PARTNER PORTALU
 • BGK

Wykształcenie przesądza o długości życia Polaków

 • PAP/AT    17 lutego 2017 - 06:28
Wykształcenie przesądza o długości życia Polaków
Żaden inny czynnik społeczny nie przekłada się na stan zdrowia Polaków tak mocno jak poziom wykształcenia (fot.fotolia)

O długości życia Polaków przesądza wykształcenie. Trzydziestolatek po studiach ma przed sobą 12 lat życia więcej niż jego rówieśnik po zawodówce – takie są wnioski z najnowszego raportu NIZP o stanie zdrowia Polaków.
"Wykształceni Polacy są już w Europie - ich stan zdrowia nieznacznie tylko odbiega od stanu zdrowia takich osób na Zachodzie. Przepaść dzieli jednak osoby z niższym wykształceniem od ich rówieśników z Europy Zachodniej" - twierdzi prof. Bogdan Wojtyniak z Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego, współautor najnowszego raportu NIZP o stanie zdrowia Polaków.

Zdaniem badaczy żaden inny czynnik społeczny nie przekłada się na stan zdrowia Polaków tak mocno jak poziom wykształcenia - podaje "Gazeta Wyborcza" .

Największe różnice widać w długości życia. Od transformacji Polacy żyją coraz dłużej - kobiety średnio 82 lata, a mężczyźni 74. NIZP po raz pierwszy wyliczyło, ile lat ma przed sobą 30-letni Polak, w zależności od tego, jak jest wykształcony. Mężczyzna po studiach przeżyje prawie 50 lat, po zawodówce - tylko 38. 30-latka z wyższym wykształceniem ma jeszcze 54 lata życia, o pięć więcej niż kobiety najsłabiej wyedukowane - przytacza "Gazeta Wyborcza".

Ludzie lepiej wykształceni nie tylko mają większą wiedzę na temat zachowań prozdrowotnych. Lepiej korzystają z systemu ochrony zdrowia. Dbają o profilaktykę.

Podobne wnioski badacze NIZP wyciągają ze statystyk dotyczących otyłości, sposobu odżywiania Polaków i palenia papierosów. Otyła jest co czwarta Polka z wykształceniem podstawowym. Wśród najlepiej wyedukowanych problem taki ma tylko dziesięć procent kobiet. U mężczyzn różnica jest mniejsza. Otyłych jest 14 proc. Polaków po studiach i 20 proc. po zawodówkach. Osoby gorzej wykształcone palą niemal dwukrotnie częściej.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
 • 10.

  JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (2)

 • :), 2017-02-17 10:27:50

  Do kazik: Wnioskując ze składni i ortografii Twojego wpisu, Ciebie te wyższe stawki by nie dotyczyły...
 • kazik, 2017-02-17 08:48:18

  logika tego artykułu mowi wprost po studjach ludzie powinni płacić większe składki emerytalne gdyż dłużej będą kożystac.Ludzie bez wykształcenia nie powinni płacić gdyż nie dozyją emerytury.