, która ponad podziałami i różnicami programowymi w najbliższych wyborach powstrzyma PiS przed przejęciem politycznej kontroli nad samorządami". Deklaracja mówi też o wystawieniu wspólnych kandydatów na prezydentów miast oraz udzieleniu wzajemnego wsparcia dla kandydatów na burmistrzów, wójtów i radnych wystawianych przez sygnatariuszy porozumienia.

W czwartek przewodniczący Platformy Obywatelskiej Grzegorz Schetyna zapowiedział, że chciałby aby Rafał Trzaskowski był kandydatem PO i całej zjednoczonej opozycji w wyborach na prezydenta m.st. Warszawy. Polityk poinformował, że zwróci z prośbą do warszawskiej Platformy i zarządu krajowego o akceptację kandydatury Trzaskowskiego na prezydenta stolicy. Wcześniej, w czerwcu Nowoczesna zapowiedziała, że jej kandydatem na to stanowisko będzie zasiadający w komisji weryfikacyjnej ds. reprywatyzacji członek zarządu partii Paweł Rabiej.

Szefowa klubu Nowoczesnej Katarzyna Lubnauer komentując w czwartek decyzję Schetyny, powiedziała że jej klub jest zaskoczony inicjatywą PO. Podkreśliła, że Trzaskowski jest kandydatem nieustalonym z nikim ze "zjednoczonej opozycji"; oceniła, że "takie ogłaszanie kandydata" nie pomoże w rozmowach koalicyjnych.

Także lider Nowoczesnej Ryszard Petru ocenił w czwartek, że deklaracja PO nie ułatwi rozmów pomiędzy opozycją. Wskazywał, że "optymalnym kandydatem" na prezydenta Warszawy powinien być ktoś, kto nie ma powiązań z reprywatyzacją i prezydent stolicy Hanną Gronkiewicz-Waltz (PO).

REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.