PARTNER PORTALU
  • BGK

Wycinka w Puszczy Białowieskiej: Sąd odrzucił skargę Rzecznika praw obywatelskich

  • MN    15 marca 2017 - 14:00
Wycinka w Puszczy Białowieskiej: Sąd odrzucił skargę Rzecznika praw obywatelskich
Resort środowiska tłumaczy, że liczba martwych świerków w Puszczy liczona jest w milionach. (fot. Konrad Kurzacz, wikipedia.org)

Wojewódzki Sąd Administracyjny odrzucił skargę Rzecznika Praw Obywatelskich dotyczącą wycinki na terenie Puszczy Białowieskiej.
• Sąd odrzucił skargę Rzecznika praw obywatelskich na decyzję ministra środowiska, umożliwiającą zwiększenie wycinki w Puszczy Białowieskiej.

• Sąd uznał, że akt ministra środowiska ma charakter wewnętrzny, a co za tym idzie, nie ma możliwości zaskarżenia go do sądu administracyjnego.

• Resort środowiska tłumaczy, że wycinka ma pomóc Puszczy Białowieskiej i jest spowodowana gradacją kornika.

• RPO rozważa zaskarżenie postanowienia do Naczelnego Sądu Administracyjnego.

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie postanowieniem z 14 marca 2017 r. odrzucił skargę Rzecznika Praw Obywatelskich na aneks do planu urządzenia lasu dla Nadleśnictwa Białowieża. WSA wskazał, że aneks stanowi wewnętrzny akt ministra środowiska z zakresu zarządzania majątkiem. Uznał również, że rozstrzygnięcie wydane przez ministra nie jest decyzją administracyjną.

RPO: Decyzja ministra wydana w pośpiechu

RPO w zeszłym roku zaskarżył do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie decyzję ministra środowiska umożliwiającą zwiększenie wycinki na terenie Puszczy Białowieskiej. Rzecznik podkreślał, że nie działał w tej sprawie na rzecz ochrony środowiska per se (ponieważ nie jest on organem ochrony środowiska), jednak zależało mu m.in., żeby minister środowiska postępował w tej sprawie zgodnie z regulacjami procedury administracyjnej.

- Całokształt prowadzonego przez ministra środowiska procesu administracyjnego, w szczególności zaś pośpiech, w jakim doszło do wydania decyzji z 25 marca 2016 r. doprowadziły Rzecznika do przekonania o uchybieniu przez organ wynikającym z powszechnie obowiązującego prawa wolnościom i prawom jednostki – mówił rzecznik praw obywatelskich Adam Bodnar, skarżąc decyzję ministra.

- Skarga rzecznika praw obywatelskich miała charakter niemerytoryczny – ocenił rzecznik resortu środowiska Paweł Mucha, już po rozstrzygnięciu WSA.

MŚ: Powodem wycinki gradacja kornika 

Resort środowiska tłumaczy, że powodem dla zwiększenia wycinki jest gradacja kornika.

- W Puszczy Białowieskiej, w związku z gradacją kornika drukarza, zanikają siedliska przyrodnicze oraz zamierają drzewostany, głównie świerkowe. Liczba martwych świerków w Puszczy liczona jest w milionach. Wraz z degradacją siedlisk zmniejsza się również występowanie cennych, chronionych gatunków roślin i zwierząt. Populacja kornika drukarza rozwija się w niebezpiecznym tempie, co prowadzi do wewnętrznego wyniszczenia Puszczy Białowieskiej. Liczba tego szkodnika zwiększa się, co przeczy tezom wysuwanym przez niektóre organizacje, jakoby populacja kornika miała się załamać, a Puszcza Białowieska obronić się sama – czytamy w uzasadnieniu resortu środowiska.

Sąd w Warszawie wskazał, że akt ministra środowiska o możliwości zwiększenia wycinki jest aktem o charakterze wewnętrznym, a co za tym idzie, nie ma możliwości zaskarżenia go do sądu administracyjnego.

Rzecznik praw obywatelskich zapowiedział, że oczekuje na doręczenie pisemnego uzasadnienia zapadłego rozstrzygnięcia. Po jego analizie, rozważy zaskarżenie postanowienia Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie do Naczelnego Sądu Administracyjnego.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.