PARTNER PORTALU
 • BGK

Wyludnianie miast: Podział kraju na "centra" i "peryferia" się pogłębia

 • aw/PAP    14 lutego 2018 - 15:35
Wyludnianie miast: Podział kraju na "centra" i "peryferia" się pogłębia
Nie możemy planować tak, jakbyśmy mieli nieograniczone zasoby pracy (fot.fotolia)

W nieodległej przyszłości będziemy musieli zmierzyć się z rosnącą liczbą peryferyjnych gmin, które zamieszkiwać będą głównie starsze osoby - alarmuje prof. Józefina Hrynkiewicz.
 • Podczas drugiego posiedzenia KSRM omówiono wybrane wyzwania demograficzne, przed którymi stoi nasz kraj.
 • Przewodnicząca Rządowej Rady Ludnościowej prof. Józefina Hrynkiewicz zaprezentowała najnowszy raport demograficzny za lata 2016-2017.
 • Wyludnianie niektórych gmin może też doprowadzić do niewydolności finansowej samorządów - podkreślała ekspertka.

Jak wynika z raportu, obecnie na emigracji przebywa od 2 do 3 mln Polaków, z których połowa nie zamierza powrócić.

"Nadal mamy ok. 1,5 mln osób, o które warto zawalczyć" - zwróciła uwagę prof. Hrynkiewicz. Przewodnicząca RRL omówiła też problem wyludniania się Polski oraz różnicy w średniej długości życia kobiet i mężczyzn.

"W nieodległej przyszłości będziemy musieli zmierzyć się z rosnącą liczbą peryferyjnych gmin, które zamieszkiwać będą głównie starsze osoby" - zwróciła uwagę profesor.

Taki stan rzeczy będzie wymuszał m.in. dostosowanie infrastruktury do potrzeb osób starszych, a także przemodelowanie systemu opieki zdrowotnej. - Wyludnianie niektórych gmin może też doprowadzić do niewydolności finansowej samorządów - konkludowała.

Prof. Józefina Hrynkiewicz zaakcentowała też wymiar gospodarczy problemu demografii w Polsce.

"Nie możemy planować tak, jakbyśmy mieli nieograniczone zasoby pracy. Projekty inwestycyjne muszą być silnie skorelowane z sytuacją demograficzną" - podkreśliła szefowa RRL.

Programy społeczne przynoszą efekty?

Według wstępnych danych GUS w 2017 roku urodziło się 403 tys. dzieci. To więcej niż rok i dwa lata temu o odpowiednio 20 i 33 tys. Wynik ten jest też aż o 57 tys. lepszy niż prognozowano.

"To pokazuje, że czarny scenariusz prognostów nie musi się ziścić. Dzięki mądrej polityce rządu Prawa i Sprawiedliwości efekty widoczne są już teraz. Konieczne jest jednak podjęcie działań, które złagodzą skutki nieuniknionego: starzenia się społeczeństwa i odpływu młodych ludzi z mniejszych miejscowości do dużych aglomeracji" - mówiła wicepremier Beata Szydło.

Jeśli tak się nie stanie, Polska będzie się wyludniać, a społeczeństwo starzeć. W 2016 roku tylko w 107 polskich gminach osób w wieku 65+ było więcej niż 20 proc. Według prognoz, w 2030 roku takich gmin będzie aż 1664 - to ponad 15 razy więcej.

Prognozy wskazują, że wiele gmin położonych we wschodniej i północno-wschodniej Polsce, na Pomorzu Zachodnim oraz obszarach górskich południowo-zachodniej Polski, znajdzie się w niezwykle trudnej sytuacji spowodowanej odpływem młodych ludzi.

Skutkiem tego będzie przewaga zgonów nad urodzeniami i starzenie się społeczeństwa. GUS alarmuje, że takie zmiany będą w najbliższych latach wpływać na pogłębianie się podziału kraju na "centra" i "peryferia".

Wyzwaniem jest jednak nie tylko zachęcenie Polaków do powiększania rodzin, ale także poprawa i wyrównanie poziomu życia w poszczególnych gminach oraz inicjowanie rozwiązań ułatwiających łączenie obowiązków zawodowych i rodzinnych.

Zespół ds. strategii polityki społecznej

REKLAMA
×
 • 10.

  JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (2)

 • Prof. Glass, 2018-02-15 09:53:25

  Taka jest polityka tzw.społeczna III - IV RP! Nie słyszałem aby wśród projektów "Dobrej Zmiany" był "Pakiet" zachęcający młodą emigrację do powrotu do Polski. Za to "ukrainizują zachód Polski, ta by w razie plebiscytu "Nowi Ukraińscy Polacy" zagłosowali za przyłąc...zeniem tych ziem do Niemiec!  rozwiń
 • obywatel miasta, 2018-02-14 21:45:32

  Pan Jaskowiak wypowiadał się w Tel Avivie jpost.com/Diaspora/Polish-mayor-Difficult-to-accept-Polish-death-camps-law-542642