PARTNER PORTALU
 • BGK

Żabno: Będą poszukiwania szczątków ofiar NKWD

 • PAP/AT    8 listopada 2017 - 06:56
Żabno: Będą poszukiwania szczątków ofiar NKWD
Żabno (fot.wikipedia.org/Kroton)

W 2018 r. roku w Żabnie mogą ruszyć poszukiwania szczątków kilkuset ofiar NKWD, m.in. żołnierzy 27. Wołyńskiej Dywizji Piechoty AK. Jeśli znajdą się na to pieniądze.
Żabno to wieś w województwie podkarpackim, w powiecie stalowowolskim. "Tu może leżeć od 200 do 800 osób. To mały Katyń. Ci ludzie pochodzili z Wołynia, nikt się o nich przez te wszystkie lata nie upominał, warto im przywrócić imię" - podkreślił w rozmowie z "Naszym Dziennikiem" Szczepan Wiktor ze Stowarzyszenia Grono Młodzieży Ziemi Radomskiej.

Bazując na relacjach świadków, Wiktor zgłosił sprawę pochówków ofiar obozu NKWD do IPN, który przeprowadził już wstępne rozeznanie. Jak wyjaśnia IPN, obóz NKWD w Żabnie jest jednym z kilku tego typu na terenie dzisiejszego województwa podkarpackiego - czytamy w "Naszym Dzienniku".

"Wiosną 2017 r. na skutek zawiadomienia ze strony pasjonatów lokalnej historii skupionych w Gronie Młodzieży Ziemi Radomskiej sprawa trafiła do Oddziałowego Biura Poszukiwań i Identyfikacji IPN w Rzeszowie. Pracownik pionu poszukiwań zebrał relacje świadków oraz przeprowadził rekonesans na terenie dawnego obozu NKWD oraz w miejscach wskazywanych jako domniemane miejsca ukrycia zwłok ofiar" - poinformował "Nasz Dziennik" dyrektor rzeszowskiego oddziału IPN dr Dariusz Iwaneczko.

Kolejna wizyta przedstawiciela IPN, jak mówi Wiktor, ma się odbyć niebawem. Instytut zaznacza, że konieczne są dalsze badania archiwalne, a także zwraca uwagę na kwestie finansowe i kadrowe. Rozpoczęcie prac na terenie Żabna uzależnione jest od możliwości finansowych i organizacyjnych IPN - czytamy.

"Nasz Dziennik" podaje, że grupa posłów klubu Kukiz'15 zwróciła się do kancelarii premiera z pytaniem, czy w przyszłorocznym budżecie oddziału IPN w Rzeszowie znajdą się środki pozwalające kontynuować poszukiwania.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (3)

 • hobysta, 2018-02-15 21:09:42

  Osoba która pisał ten artykuł to typowy dyletant nie tylko umieścił zdjęcie z innego Żabna to jeszcze pomylił nazwę stowarzyszenia nie Radomskiej a Radomyskiej od Radomyśla nad Sanem. Drogi autorze po pierwsze trzeba odrobić lekcje a poza tym myślenie nie boli.
 • Marcin z Żabna, 2017-11-10 13:40:57

  Do Żabnianin: Żabno fakt jest w małopolskim ale wolałbym być w podkarpackim (jako przedsiębiorca mógłbym liczyć na program UE Polska Wschodnia i związane z tym środki). Proszę zobaczyć jak rozwija się Tarnów a jak Rzeszów. Porównanie miast zbyteczne (Tarnów już dawno nic nie znaczy)....  rozwiń
 • Żabnianin, 2017-11-08 09:57:05

  Może więcej solidności w pisaniu artykułu , zdjęcie prezentuje rynek miejscowości Żabno k.Tarnowa w województwie Małopolskim.