PARTNER PORTALU
  • BGK

Za realizację 500plus Stanisław Szwed chwali gminy, gani województwa

  • aw/PAP    27 lutego 2017 - 14:40
Za realizację 500plus Stanisław Szwed chwali gminy, gani województwa
Stanisław Szwed na spotkaniu w Bielsku-Białej (fot.twitter.com)

Ponad 380 tys. dzieci skorzystało w woj. śląskim z Programu 500 plus. Do rodzin trafiło ponad 1,7 mld zł - poinformował w poniedziałek (27 lutego) w Bielsku-Białej wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej Stanisław Szwed.
Jak podkreślił wiceminister, poprawiła się kondycja finansowa rodzin, zarówno w Śląskiem, jak i w całej Polsce. "Potwierdzają to też dane z pomocy społecznej: mniej osób korzysta ze świadczeń" - dodał Szwed.

Zdaniem Szweda, dzięki programowi "Rodzina 500 plus" wsparcie dla rodzin wielodzietnych jest odczuwalne. "Wskaźnik skrajnego ubóstwa wśród dzieci spadł praktycznie do zera. To bardzo dobre dane. Jeśli chodzi o wskaźnik dzietności, to również sytuacja się poprawia. (...) W ubiegłym roku urodziło się w Polsce 386 tys. dzieci, o 16 tys. więcej niż rok wcześniej. Tegoroczne prognozy też są zachęcające. W Polsce ma się urodzić ok. 400 tys. dzieci" - mówił.

Wiceminister dodał, że nie potwierdziły się obawy wykorzystywania pieniędzy z programu niezgodnie z przeznaczeniem. "Odsetek rodzin, które mają zamienione świadczenie pieniężne na rzeczowe, jest minimalny. W skali kraju jest to 0,03 proc., a w woj. śląskim nieco więcej - 0,06 proc. To w całej Polsce ok. 700 przypadków miesięcznie. To problem praktycznie niezauważalny. (...) Rodzina wie najlepiej, jak przeznaczać środki" - powiedział.

Stanisław Szwed pochwalił samorządy gminne. To właśnie ich struktury pomocy społecznej zajmują się wypłatą świadczeń. "(program - PAP) Jest tam dobrze realizowany. (...) Gorzej wygląda sytuacja z realizacją wsparcia dla rodzin, które korzystają z systemów zabezpieczeń dla pracujących za granicą. To zadanie realizują Urzędy Marszałkowskie i tutaj pojawiają się problemy, (...) które staramy się rozwiązać. Jeśli chodzi o woj. śląskie, ok. 4 tys. dzieci nie wypłacono świadczeń. To duży odsetek" - powiedział.

Wiceminister przyjechał do Bielska-Białej, by spotkać się z przedstawicielami miejskich i gminnych ośrodków pomocy społecznej i porozmawiać o realizacji programu. "Taki przegląd ma na celu ocenić funkcjonowanie i dostrzec zagrożenia" - dodał. Zapewnił zarazem, że w br. finansowanie jest niezagrożone. Przypomniał, że w budżecie zarezerwowanych zostało ponad 23 mld zł.

Program "Rodzina 500 plus" ruszył 1 kwietnia ub.r. Wnioski można składać w gminie, wysłać pocztą lub przez internet, korzystając z bankowości elektronicznej, systemu Emp@tia, platformy ePUAP oraz PUE ZUS.

Z badań CBOS wynika, że Polacy wydają pieniądze ze świadczenia najczęściej na odzież (31 proc.), obuwie (29 proc.), wyjazdy wakacyjne i książki lub pomoce edukacyjne (po 22 proc.) oraz dodatkowe zajęcia dla dzieci (20 proc.). W dalszej kolejności świadczenie przeznaczane jest na zakup żywości, wycieczki i wyjazdy szkolne lub przedszkolne oraz rodzinne wyjścia na basen do kina, zoo itp. (po 17 proc.).

 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.