PARTNER PORTALU
  • BGK

Wybory uzupełniające do Senatu: Jak Anna Maria Anders pokonała całą opozycję?

  • Parlamentarny.pl (Gabriel Paździor)    7 marca 2016 - 16:59
Wybory uzupełniające do Senatu: Jak Anna Maria Anders pokonała całą opozycję?
Anna Maria Anders (po lewej) zostanie senatorem RP z poparciem PiS. (fot.:facebook.com/AnnaMariaAnders)

Anna Maria Anders pokonała w wyborach uzupełniających do Senatu RP Mieczysława Bagińskiego, którego popierały i PSL i PO i Nowoczesna, a także czterech innych kandydatów. Zwycięstwo nad politykiem popieranym przez trzy duże partie opozycyjne zdarza się rzadko.
Serwis Parlamentarny.pl o ocenę tego ewenementu poprosił prof. Andrzeja Gila z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego i prof. Roberta Alberskiego z Uniwersytetu Wrocławskiego.

6 marca br. wyborcy okręgu numer 59 powierzyli reprezentowanie swoich spraw w Senacie Annie Marii Anders. Wynik 30 661 głosów (47,26 proc.) z przewagą 4 043 głosów nad Mieczysławem Bagińskim nie jest imponujący, ale wystarczył. Co ważne Anna M. Anders, kandydatka PiS pokonała samorządowca i byłego wojewodę łomżyńskiego, który miał za sobą aż trzy partie - PSL, PO i Nowoczesną.

Ten wynik to wotum zaufania dla PiS-u

- Od czasów, od których istnieje legenda gen. Andersa – nawiązuje do rodowodu kandydatki prof. Andrzej Gil z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. – minęło sporo czasu. W latach 50. lub 60. zwycięstwo byłoby efektem nazwiska, niedzielny wynik uważam zaś raczej za sukces PiS, niż osobisty triumf Anny Marii Anders. Od momentu, gdy PiS zdobyło władzę widzimy ogromne natężenie walki politycznej. (…) Mimo to partia ta utrzymuje fotel senatorski, co dowodzi tendencji widocznych w sondażach, a te dają PiS nadal ogromną przewagę. Ten wynik to wotum zaufania dla PiS-u.

Dlaczego Bagiński przegrał? Jego problemem było to, że w całej Polsce słabnie rola PSL, a PO i Nowoczesna mają wyborców w wielkich miastach.

Cały artykuł czytaj tutaj.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
  • 10.

    JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (1)

  • nie ekspert, ale neutral, 2016-03-15 13:50:55

    KOmentarz eksperta mało sensowny. Wynik pani Anders należy rozpatrywać w kontekście ubiegłorocznych wyborów do senatu. Otóż nastąpiło znaczące pogorszenie wyniku PiS. PSL znacząco swój wynik poprawił i nie ma tu znaczenia "poparcie" Nowoczesnej, której w ogóle w wyborach senackich nie było..., a poparcie PO na obszarach wiejskich jest raczej "pocałunkiem śmierci". Zatem to raczej odwrócenie trendu niż jego potwierdzenie  rozwiń