PARTNER PORTALU
  • BGK

Wybory w Opinogórze: Oni pierwsi przetestują przeźroczyste urny

  • AW    30 czerwca 2016 - 15:53
Wybory w Opinogórze: Oni pierwsi przetestują przeźroczyste urny
Przekładowe przeźroczyste urny do głosowania produkowane przez jedną z firm (zdjęcie ilustracyjne/fot.norma-bg.pl)

• Od 1 lipca we wszystkich wyborach i referendach stosowane będą przezroczyste urny.
• Jako pierwsi przetestują je mieszkańcy mazowieckiej gminy Opinogóra Górna, którzy w niedzielę 3 lipca będą wybierać wójta.
• Jak przyznaje sekretarz tej gminy, nowe urny już zostały kupione i rozwiezione do lokali wyborczych.
Jak już informowaliśmy, obowiązek używania urn wyborczych wykonanych z przezroczystego materiału zapisany został w nowelizacji Kodeksu wyborczego z czerwca 2015 r., której większość przepisów obowiązuje od sierpnia ubiegłego roku.

Zdecydowano jednocześnie, że przepis dotyczący przezroczystych urn do głosowania wejdzie w życie od 1 lipca 2016 r. ze względu na wysokie koszty i konieczność ogłoszenia przetargu.

Najbardziej spieszyć musiała się gmina Opinogóra Górna. Tam bowiem 3 lipca odbędą się przedterminowe wybory wójta. Jak zapewnia sekretarz gminy, Beata Golasińska, przeźroczyste pojemniki na głosy już są w lokalach wyborczych.

- Nowe urny przyjechały do urzędu gminy w ubiegły piątek, 24 czerwca. Teraz zostały rozwiezione do lokali wyborczych i pod kluczem czekają na niedzielne wybory – mówi pani sekretarz.

Jako, że gmina jest niewielka, na jej terenie funkcjonuje sześć obwodów głosowania. Zatem wystarczyło zakupić sześć urn. Gmina zapłaciła za nie ok. 4 tys. zł.

- Dotacja celowa, jaka dostają gminy na zakup urn z Państwowego Biura Wyborczego spokojnie nam wystarczyła, nawet na pokrowce zostało – dodaje Golasińska.

Ale przyznaje, że w wymianie urn firmy zwietrzyły interes i na zapytanie ofertowe jakie Opinogóra wystosowała, spłynęły propozycje nawet znad morza.

- Na pewno większe gminy muszą przeprowadzać klasyczne przetargi. Z rozmów z przedstawicielami okolicznych samorządów wynika, że chyba jako jedyni mamy już przeźroczyste urny – kontynuuje sekretarz gminy.

Przypomnijmy, że w najbliższa niedzielę, mieszkańcy Opinogory zdecydują, kto z ośmiorga kandydatów do fotela burmistrza będzie rządzić gminą.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (1)

  • Wójt, 2016-07-01 11:04:00

    Nie wiem kto ustalał wymiary nowych urn ale jest problem z wniesieniem do lokali wyborczych. Po prostu nie mieszczą się w drzwiach.