PARTNER PORTALU
  • BGK

Wybory samorządowe, Warszawa: Kto ma największą szansę na fotel prezydenta?

  • PAP/AT    14 października 2017 - 10:40
Wybory samorządowe, Warszawa: Kto ma największą szansę na fotel prezydenta?
Wybory samorządowe: Rafał Trzaskowski, Borys Budka, Andrzej Halicki, Kamila Gasiuk-Pihowicz, Paweł Rabiej - kto kandydatem na prezydenta Warszawy? (fot.shutterstock)

Rafał Trzaskowski, Borys Budka, Andrzej Halicki, Kamila Gasiuk-Pihowicz, Paweł Rabiej -  Platforma Obywatelska sprawdzi który z potencjalnych kandydatów na prezydenta Warszawy miałby największe szanse.
• Władze PO chcą przeprowadzić w listopadzie badanie, który z potencjalnych kandydatów na prezydenta Warszawy miałby największe szanse na sukces w przyszłorocznych wyborach samorządowych.

• Padają m.in. nazwiska Rafała Trzaskowskiego, Borysa Budki i Kamili Gasiuk-Pihowicz z Nowoczesnej.

• Wśród stołecznych polityków Platformy można usłyszeć, że to Trzaskowski jest najpoważniej branym pod uwagę kandydatem na włodarza stolicy.

Kandydata na włodarza stolicy szuka PiS; środowiska lewicowe, m.in. Stowarzyszenia Inicjatywa Polska, Partia Razem i Zieloni prowadzą natomiast rozmowy o wystawieniu wspólnych list i kandydatów w kilku miastach. W Warszawie - jak można usłyszeć od liderów Inicjatywy - mogłaby to być szefowa Stowarzyszenia Barbara Nowacka. Decyzję o starcie w wyborach w stolicy podjął już Paweł Rabiej z Nowoczesnej; PSL rozważa wystawienie swego rzecznika Jakuba Stefaniaka. Nad kandydowaniem zastanawia się też były szef Stowarzyszenia Miasto Jest Nasze Jan Śpiewak.

21 października w Hali Expo w Łodzi Platforma ma, podczas zjazdu krajowego, przedstawić program na przyszłoroczne wybory samorządowe, a także przyjąć nowy statut partii. Prezentacja kandydatów na prezydentów miast miałaby nastąpić podczas kolejnej konwencji - w styczniu. "Będziemy chcieli - w ramach procesu wyłaniania kandydatów - sprawdzać ich przy pomocy sondaży, kto byłby najbardziej do zaakceptowania dla ludzi" - zapowiada w rozmowie szef klubu PO Sławomir Neumann.

Nieoficjalnie w Platformie można usłyszeć, że stołeczny sondaż mógłby zostać przeprowadzony w listopadzie. Na liście potencjalnych kandydatów miałoby się znaleźć kilka nazwisk. "To może być Rafał Trzaskowski i Andrzej Halicki. A może Borys Budka, albo Kamila Gasiuk-Pihowicz?" - mówi  jeden z ważnych polityków Platformy. Jak ocenia, szans na sukces wyborczy nie ma Paweł Rabiej.

Sam polityk Nowoczesnej mówił w piątek w Polskim Radiu 24, że podtrzymuje wolę kandydowania w przyszłorocznych wyborach. Rabiej zapewnił jednak, że zaakceptuje ewentualne wystawienie - jako wspólnej propozycji partii opozycyjnych - Rafała Trzaskowskiego, "jeżeli taki będzie efekt ustaleń koalicyjnych pomiędzy PO a Nowoczesną".

Wśród stołecznych polityków Platformy można z kolei usłyszeć, że to Trzaskowski jest najpoważniej branym pod uwagę kandydatem na włodarza stolicy. Budka pytany o ewentualny start w stolicy, żartuje: "mógłbym jeszcze kandydować na prezydenta Gdańska". Ocenia jednak, że zamówienie badań społecznych, które podpowiedzą partii na kogo postawić w przyszłorocznych starciach samorządowych jest dobrym pomysłem.

Rozmowy na temat przyszłorocznych wyborów prezydenta stolicy trwają też w Prawie i Sprawiedliwości. Start bierze pod uwagę m.in. marszałek Senatu Stanisław Karczewski. "Jeśli będzie decyzja kierownictwa PiS, to zdecyduję się na start w wyborach na prezydenta Warszawy" - mówił niedawno Karczewski. Podkreślił też, że ma wizję rozwoju stolicy.

Startu nie wyklucza także wiceminister sprawiedliwości, jednocześnie szef komisji weryfikacyjnej ds. reprywatyzacji, Patryk Jaki (Solidarna Polska). Tydzień temu Jaki w wywiadzie dla telewizji internetowej wPolsce mówił, że niczego nie wyklucza w polityce. "Ale jest za wcześnie na jednoznaczne deklaracje. Jestem skoncentrowany na tym, by dobrze pracować dla Polski" - dodał wiceminister sprawiedliwości.

REKLAMA
×
  • 10.

    JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.