PARTNER PORTALU
  • BGK

Wybory uzupełniające do Senatu: Mieczysław Bagiński wspólnym kandydatem PSL i PO

  • PAP/AT    20 stycznia 2016 - 20:06
Wybory uzupełniające do Senatu: Mieczysław Bagiński wspólnym kandydatem PSL i PO
20 stycznia władze wojewódzkie PSL podjęły decyzję, że kandydatem ludowców będzie Mieczysław Bagiński (fot.sxc.hu)

• PSL i PO wystawią wspólnego kandydata w wyborach uzupełniających do Senatu.
• Wybory odbędą się 6 marca.
• Kandydatów może zgłosić osiem komitetów wyborczych.
- Mieczysław Bagiński z PSL ma być wspólnym kandydatem ludowców i Platformy Obywatelskiej w wyborach uzupełniających do Senatu w okręgu nr 59, obejmującym część województwa podlaskiego - ustaliły władze regionalne obu partii. Wybory odbędą się 6 marca.

Okręg nr 59 obejmuje podlaskie powiaty: augustowski, grajewski, kolneński, łomżyński, moniecki, sejneński, suwalski i zambrowski oraz Łomżę i Suwałki. Wybory uzupełniające są tam potrzebne po wygaszeniu mandatu senatora Bohdana Paszkowskiego (PiS), który został wojewodą podlaskim.

Kandydatów może zgłosić osiem komitetów wyborczych, mają na to czas do wtorku do północy.

20 stycznia władze wojewódzkie PSL podjęły decyzję, że kandydatem ludowców będzie Mieczysław Bagiński, w przeszłości m.in. wojewoda łomżyński, obecnie radny wojewódzki i wiceprzewodniczący sejmiku. "Doświadczenie, rozsądek, spokój. Dał się poznać jako osoba, która stara się wszystkich łączyć, a nie dzielić" - powiedział o kandydacie Mikołaj Janowski, członek władz wojewódzkich PSL i radny sejmiku.

Bagiński startował w tym okręgu do Senatu w październikowych wyborach parlamentarnych i uzyskał wówczas drugi - po Bohdanie Paszkowskim - wynik, z poparciem blisko 42,7 tys. osób (Paszkowski zdobył wówczas 76,5 tys. głosów).

Bagiński był wtedy także kandydatem popieranym przez PO. Podobnie ma być i teraz. W wydanym w środę oświadczeniu zarząd regionu podlaskiego PO poinformował, że Platforma zdecydowała się poprzeć Bagińskiego. "Ta decyzja jest kontynuacją koalicji PO-PSL z 2015 roku w ostatnich wyborach do Senatu oraz efektem naszej koalicji w sejmiku wojewódzkim. Chcemy współpracować z PSL-em" - powiedział przewodniczący PO w Podlaskiem, poseł Robert Tyszkiewicz.

Dodał, że liczy na poparcie tej kandydatury także przez Nowoczesną i SLD. "Bo jedyną szansą na przeciwstawienie się PiS-owi jest wyłonienie jednego, wspólnego kandydata, w kontrze do kandydata PiS-u" - ocenił Tyszkiewicz.

Prawo i Sprawiedliwość oficjalnie jeszcze swego kandydata nie zaprezentowało. Według informacji prasowych, ma być nim Anna Maria Anders, która jesienią startowała do Senatu z okręgu w Warszawie, ale mandatu nie zdobyła.

Kilka dni temu została przewodniczącą Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa oraz nowym pełnomocnikiem Prezesa Rady Ministrów ds. dialogu międzynarodowego.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.