PARTNER PORTALU
  • BGK

Z wyborami są znacznie większe problemy, niż te personalne

  • Piotr Toborek    20 lutego 2018 - 13:41
Z wyborami są znacznie większe problemy, niż te personalne
- Jestem pewien, że mimo całego sporu jaki mamy w Polsce i licznych podziałów, można jeszcze znaleźć ludzi, którzy byliby do zaakceptowania przez wszystkie strony - mówi prof. dr hab. Antoni Kamiński – socjolog, profesor zwyczajny, kierownik Zakładu Bezpieczeństwa Międzynarodowego i Studiów Strategicznych w Instytucie Studiów Politycznych PAN (fot.:Instytut Studiów Politycznych PAN).

Wokół kandydatów na szefa Krajowego Biura Wyborczego rozgorzał spór polityczny. Obawy o upartyjnienie wyborów podzielają politolodzy. Samorządowcy mają większe problemy – jak zorganizować wybory po zmianach w ordynacji.
  • Minister Joachim Brudziński, przedstawił Wojciechowi Hermelińskiemu, przewodniczącemu Państwowej Komisji Wyborczej, troje kandydatów na stanowisko Szefa Krajowego Biura Wyborczego.
  • Wojciech Hermeliński uznał,  że kandydaci są powiązani z partią rządzącą.
  • Jak mówi Andrzej Porawski ze Związku Miast Polskich dla samorządowców większym problemem niż personalia jest zorganizowanie wyborów po zmianach prawa wyborczego.

Jak informuje MSWiA, wszyscy kandydaci nie są członkami żadnej partii politycznej i każdy z nich posiada wykształcenie prawnicze.

W ocenie resortu wskazane osoby posiadają doświadczenie zawodowe predestynujące do objęcia funkcji zaufania publicznego i dają rękojmię rzetelnego oraz bezstronnego organizowania procesu wyborczego.

Czytaj też: Gminy bardzo dobrze oceniają współpracę z KBW

Wszyscy zgłoszeni uzyskali pozytywne opinie Szefa Kancelarii Sejmu, Szefa Kancelarii Senatu i Szefa Kancelarii Prezydenta RP.

Przewodniczący Państwowej Komisji Wojciech Hermeliński uznał jednak, że kandydaci posiadają bliskie związki z władzą wykonawczą, jak mówił nie dyskryminuje ich to, ale będą podlegać ocenie PKW.

Jak kandydatów oceniają w Związku Miast Polskich?

- Nas problemy personalne nie interesują. W odróżnieniu od polityków nie emocjonujemy się obsadą, tylko zadaniami jakie postawiła przez gminami nowa ordynacja - mówi Andrzej Porawski dyrektor ZMP. - Przyznam, że nie śledziłem nawet kim są kandydaci. Pewien niepokój budzi jednak fakt, że związany przecież z rządzącą partią przewodniczący PKW wyraża swoje wątpliwości. 

Jak mówi dyrektor ZMP, fakt, że kandydaci mają określone poglądy wcale nie musi być powodem do ich odrzucania. – W pewnym sensie uważam, że to nawet dobrze, bo władza, która wprowadza zmiany bierze za to całkowitą odpowiedzialność. Nie będzie wątpliwości.

Przedstawiciel Związku Miast Polskich podkreśla także, że samorządowy znaczne bardziej niż zmian personalnych obawiają się skutków nowelizacji ordynacji.

- Przecież PKW mówi jasno, że po zmianach te wybory będą bardzo trudne do przeprowadzenia. Do tej pory rządzący nie słuchali tego co mówią samorządowcy, a to oni przecież wiedzą jak się organizuje i przygotowuje wybory. Zwracaliśmy na to uwagę od początku prac na ordynacją, ale kto by się tam przejmował takimi głupotami jak uwagi z poziomu gmin. Naszym zdaniem nowe prawo może doprowadzić do wielu problemów i jeśli rząd nie siądzie z nami do rozmów i nie wysłucha naszych racji, to mamy poważne obawy o to jak te wybory będą wyglądać. Obawiamy się o funkcjonowanie komisji wyborczych, o liczenie głosów, o przekazywanie wyników itd.

Porawski zwraca uwagę, że komisarze wyborczy to będę ludzie bez doświadczenia w wyborach i mogą nie poradzić sobie z problemami, jakie pojawią się przy wyborach. Jak mówi, do tej pory uwagi samorządowców były traktowane jako działania o charakterze polityczno-opozycyjnym.×
KOMENTARZE (1)

  • mzakrzewski, 2018-02-20 14:53:00

    Bajzel wyborczy będzie pretekstem do ich anulowania w miejscach, gdzie PiS przegra. Pod pretekstem bałaganu w komisjach, zlej infrastrukturze, obsłudze technicznej itd. Na pewno będą problemy z transmisjami z lokali wyborczych. Można się czepiać dziesiątek realnych czy urojonych problemów. W samorz...ądowych gra idzie o sejmiki wojewódzkie, gdzie jest 40 proc kasy UE. Wszędzie w samorządach- kilkaset tysięcy etatowych miejsc pracy. I wizja zemsty na przeciwnikach.  rozwiń