PARTNER PORTALU
  • BGK

Z figury Chrystusa Króla w Świebodzinie zdemontowano anteny

  • PAP/AH    10 maja 2018 - 10:54
Z figury Chrystusa Króla w Świebodzinie zdemontowano anteny
Kilkanaście dni temu dziennikarze zauważyli anteny na zdjęciach z drona. Padały podejrzenia, że parafia wykorzystuje figurę w celach innych niż religijne, czyli komercyjnych, zarabiając na niej. (fot. Lukas Plewnia / wikimedia, licencja CC BY-SA 2.0)

Z figury Chrystusa Króla Wszechświata w Świebodzinie (Lubuskie) zostały zdemontowane urządzenia do przesyłania sygnału internetowego. Sprawa anten zainteresowała media i wywołała dyskusję. Biskup zielonogórsko-gorzowski Tadeusz Lityński polecił usunąć urządzenia.
- Wczoraj wieczorem proboszcz parafii pw. Miłosierdzia Bożego w Świebodzinie poinformował mnie, że anteny umieszczone na pomniku Chrystusa zostały usunięte - przekazał w czwartek (10.05.) rzecznik prasowy Kurii Diecezjalnej w Zielonej Górze ks. Andrzej Sapieha.

Kilkanaście dni temu dziennikarze zauważyli anteny na zdjęciach z drona. Padały podejrzenia, że parafia wykorzystuje figurę w celach innych niż religijne, czyli komercyjnych, zarabiając na niej.

Dziennikarze nie mogli jednak tego zweryfikować, gdyż proboszcz parafii pw. Miłosierdzia Bożego w Świebodzinie twierdził, że nie wie, skąd są te urządzenia, a także przekonywał, że żadnych umów z tym związanych nie zawierał.

Takie samo stanowisko przekazywał początkowo rzecznik kurii, opierając się na informacjach od proboszcza. Okazały się one jednak nieprawdziwe.

Pod koniec kwietnia, w wydanym stanowisku kuria, opierając się na nowych informacjach od proboszcza przyznała, że w 2016 r. parafia zawarła umowę z firmą zajmującą się dostarczaniem usługi dostępu do internetu; dokonała użyczenia powierzchni na figurze Chrystusa w celu zamontowania tam urządzeń służących do przesyłu internetowego.

W zamian za użyczenie parafia otrzymała bezpłatny monitoring wizualny oraz dostęp do szerokopasmowego internetu. Mogli z niego za darmo korzystać również pielgrzymi i turyści. Umowa nie przewidywała innych gratyfikacji dla parafii.

Okazało się, że biskup diecezjalny z zaskoczeniem przyjął wyjaśnienia proboszcza i wcześniejsze doniesienia medialne w tej sprawie, a sama decyzja o instalacji urządzeń nie była konsultowana z biskupem oraz właściwymi instytucjami diecezjalnymi.

W związku z tym biskup Lityński polecił usunąć urządzenia, ponieważ "ich obecność może ranić wrażliwość wielu osób, zwłaszcza wierzących". Proboszcz zobowiązał się do ich demontażu najpóźniej do 10 maja 2018 r.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
  • 10.

    JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.