PARTNER PORTALU
  • BGK

Za co może a za co nie może płacić komitet wyborczy? PKW wyjaśnia

  • TK    16 kwietnia 2018 - 16:45
Za co może a za co nie może płacić komitet wyborczy? PKW wyjaśnia
Darmowe rozdawanie ulotek, to wyjątek od zakazu przyjmowania przez komitety korzyści niematerialnych - ale są wyjątki (fot.lodz.sld.org.pl)

Państwa Komisja Wyborcza wydała komunikat dotyczący finansowania kampanii wyborczych. Wyjaśnia w nim m.in., za czyje pieniądze, i w jakich okolicznościach może być prowadzona agitacja.
W komunikacie podkreślono, że kampanię prowadzą wyłącznie komitety wyborcze - co za tym idzie, to one odpowiadają za finansowanie agitacji. Dodano również, że kampanię może prowadzić każdy komitet i każdy wyborca.

Czytaj także: Listy wyborcze do sejmików. Liczy się przynależność partyjna, nazwisko czy aktywność radnego?

Niedopuszczalne - zaznacza PKW - jest zaciąganie kredytów i zobowiązań w imieniu komitetu wyborczego, bez pisemnej zgody pełnomocnika finansowego. Dodatkowo, wszystkie środki finansowe komitetu, muszą być gromadzone na rachunku bankowym. Oznacza to m.in., że komitet nie może przyjmować korzyści o charakterze niematerialnym.

Dodano jednak, że w zakazie przyjmowania korzyści niematerialnych są wyjątki. Należą do nich m.in. darmowe wywieszanie plakatów czy rozdawanie ulotek przez osoby fizyczne. Do wyjątków zaliczono także udostępnianie pojazdów czy nieodpłatne udostępnianie miejsc od ekspozycji materiałów wyborczych. Komitety mogą także nieodpłatnie korzystać z udostępnionych lokali i sprzętów biurowych, tworzących komitet.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.