PARTNER PORTALU
 • BGK

Wyprawka szkolna od Caritas. Finał akcji bliski, ale tornistry napełnią się też we wrześniu

 • AW/PAP    25 sierpnia 2016 - 08:55
Wyprawka szkolna od Caritas. Finał akcji bliski, ale tornistry napełnią się też we wrześniu
fot.twitter.com

Koncerty, konkursy, pokazy znalazły się programie Ogólnopolskiego Finału akcji Caritas Polska „Tornister pełen uśmiechów”, który odbędzie się w niedzielę w Lublinie. Akcja ma na celu pomoc w wyposażeniu dzieci z ubogich rodzin w przybory szkolne.
To akcja dedykowana dzieciom. To dla nich przez cały sierpień zbieramy artykuły niezbędne do przygotowania wyprawki szkolnej, żeby dzieci pochodzące z ubogich rodzin mogły z uśmiechem, szczęśliwe, że mają piękne, nowe tornistry, nowe zeszyty, nowe książki, nowe piórniki, razem ze swoimi rówieśnikami cieszyć się z nowego roku szkolnego" - powiedział dyr. Caritas Archidiecezji Lubelskiej ks. Wiesław Kosicki.

Tegoroczny ogólnopolski finał akcji odbędzie się w niedzielę (28 sierpnia) na Placu Teatralnym przy Centrum Spotkania Kultur w Lublinie. Podczas festynu przekazanych zostanie dzieciom pół tysiąca wyprawek szkolnych, a towarzyszyć temu będą różne atrakcje m.in. pokaz Sztukmistrzów, występ chór Deus Meus, koncert rapującego księdza Jakuba Bartczaka, warsztaty aktorskie dla dzieci, które poprowadzi Wojciech Malajkat. Zaplanowano także konferencję prasową, którą dzieci przeprowadzą z Rzecznikiem Praw Dziecka oraz specjalne pokazy służb mundurowych; m.in. wozy oddziałów antyterrorystycznych i roboty policyjne.

Akcję "Tornister pełen uśmiechów" Caritas prowadzi po raz ósmy. W ciągu siedmiu poprzednich edycji wyprawki szkolne otrzymało 150 tys. dzieci w całym kraju. W akcję angażują się znane postacie życia społecznego i kulturalnego.

Ks. Kosicki powiedział, że w tym roku sześć plecaków z wyposażeniem przygotowała para prezydencka.

Wyprawki przygotowali także m.in. przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski bp Stanisław Gądecki, Rzecznik Praw Dziecka Marek Michalak oraz wiele innych znanych osób ze świata mediów, kultury i sportu.

W akcję można się włączyć na kilka sposobów. Można wspierać ją finansowo wysyłając sms na numer 72052 z hasłem "Tornister" (2,46 zł z VAT) lub wpłacając pieniądze na konto Caritas (specjalna aplikacja umożliwia przekazanie pieniędzy na konkretny plecak z wyprawką dla ucznia klas 1-3, klas 4-6 lub gimnazjalisty). Datki na ten cel zbierane są także do specjalnych puszek w kościołach.

Można też samodzielnie przygotować taki plecak z wyposażeniem i przynieść do oddziału Caritas. W parafiach archidiecezji lubelskiej można było pobrać pusty plecak (ufundowany przez sponsora), a potem zwrócić już wypakowany przyborami szkolnymi.

Według ks. Kosickiego wartość jednego plecaka z wyprawką szacowana jest na ok. 120-150 zł. "On może być oczywiście bogatszy, np. wyposażony dodatkowo w strój na WF, czy worek na ciapy" - dodał.

Jak podkreślił, nowy rok szkolny wiąże się z dużymi wydatkami i wielu rodziców potrzebuje pomocy. W ostatnich latach w Lubelskiem w ramach akcji "Tornister pełen uśmiechów", rozprowadzano około dwóch tysięcy plecaków z wyprawkami. "W tym roku również przygotowujemy taką ilość" - powiedział.

Dodał, że prośby o wyprawki szkolne, motywowane trudną sytuacją finansową, nieraz wpływają do Caritas jeszcze na początku września. "Każde takie podanie rozpatrzymy pozytywnie" - zaznaczył ks. Kosicki. 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
 • 10.

  JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

 • Nie możemy się doczekać! 👌 @BIPolska @EECKatowice @AirVeinPoland @CerviRobotics twitter.com/MichWasowski/s…
  @EECKatowice - (RT) @Pentacomp_SI
 • Nie obawiam się o źródła finansowania inwestycji - mówi w rozmowie z portalem @wnppl Paweł Borys, prezes @Grupa_PFR pytany o to, czy mniejsze wpływy z przyszłego budżetu Unii Europejskiego będą stanowiły dla nas duży problem. Jakie ma argumenty? #EKG2018 #EEC2018 @EECKatowice https://t.co/Ar46rCsVku
  @EECKatowice - (RT) @ElzbieciakTomek
 • Czy #biotechnologia w Polsce ma szansę stać się ważnym elementem innowacyjnej gospodarki? Na to pytanie odpowiadali podczas @EECKatowice m.in. liderzy przemysłu farmaceutycznego i eksperci. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia bit.ly/2s3floz https://t.co/hd2DqreGPl
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • Joseph BenAmram, prezes MSD w regionie EURAM na @EECKatowice: rozwój biotechnologii wymaga partnerstwa między rządem, firmami krajowymi i międzynarodowymi oraz ośrodkami badawczymi. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia rynekzdrowia.pl/Farmacja/Biote… https://t.co/4jWpURT8yi
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • MT @PwCCEE: twitter.com/PwCCEE/status/… The 10th @EECKatowice, the largest economic event in #CEE with 150 insp...
  @EECKatowice - (RT) @amitabhrjha
 • Kto może w unijnych negocjacjach nad budżetem czuć się wygranym? Jak to możliwe, że mamy więcej, ale mniej? W "Rządowej ławie" na pytania @adam_sierak odpowiada Jerzy @JerzyKwiecinski z @MIR_GOV_PL. Serdecznie polecamy całą rozmowę 👉👉👉 bit.ly/2rZ21k6 https://t.co/yQNOLL2YP2
  @EECKatowice - (RT) @wnppl
 • EKG 2018 w Katowicach. Kongres pełen wyzwań @se_pl @EECKatowice superbiz.se.pl/wiadomosci-biz…
  @EECKatowice - (RT) @SuperbizPL
 • We are pleased that once again our Warsaw team could be part of @EECKatowice. This year we supported two of our amazing clients @INGBankSlaski and @_PKEE_ in setting up the exhibition, filming, tweeting, taking pictures, and of course a lot of networking and fun. #work #Katowice https://t.co/9zvLpCf52O
  @EECKatowice - (RT) @AvenewMedia
 • Polecamy Waszej uwadze transmisje z wybranych sesji #EKG2018. Zapraszamy na YouTube: EEC Poland - bit.ly/2wRSK2O Grupa PTWP - bit.ly/2GjlEsf #EEC2018
  @EECKatowice
 • Jako partnerzy @EECKatowice mieliśmy okazję przeprowadzić panel dyskusyjny o roli młodych w kształtowaniu Europy. Dziękujemy @pherstowski, PROM, MAY, Zwolnieni z Teorii, @ELSAPoland, @aegeewarszawa i @tomanek_robert, rektorowi @UE_Katowice! #EEC2018 #YouthLeadership #YouthVoice https://t.co/57GpHAhcCa
  @EECKatowice - (RT) @AIESECPoland
Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (1)

 • Jacek, 2016-08-30 12:57:01

  Chcę się do tego dołożyć i planuję kupic kilka tabletów w media expert. tych najtańszych z promocji wyprawkowej, ale jednak. Mam taą potrzebe i namawiam innych do działania.