PARTNER PORTALU
  • BGK

Za mandat będziemy mogli zapłacić kartą lub Blikiem

  • jp    18 stycznia 2018 - 16:40
Za mandat będziemy mogli zapłacić kartą lub Blikiem
"Policjanci spotykali się z pytaniem, dlaczego mandatu nie mogą zapłacić od razu" (Fot. archiwum)

Trwa wyposażanie radiowozów policji w terminale płatnicze. Od lutego już w każdym radiowozie patrolu drogowego za mandat będziemy mogli zapłacić kartą płatniczą lub Blikiem.
W efekcie nowelizacji Kodeksu postępowania w sprawach o wykroczenia, która weszła w życie we wrześniu 2017 r., grzywnę nałożoną mandatem karnym będzie można zapłacić w formie bezgotówkowej. Osoba, która taki mandat otrzyma, zdecyduje o wyborze formy płatności kartą płatniczą lub Blikiem z wykorzystaniem terminala POS. Do obsługi płatności bezgotówkowych w terminalach POS w Policji w ramach Programu wybrana została firma Centrum Elektronicznych Usług Płatniczych eService Sp. z o.o.

- Polacy coraz chętniej płacą za zakupy, wykorzystując cyfrowe instrumenty płatnicze. Jestem pewien, że to samo będzie dotyczyło kierowców, którzy - jeśli przekroczą przepisy - będą zmuszeni zapłacić za mandat. Dobrze działająca infrastruktura płatnicza w policji wpłynie na komfort kierowców oraz wyznaczy kierunki rozwoju nowoczesnego e-państwa. Polska, na drodze do nowoczesnej administracji zasługuje na to, aby wykonać kolejny krok naprzód i stać się Polską cyfrową w wielu obszarach, także tych, które znajdują się poza administracją, acz znacząco ułatwiają obywatelom życie - podkreśla Tadeusz Kościński, wiceminister przedsiębiorczości i technologii.

Terminale w radiowozach to element programu upowszechniania płatności bezgotówkowych w administracji publicznej realizowanego przez Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii oraz Krajową Izbę Rozliczeniową (KIR). Możliwość zapłaty mandatu bezgotówkowo to znaczne ułatwienie dla sprawców wykroczeń.

- Często policjanci spotykali się z pytaniem, zwłaszcza od osób, które na co dzień płacą kartą, dlaczego mandatu nie mogą zapłacić od razu, na miejscu - zaznacza mł. insp. Mariusz Ciarka, Rzecznik Prasowy Komendanta Głównego Policji. - Zdarzały się sytuacje, że policjanci 
z obcokrajowcami jechali do bankomatu lub na pocztę po gotówkę, aby uiścić grzywnę, co było kłopotliwe i czasochłonne. Płatności bezgotówkowe znacznie usprawnią pracę policjantów
i skrócą przebieg kontroli - mówi Mariusz Ciarka.

Dotychczasowe sposoby, jak regulowanie kary przelewem lub wpłatą gotówkową na poczcie, będą wciąż dostępne. Obcokrajowcy nadal będą zobligowani do regulowania mandatu na miejscu wykroczenia w złotówkach, jednak teraz będą mieli wybór pomiędzy kartą a gotówką.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.