PARTNER PORTALU
  • BGK

Wybory uzupełniające do Senatu, Kaczyński: Kandydatura Anders to gest w stronę Polonii

  • PAP/AT    26 stycznia 2016 - 18:13
Wybory uzupełniające do Senatu, Kaczyński: Kandydatura Anders to gest w stronę Polonii
Jarosław Kaczyński zaprezentował kandydatkę do wyborów uzupełniających (fot.youtube.com)

Kandydatura Anny Marii Anders w wyborach uzupełniających do Senatu to gest w stronę Polonii - powiedział we wtorek prezes PiS Jarosław Kaczyński. Ziemie łomżyńska i suwalska powinny mieć reprezentanta, który potrafi dużo załatwić - dodał.
6 marca wybory uzupełniające do Senatu odbędą się w okręgu nr 59, który obejmuje część województwa podlaskiego.

"Ten okręg wyborczy, te dwie ziemie (...) powinny mieć w Senacie reprezentanta, który jest w stanie dużo załatwić, a pani minister jest taką osobą. Ze względu na swoją pozycję w Polsce, ale także ze względu na swoją pozycję za granicą" - powiedział Kaczyński. Zaznaczył, że zgłoszenie Anders jako kandydatki w wyborach uzupełniających do Senatu jest gestem wobec Polonii, w szczególności amerykańskiej.

"Pani minister będzie znakomicie reprezentowała interesy tej ziemi mając bardzo duże możliwości, znacznie większe niż przeciętny senator. A z drugiej strony będzie też tworzyła nowy, istotny związek między Polską, polskimi władzami, parlamentem, Senatem a Polonią" - dodał szef PiS. Przypomniał, że sprawy Polonii wracają do Senatu.

Kaczyński podkreślił, że w jesiennych wyborach parlamentarnych, w których Anders kandydowała z Warszawy do Senatu, uzyskała bardzo dobry wynik. "Był to wynik znacznie lepszy od tych, które uzyskiwaliśmy wcześniej. Pani minister jest osobą, która potrafi bardzo aktywnie prowadzić kampanię wyborczą" - powiedział.

Kaczyński zapowiedział, że PiS będzie mocno angażować się w kampanię Anders w marcowych wyborach. "Nie lekceważymy naszego konkurenta, odnosimy się do niego z należnym szacunkiem, ale jesteśmy przekonani, że ta kampania przyniesie dobry rezultat" - podkreślił.

Szef PiS zaznaczył, że w poniedziałek Anders przedstawiła założenia do projektu nowej ustawy o repatriacji. Ustawa może objąć 10 tys. osób; ma zacząć obowiązywać w II połowie roku. "Dziś mamy tego rodzaju sytuację, że Białoruś ściąga więcej Polaków z Kazachstanu i z tych okolic niż Polska, nie mówiąc o Rosji. Polska tego nie robi. Mamy do czynienia z niemożnością. Ta niemożność jest już przełamywana z udziałem pani minister" - podkreślił.

Anna Maria Anders - córka gen. Władysława Andersa, która w połowie stycznia została przewodniczącą Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa oraz nowym pełnomocnikiem premiera ds. dialogu międzynarodowego - powiedziała, że czuje się zaszczycona wyborem partii. Podkreśliła, że okręg, w którym będzie się ubiegać o mandat senatora, jest dla niej ważny.

"To okręg historyczny. To okręg połączony z historią mojego ojca. Z tego okręgu masy ludzi były wywiezionych do Rosji i - jak wszyscy wiedzą - mój ojciec wyprowadził 120 tys. ludzi z Rosji. Przez całe życie żałował, że nie mógł wyprowadzić więcej osób" - dodała.

Okręg nr 59, w którym uzupełniające wybory odbędą się 6 marca, obejmuje podlaskie powiaty: augustowski, grajewski, kolneński, łomżyński, moniecki, sejneński, suwalski i zambrowski oraz Łomżę i Suwałki. Wybory uzupełniające są tam potrzebne po wygaszeniu mandatu senatora Bohdana Paszkowskiego (PiS), który został wojewodą podlaskim.

We wtorek o północy mija termin zgłaszania kandydatów. Z informacji PAP z komitetów wyborczych wynika, iż o mandat będzie walczyć sześć osób.

W poniedziałek Okręgowa Komisja Wyborcza w Białymstoku zarejestrowała pierwszych dwoje kandydatów. Oprócz kandydatki PiS Anny Marii Anders to także Jerzy Ząbkiewicz, startujący z własnego komitetu wyborczego wyborców "Praca i Przyszłość - Jerzy Ząbkiewicz Senatorem Twojego Regionu".

We wtorek wczesnym popołudniem w Delegaturze Krajowego Biura Wyborczego pojawili się przedstawiciele komitetu wyborczego PSL. Już od kilku dni wiadomo, że kandydatem ludowców będzie Mieczysław Bagiński. Poparcia już udzieliła mu Platforma Obywatelska, która nie wystawia własnego kandydata.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (1)

  • oleś_ka, 2016-01-27 13:06:42

    Wystarczy mieć nazwisko męża, ojca i niezależnie od poglądów, kwalifikacji już jest się u koryta - Gosiewska, Wasserman, Anders, co ta ostatnia pani wie o Polsce? czy ma obywatelstwo polskie? (podobno od 2914 r.) a ile w niej polskości ? Prezes kpi z Polaków.