PARTNER PORTALU
 • BGK

Zabrze zaapeluje do rządu o objęcie KWK "Makoszowy" strefą aktywności gospodarczej

 • Katarzyna Domagała-Szymonek    2 marca 2018 - 06:00
Zabrze zaapeluje do rządu o objęcie KWK "Makoszowy" strefą aktywności gospodarczej
Małgorzata Mańka-Szulik zarządza Zabrzem nieprzerwanie od 2006 roku (fot. PTWP)

O pomysłach na poprawę frekwencji w wyborach, programie wyborczym oraz inwestycjach w Zabrzu rozmawiamy z Małgorzatą Mańką-Szulik, prezydent tego miasta.
 • Prezydent Zabrza powalczy o kolejną kadencję. Czym chce przekonać do siebie mieszkańców?
 • Priorytetem ma być przyciąganie do miasta kolejnych inwestorów. 
 • Na plus chce też obrócić swoją dotychczasową porażkę, czyli wygaszenie KWK "Makoszowy". - Będę apelowała do rządu o objęcie tego rejonu statusem strefy aktywności gospodarczej - zapowiada w rozmowie z PortalSamorządowy.pl. 

****

Ile powinna wynosić kadencja prezydenta czy burmistrza miasta?

Małgorzata Mańka-Szulik, prezydent Zabrza. - Jej długość powinna być adekwatna do czasu potrzebnego na realizację działań inwestycyjnych czy programów społecznych. Dla przykładu uwzględnić trzeba m.in. okres niezbędny na przygotowanie danego projektu, stworzenie koncepcji, przeprowadzenie konsultacji społecznych, pozyskanie środków finansowych, wyłonienie wykonawcy, sfinalizowanie robót liniowych i rozliczanie całego przedsięwzięcia.

Konkretnie?

- Pięć lat to odpowiedni okres, aby kadencja mogła być owocna.

Pani zarządza Zabrzem od 2006 roku, jesienią powalczy o kolejne cztery lata?

- Wystartuję w wyborach. Zamierzam kontynuować projekty rozpoczęte w ramach Programu Rozwoju Zabrza. 

Czym poza stadionem Górnika Zabrze i Kopalnią Guido chce pani przekonać mieszkańców do swojej kandydatury?

- Pracując dla Zabrza, podejmuję inicjatywy prowadzące do jego wszechstronnego rozwoju. Wiele niezwykle ważnych przedsięwzięć podejmowanych jest w dziedzinie medycyny, nauki i nowoczesnych technologii. Kolejne projekty realizuje Śląski Park Technologii Medycznych Kardio-Med Silesia.  Tworzymy w Zabrzu prężny ośrodek akademicki. Wydział Inżynierii Biomedycznej Politechniki Śląskiej nawiązał współpracę z koncernem Philips. Jej efektem będzie stworzenie przy wydziale Śląskiego Centrum Inżynierskiego Wspomagania Medycyny i Sportu o wartości ponad 92 mln zł.

To wszystko nie byłoby możliwe, gdybyśmy kilka lat temu nie podjęli decyzji o przekazaniu Politechnice Śląskiej budynków zajmowanych przez Powiatowy Urząd Pracy i Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie. Obie placówki mają teraz siedziby z prawdziwego zdarzenia, a kampus uczelni przy ulicy Roosevelta funkcjonuje z coraz większym rozmachem.

Rozwija się także baza dydaktyczna Śląskiego Uniwersytetu Medycznego, który przy ulicy Dworcowej finalizuje kosztem 30 mln zł budowę nowoczesnego centrum symulacji. Śląskie Centrum Chorób Serca przeprowadzi prace rozwojowe, które mają doprowadzić do powołania w Zabrzu za ok. 85 mln zł Śląskiego Ośrodka Kliniczno-Naukowego Zapobiegania i Leczenia Chorób Środowiskowych, Cywilizacyjnych i Wieku Podeszłego im. prof. Zbigniewa Religi.×
KOMENTARZE (5)

 • Jorguś, 2018-03-05 11:14:18

  Do tutejszy: No dobra, ale na kogo?? Jesteś w stanie wymienić choć jedno nazwisko??
 • tutejszy, 2018-03-02 16:25:20

  Im prędzej zabrzanie wymienią prezydenta, tym będzie lepiej dla mieszkańców.
 • Robert, 2018-03-02 16:04:24

  Ta kobieta już dawno powinna odejść. Caryca przynosi wstyd miastu