PARTNER PORTALU
  • BGK

Z miasta do miasta czy za granicę, czyli gdzie przeprowadzają się Polacy?

  • aw    27 czerwca 2017 - 14:06
Z miasta do miasta czy za granicę, czyli gdzie przeprowadzają się Polacy?
Aż 68 proc. przeprowadzek w obrębie Polski dotyczy mieszkań, znacznie mniej domów (fot.pixabay)


Na podstawie 10232 zleceń przeprowadzek w latach 2011-2017 serwis Clicktrans.pl stworzył kompleksowy raport na temat tego, dokąd i skąd przeprowadzają się Polacy.
• Jak pokazują dane z 2017 roku, obserwujemy obecnie największy od 2011 powrót Polaków z emigracji.

• Województwa mazowieckie, małopolskie i dolnośląskie to te, z których najczęściej wyprowadzają się Polacy. Mimo to, stolice tych województw cały czas pozostają w czołówce miast, do których najchętniej się oni wprowadzają.

• Popularne jest przeprowadzanie się w obrębie większych miast (Warszawa, Kraków) i regionów.

Już w pierwszym kwartale 2017 roku przeprowadzek do Polski było trzy razy więcej niż z Polski za granicę. Od 2015 roku przewaga wprowadzających się nad wyprowadzającymi ciągle rośnie. W 2016 serwis zanotował, że 64 proc. wszystkich zleceń na przeprowadzki międzynarodowe to zlecenia do Polski. W 2017 przewaga przeprowadzek do Polski nad wyprowadzkami za granicę jest jeszcze bardziej zauważalna.

- Analizując nasze dane rok po roku, widzimy silny trend powrotów Polaków z emigracji. Przypuszczalnie jest to związane z niepewną sytuacją Polonii oraz nastrojami po Brexicie - komentuje CEO Clicktrans Michał Brzeziński.

Najczęściej osoby przenoszące się, bądź wracające do Polski przeprowadzają się z Wielkiej Brytanii (50 proc.) i Niemiec (20 proc.). Te same destynacje wiodą prym wśród krajów, do których przeprowadzają się Polacy (Wielka Brytania - 51 proc., Niemcy - 21 proc.).

Jak Polacy przemieszczają się w obrębie kraju?

Polacy najczęściej wyprowadzają się z województw: mazowieckiego, małopolskiego i dolnośląskiego. Najchętniej Polacy przeprowadzają się do Warszawy, Krakowa, Wrocławia, Gdańska czy Poznania. Na uwagę zasługuje pomorskie, które na tle innych województw wyróżnia się większą liczbą osób, które się do niego przeprowadzają niż wyprowadzają.

Jednak zauważalny jest również trend wprowadzania się do mniejszych miast.

Najpopularniejsze trasy przeprowadzek to: Warszawa-Warszawa, Kraków-Kraków, Kraków-Warszawa. Najczęściej przeprowadzamy się w obrębie tych samych miast i regionów.

Województwa mazowieckie (25,9 proc.), małopolskie (12,3 proc.) i dolnośląskie (9,7 proc.) to te, z których najczęściej wyprowadzają się Polacy. Mimo to, stolice tych województw cały czas pozostają w czołówce miast, do których najchętniej się oni wprowadzają. Popularne jest przeprowadzanie się w obrębie większych miast (Warszawa, Kraków) i regionów.

Aż 68 proc. przeprowadzek w obrębie Polski dotyczy mieszkań, znacznie mniej (17 proc.) domów. Najczęściej przeprowadzamy się z kawalerek, mieszkań dwu- i trzypokojowych. Zlecenia dotyczące domów i większych mieszkań, cieszą się nieco większą popularnością wśród przeprowadzek międzynarodowych.

“Raport Przeprowadzki 2017” to już druga edycja raportu na temat przeprowadzek Polaków. Pierwsza opublikowana została w 2014 roku. Pełny raport można znaleźć na stronie clicktrans.pl

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (1)

  • Robert, 2017-06-28 13:19:50

    Znalazłem cały raport na clicktrans.pl/info/raport-przeprowadzki-2017 - pomorskie wypada bardzo dobrze!