PARTNER PORTALU
  • BGK

Wygaszenie mandatu burmistrza Olecka - sprawą najmie się sąd

  • PAP/MN    20 grudnia 2016 - 15:25
Wygaszenie mandatu burmistrza Olecka - sprawą najmie się sąd
Zgodnie z przepisami, wygaśnięcie mandatu wójta, burmistrza i prezydenta miasta następuje m.in. wtedy, gdy naruszony jest ustawowy zakaz łączenia tej funkcji z prowadzeniem działalności gospodarczej. (fot. pixabay)

• Burmistrz Olecka Wacław Olszewski złożył skargę kasacyjną w sprawie wygaszenia jego mandatu przez wojewodę warmińsko-mazurskiego.
• Skargę rozpatrzy Naczelny Sąd Administracyjny.
• Według CBA samorządowiec złamał ustawę antykorupcyjną.
W październiku Wojewódzki Sąd Administracyjny (WSA) w Olsztynie oddalił skargę Olszewskiego na decyzję o wygaszeniu mu mandatu burmistrza, którą w marcu podjął wojewoda. Sąd podzielił ocenę wojewody, że samorządowiec złamał ustawę antykorupcyjną, ponieważ pełnił jednocześnie funkcję prezesa zarządu koła łowieckiego "Sarna", które prowadziło działalność gospodarczą. Wyrok jest nieprawomocny.

Olszewski poinformował we wtorek (20 grudnia), że złożył skargę kasacyjną, bo całkowicie nie zgadza się z orzeczeniem WSA. Jak mówił, liczy, że wygra przed NSA w Warszawie. Ocenił, że w przypadku przepisów antykorupcyjnych intencją ustawodawcy nie było pozbawianie samorządowców mandatów w takich sytuacjach jak jego. Zapewnił, że kierowanie kołem łowieckim traktował wyłącznie jako działalność społeczną i nie pobierał za to wynagrodzenia.

Olecki samorządowiec może pełnić swoją funkcję, dopóki procedura prawomocnie się nie zakończy. Dopiero gdyby wyrok NSA byłby dla niego niekorzystny, zostanie wyznaczony komisarz, który będzie pełnił obowiązki do czasu przedterminowych wyborów.

Czytaj też: Czy radni mogą skutecznie bronić zwalnianych prezesów? 

Według ustaleń delegatury Centralnego Biura Antykorupcyjnego w Białymstoku, burmistrz od kwietnia 2010 r. do stycznia 2016 r. pełnił funkcję prezesa koła "Sarna", które co roku uzyskiwało przychody ze sprzedaży upolowanej zwierzyny czy udostępniania strzelnicy myśliwskiej i było podatnikiem VAT. W ocenie CBA naruszało to ustawowy zakaz łączenia funkcji w samorządzie z prowadzeniem działalności gospodarczej.

Wojewoda warmińsko-mazurski musiał wydać zarządzenie zastępcze o wygaszeniu mandatu burmistrza, bo dwukrotnie nie zrobiła tego w ustawowym terminie olecka rada miasta. O podjęcie takiej uchwały przez radnych wnioskowało pod koniec ub. roku CBA. W lutym tego roku o to samo wystąpił wojewoda.

Zgodnie z przepisami, wygaśnięcie mandatu wójta, burmistrza i prezydenta miasta następuje m.in. wtedy, gdy naruszony jest ustawowy zakaz łączenia tej funkcji z prowadzeniem działalności gospodarczej. Samorządowiec jest obowiązany w ciągu trzech miesięcy od złożenia ślubowania zrzec się funkcji lub zaprzestać prowadzenia działalności gospodarczej.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (2)

  • Mola, 2016-12-21 10:11:10

    Do bujan: Mało tego, z tego co mi wiadomo były dwie kontrole CBA, pierwsza niczego Burmistrzowi nie zarzuciła natomiast druga, z tego samego CBA, po donosach "życzliwych" już tak. Gdyby po pierwszej kontroli (pozytywnej) CBA miało uwagi Burmistrz zrezygnował by z funkcji prezesa i było by ...wszystko OK.  rozwiń
  • bujan, 2016-12-21 09:11:56

    Skoro burmistrz funkcję prezesa zarządu koła łowieckiego pełnił społecznie, to w jaki sposób naruszył prawo? Dla mieszkańców jest ważne jakim jest włodarzem - czy miasto się rozwija, wzrasta jego populacja, powstają nowe miejsca pracy, poprawia się infrastruktura komunalna itp.