PARTNER PORTALU
  • BGK

Zabytkowy pałac w Sieniawie pozostanie własnością Skarbu Państwa

  • PAP/AH    8 maja 2018 - 11:12
Zabytkowy pałac w Sieniawie pozostanie własnością Skarbu Państwa
Obecnie w pałacu funkcjonuje hotel. Fot. Korona b/wikimedia, licencja CC BY-SA 3.0

Dzięki zakupowi przez MKiDN kolekcji Czartoryskich zespół pałacowo-parkowy w Sieniawie pozostanie własnością Skarbu Państwa. Skarb nie poniesie żadnych kosztów z tytułu przeniesienia własności zespołu i nie jest zobowiązany do zapłaty spadkobiercom pałacu - napisano na stronie ministerstwa kultury.
  • Pałac w Sieniawie na Podkarpaciu trafił w państwowe ręce na mocy reformy rolnej w 1944 roku.
  • Pojawiły się informacje, że rodzina Czartoryskich wciąż ma możliwość dochodzenia się od państwa zwrotu wyremontowanego pałacu wraz z przyległościami.
  • MKiDN wyjaśnia, że  Skarb Państwa nie poniesie żadnych kosztów z tytułu przeniesienia własności zespołu i nie jest zobowiązany do zapłaty spadkobiercom pałacu.

- Transakcja zakupu kolekcji Czartoryskich z grudnia 2016 r., oprócz obrazu Leonarda da Vinci, 86 tys. obiektów muzealnych i 250 tys. obiektów bibliotecznych, objęła również roszczenia spadkobierców rodu Czartoryskich do nieruchomości - w tym zabytkowego pałacu w Sieniawie, wycenionego na ponad 22 mln zł - wyjaśnia resort kultury.

MKiDN zwraca uwagę, że umowa zawarta pomiędzy Skarbem Państwa a Fundacją Książąt Czartoryskich oraz Adamem Karolem Czartoryskim w grudniu 2016 r. objęła również roszczenia reprywatyzacyjne do zespołu pałacowo-parkowego w Sieniawie. "Dzięki temu Skarb Państwa nie poniesie żadnych kosztów z tytułu przeniesienia własności zespołu i nie jest zobowiązany do zapłaty spadkobiercom pałacu" - napisano w komunikacie.

Ministerstwo kultury wskazuje, że decyzja o zakupie kolekcji Czartoryskich, obejmująca zespół parkowo-pałacowy w Sieniawie, "pozwoliła na uniknięcie zwrotu tej nieruchomości, a tym samym utraty ogromnych środków publicznych, jak to stało się w przypadku wielu innych nieruchomości odzyskiwanych w ostatnim dwudziestoleciu w ramach reprywatyzacji".

Resort kultury przypomina, że 28 czerwca 2013 r. Wojewoda Podkarpacki wydał decyzję, z której wynika, że zespół parkowo-pałacowy w Sieniawie nie był objęty zapisami dekretu o reformie rolnej z 6 września 1944 r. "Z uwagi na pieniądze publiczne przekazane na remont pałacu, a także jego wartość zabytkową i trwające od lat 90. postępowanie reprywatyzacyjne, przy okazji nabycia kolekcji Czartoryskich w grudniu 2016 r., minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński zadbał o to, żeby zespół pałacowo-parkowy w Sieniawie pozostał własnością Skarbu Państwa" - podkreśla MKiDN.

"Mając na uwadze utrwalone orzecznictwo wskazujące, że roszczeń reprywatyzacyjnych wynikających z dekretu o przeprowadzeniu reformy rolnej - jako roszczeń administracyjno-prawnych - nie można się skutecznie zrzec, jak również, że roszczenia takie nie mogą być przedmiotem obrotu (uprawniony nie może ich przenieść na inny podmiot w drodze czynności cywilnoprawnej) zostały zawarte umowy pomiędzy Adamem Karolem Czartoryskim, Fundacją Książąt Czartoryskich i Skarbem Państwa. Zgodnie z umowami, w razie reprywatyzacji, nastąpić ma przeniesienie własności zespołu na rzecz Skarbu Państwa lub wskazaną przez Skarb Państwa państwową osobę prawną. W efekcie własność publiczna zespołu zostaje potwierdzona, a wszelkie roszczenia reprywatyzacyjne ostatecznie wygaszone" - poinformowano w komunikacie ministerstwa.

Jak dodano, decyzja Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi ws. Sieniawy, utrzymująca w mocy decyzję Wojewody Podkarpackiego z 2013 r., została wydana 5 grudnia 2017 r., a więc "został spełniony warunek przewidziany w powyższych umowach". "Ich realizacja dobiega końca, niezbędne formalności mają zostać zakończone w ciągu kilku miesięcy" - podkreśla resort kultury.

W księgach wieczystych jako właściciel nieruchomości w Sieniawie wskazany jest Skarb Państwa, zaś zespół - bez zmian - jest w dyspozycji Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa (dawniej Agencji Nieruchomości Rolnych).

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
  • 10.

    JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.