PARTNER PORTALU
  • BGK

Za realizację 500plus Stanisław Szwed chwali gminy, gani województwa

  • aw/PAP    27 lutego 2017 - 14:40
Za realizację 500plus Stanisław Szwed chwali gminy, gani województwa

Stanisław Szwed na spotkaniu w Bielsku-Białej (fot.twitter.com)

Ponad 380 tys. dzieci skorzystało w woj. śląskim z Programu 500 plus. Do rodzin trafiło ponad 1,7 mld zł - poinformował w poniedziałek (27 lutego) w Bielsku-Białej wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej Stanisław Szwed.
Jak podkreślił wiceminister, poprawiła się kondycja finansowa rodzin, zarówno w Śląskiem, jak i w całej Polsce. "Potwierdzają to też dane z pomocy społecznej: mniej osób korzysta ze świadczeń" - dodał Szwed.

Zdaniem Szweda, dzięki programowi "Rodzina 500 plus" wsparcie dla rodzin wielodzietnych jest odczuwalne. "Wskaźnik skrajnego ubóstwa wśród dzieci spadł praktycznie do zera. To bardzo dobre dane. Jeśli chodzi o wskaźnik dzietności, to również sytuacja się poprawia. (...) W ubiegłym roku urodziło się w Polsce 386 tys. dzieci, o 16 tys. więcej niż rok wcześniej. Tegoroczne prognozy też są zachęcające. W Polsce ma się urodzić ok. 400 tys. dzieci" - mówił.

Wiceminister dodał, że nie potwierdziły się obawy wykorzystywania pieniędzy z programu niezgodnie z przeznaczeniem. "Odsetek rodzin, które mają zamienione świadczenie pieniężne na rzeczowe, jest minimalny. W skali kraju jest to 0,03 proc., a w woj. śląskim nieco więcej - 0,06 proc. To w całej Polsce ok. 700 przypadków miesięcznie. To problem praktycznie niezauważalny. (...) Rodzina wie najlepiej, jak przeznaczać środki" - powiedział.

Stanisław Szwed pochwalił samorządy gminne. To właśnie ich struktury pomocy społecznej zajmują się wypłatą świadczeń. "(program - PAP) Jest tam dobrze realizowany. (...) Gorzej wygląda sytuacja z realizacją wsparcia dla rodzin, które korzystają z systemów zabezpieczeń dla pracujących za granicą. To zadanie realizują Urzędy Marszałkowskie i tutaj pojawiają się problemy, (...) które staramy się rozwiązać. Jeśli chodzi o woj. śląskie, ok. 4 tys. dzieci nie wypłacono świadczeń. To duży odsetek" - powiedział.

Wiceminister przyjechał do Bielska-Białej, by spotkać się z przedstawicielami miejskich i gminnych ośrodków pomocy społecznej i porozmawiać o realizacji programu. "Taki przegląd ma na celu ocenić funkcjonowanie i dostrzec zagrożenia" - dodał. Zapewnił zarazem, że w br. finansowanie jest niezagrożone. Przypomniał, że w budżecie zarezerwowanych zostało ponad 23 mld zł.

Program "Rodzina 500 plus" ruszył 1 kwietnia ub.r. Wnioski można składać w gminie, wysłać pocztą lub przez internet, korzystając z bankowości elektronicznej, systemu Emp@tia, platformy ePUAP oraz PUE ZUS.

Z badań CBOS wynika, że Polacy wydają pieniądze ze świadczenia najczęściej na odzież (31 proc.), obuwie (29 proc.), wyjazdy wakacyjne i książki lub pomoce edukacyjne (po 22 proc.) oraz dodatkowe zajęcia dla dzieci (20 proc.). W dalszej kolejności świadczenie przeznaczane jest na zakup żywości, wycieczki i wyjazdy szkolne lub przedszkolne oraz rodzinne wyjścia na basen do kina, zoo itp. (po 17 proc.).

 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.
NAJPOPULARNIEJSZE W PORTALU
NAJNOWSZE WIADOMOŚCIWyszukiwarki

Polecane oferty: