PARTNER PORTALU
  • BGK

Wygaśnięcie mandatu prezydenta Lublina wróci na wokandę w kwietniu

  • PAP/JS    12 marca 2018 - 17:17
Wygaśnięcie mandatu prezydenta Lublina wróci na wokandę w kwietniu
Żuk utrzymuje, że nie złamał prawa. Przedstawiał opinie prawne potwierdzające legalność jego zasiadania w radzie nadzorczej PZU Życie (fot. mat. pras)

Na 18 kwietnia Wojewódzki Sąd Administracyjny wyznaczył termin rozpoznania skargi prezydenta Lublina Krzysztofa Żuka na decyzję wojewody o wygaśnięciu jego mandatu. Sąd oddalił wnioski trzech organizacji o udział w tym postępowaniu.
  • Wniosek dotyczący wygaśnięcia mandatu prezydenta Lublina CBA skierowało do rada miasta Lublin w listopadzie 2016.
  • Uchwała rady o stwierdzeniu wygaśnięcia mandatu nie uzyskała większości i przepadła w głosowaniu. CBA skierowało sprawę do wojewody.
  • Wobec braku uchwały rady miasta, wojewoda wydał zarządzenie zastępcze stwierdzające wygaśnięcie mandatu Żuka, a ten zaskarżył decyzję wojewody do sądu administracyjnego.

Zarządzenie stwierdzające wygaśnięcie mandatu Żuka wojewoda lubelski Przemysław Czarnek wydał w lutym ub. roku. Ma to związek z kontrolą CBA, które zarzuca Żukowi, że wbrew zakazowi był członkiem rady nadzorczej spółki PZU Życie od 1 stycznia 2014 r. do 21 stycznia 2016 r. i osiągał z tego źródła dochody ponad 260 tys. zł. Żuk odpiera te zarzuty i utrzymuje, że do rady nadzorczej został skierowany jako reprezentant skarbu państwa, co jest dopuszczone przez ustawę antykorupcyjną.

Skargę do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Lublinie na decyzję wojewody o wygaśnięciu mandatu złożył Żuk oraz Rada Miasta Lublin. Sąd połączył je do wspólnego rozpoznania i rozpatrzenia.

Sąd miał rozpatrzyć skargi w listopadzie ub. roku. Rozprawa została wtedy odroczona, ponieważ o dopuszczenie do udziału w postępowaniu sądowym w charakterze uczestnika złożyły trzy organizacje - Fundacja Wolności z Lublina, Helsińska Fundacja Praw Człowieka oraz Związek Miast Polskich - a dopiero po rozpatrzeniu tych wniosków możliwie było ustaleniu wszystkich uczestników postępowania.

WSA odmówił wszystkim tym organizacjom udziału w postępowaniu. Fundacja Wolności oraz Związek Miast Polskich złożyły zażalenia na te decyzje do Naczelnego Sądu Administracyjnego, ale ten utrzymał w mocy decyzje sądu pierwszej instancji.

O decyzji NSA poinformowała media Fundacja Wolności. W uzasadnieniu decyzji odmawiającej dopuszczenia Fundacji do uczestnictwa w sprawie sąd wskazał na przepisy prawa, według których postępowanie związane ze sprawowaniem nadzoru wojewody nad działalnością jednostek samorządu toczy się co do zasady z udziałem jedynie organu nadzoru i podmiotów publicznoprawnych tj. gminy, zaś inne podmioty nie biorą w nich udziału.

"Mimo niedopuszczenia nas do udziału w postępowaniu i tak będziemy przyglądać się procedowaniu tej sprawy. Mamy nadzieję, że WSA niezwłocznie przystąpi do jej merytorycznego rozpatrzenia" - podkreślił prezes Fundacji Wolności Krzysztof Jakubowski.

Rzecznik prasowy WSA w Lublinie sędzia Grzegorz Wałejko poinformował, że nowy termin rozpoznania skargi prezydenta Lublina został wyznaczony na 18 kwietnia.

Wniosek dotyczący wygaśnięcia mandatu prezydenta Lublina CBA skierowało do rada miasta Lublin w listopadzie 2016. Uchwała rady o stwierdzeniu wygaśnięcia mandatu nie uzyskała większości i przepadła w głosowaniu. CBA skierowało sprawę do wojewody. Wobec braku uchwały rady miasta, wojewoda wydał zarządzenie zastępcze stwierdzające wygaśnięcie mandatu Żuka, a ten zaskarżył decyzję wojewody do sądu administracyjnego.

Wojewoda powoływał się na opinie prawników lubelskiego Urzędu Wojewódzkiego, z których wynikało, że był zobowiązany do wydania zarządzenia zastępczego, oraz, że był związany ustaleniami CBA i nie ma uprawnień, aby je kwestionować.×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.