PARTNER PORTALU
  • BGK

Zachodniopomorskie: Przerwane wały przeciwpowodziowe i wysoki stan wody po wichurach

  • PAP/AT    5 stycznia 2017 - 07:12
Zachodniopomorskie: Przerwane wały przeciwpowodziowe i wysoki stan wody po wichurach
Polacy pozytywnie oceniają mijający 2016 rok (fot.pixabay.com)

• Port w Świnoujściu przez wysoki stan wody i silny wiatr obsługuje tylko promy płynące do i ze Szwecji.
• Strażacy 70 razy wyjeżdżali do usuwania skutków wichury na Pomorzu Zachodnim.
Strażacy wyjeżdżali 70 razy do zdarzeń związanych z wiatrami; zdecydowana większość to wezwania do powalonych drzew i w kilku przypadkach podtopienia - poinformował dyżurny Wojewódzkiego Stanowiska Koordynacji Ratownictwa w Szczecinie. Służby nie zanotowały poszkodowanych w wichurach.

Z informacji straży wynika, że w Tymieniu i Kładnie na wschodzie województwa woda przerwała wały przeciwpowodziowe na odcinku kilku metrów, ale do wieczora nie zapadła decyzji o ewakuacji mieszkańców. Jak podano, woda podchodzi także pod kapitanat portu w Dziwnowie, leżący w zachodniej części województwa.

Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego w Szczecinie ostrzega przed wystąpieniem w strefie brzegowej wiatru północnego 6 do 7, w porywach 8 w skali Beauforta. Ostrzeżenie obowiązuje od godziny 20 w środę do godz. 9 rano w czwartek. Stopień zagrożenia określono jako drugi w trzystopniowej skali.

Czytaj też: Wichury w zachodniopomorskim: Ponad 150 interwencji strażaków

Wysoki stan wody i silny wiatr w Świnoujściu spowodował wcześniej, że w tamtejszym porcie wstrzymano ruch statków. Wyjątkiem są promy kursujące do i ze Szwecji. Kilka ulic w Świnoujściu znajdujących się najbliżej nabrzeży zostało popołudniu zalanych.

Bardzo silny wiatr i wysoki poziom wody utrudniają także ruch statków w kołobrzeskim porcie. Podobnie sytuacja wygląda w porcie w Darłowie, gdzie wcześniej na ląd wdarła się woda.

Po południu z powodu silnego wiatru prądu nie miało 2,2 tys. mieszkańców Pomorza Zachodniego głównie w powiatach: Borne Sulinowo, Darłowo, Bobolice, Gościno, Rymań, Czaplinek i Białogard. Jak wieczorem zapewnił dyżurny z Wojewódzkiego Centrum Zarządzania Kryzysowego w Szczecinie, liczba mieszkańców pozbawionych prądu zmniejszyła się od tamtego czasu.

Wyższy stan wód na wybrzeżu i w rzekach uchodzących do morza to wynik podwyższonego poziomu morza i tzw. cofki, kiedy woda za sprawą północnego wiatru wpływa do ujściowych odcinków rzek.(PAP)

res/ wkt/

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.