PARTNER PORTALU
 • BGK

Zachodniopomorskie: w Szczecinie i Koszalinie kolejki do żłobków

 • PAP/AS    28 marca 2016 - 10:29
Zachodniopomorskie: w Szczecinie i Koszalinie kolejki do żłobków
Koszalin od lat notuje wzrost dopłaty do niepublicznych żłobków; w 2012 r. dopłaty wyniosły 124 tys. zł, a w 2015 r. - ponad 1,4 mln zł. (fot. pixabay.com)


W największych miastach na Pomorzu Zachodnim przybywa miejsc opieki nad najmłodszymi mieszkańcami, ale na miejsce w żłobkach trzeba czekać w kolejkach. W stolicy Pomorza Zachodniego lista oczekujących to blisko 1,6 tys. dzieci.
W Szczecinie liczba dostępnych miejsc w żłobkach jest wciąż niewystarczająca – mówi PAP Marta Kufel ze szczecińskiego magistratu. W kolejce czeka 1585 dzieci, z czego 723 z nich nie ukończyło pierwszego roku życia. „Po skreśleniu z listy oczekujących 104 dzieci urodzonych w 2013 r. oraz po przyjęciu 436 dzieci w naborze marcowym, około 1000 nadal będzie oczekiwało na miejsce w żłobku” – dodaje Kufel.

Informacje szczecińskiego magistratu mówią, że w żłobkach publicznych opieką objętych jest 943 dzieci. W rejestrze żłobków i klubów dziecięcych prowadzonym przez prezydenta miasta wpisanych jest osiem żłobków publicznych, 21 żłobków niepublicznych, oraz 10 niepublicznych klubów dziecięcych.

Jak mówi Kufel, miasto planuje w najbliższych latach stworzenie kolejnego publicznego żłobka, w którym będzie około 100 miejsc. Szczecin otrzymał także dofinansowanie z rządowego programu MALUCH na zabezpieczenie 30 miejsc w tworzonej filii jednego z istniejących żłobków.

Z myślą o rozładowaniu kolejek do publicznych żłobków magistrat uruchomił specjalny program wsparcia. Świadczenie w wysokości 500 zł. miesięcznie obejmuje rodziny, z minimum dwójką dzieci, które zdecydują się na legalne zatrudnienia niani, dopłatę do pobytu dziecka w niepublicznym żłobku, klubie dziecięcym lub u opiekuna dziennego. Od początku stycznia br. takim rozwiązaniem objęto w Szczecinie 272 dzieci.

Kolejki do żłobków to również problem Koszalina. W mieście funkcjonuje jeden żłobek miejski, 11 niepublicznych i jeden klub dziecięcy, które dysponują łącznie 819 miejscami - mówi PAP rzecznik prezydenta Koszalina Robert Grabowski. Pomimo tego, w 2015 r. do miejskiego żłobka nie dostało się 256 dzieci – dodaje.

Koszalin od lat notuje wzrost dopłaty do niepublicznych żłobków; w 2012 r. dopłaty wyniosły 124 tys. zł, a w 2015 r. - ponad 1,4 mln zł.

Miesięczny koszt pobytu dziecka w żłobku publicznym jest w obu miastach podobny. Rodzice w Koszalinie muszą zapłacić 320 zł, w Szczecinie natomiast 270 zł w żłobku jednozmianowym i 300 zł w dwuzmianowym.

W stolicy Pomorza Zachodniego rodziny, których dzieci chodzą już do miejskich żłobków lub korzystają z innych form publicznej opieki przedszkolnej, mogą liczyć na zniżki; od 50 proc. za drugie dziecko, do nawet 100 proc. za czwarte i każde następne.

Oba miasta łączy także podobny miesięczny koszt utrzymania przez gminę jednego dziecka w żłobku. W 2015 r. Szczecin płacił za to 1,014 zł, a w Koszalin 1,182 zł – podają urzędy miejskie.

W rejestrze żłobków i klubów dziecięcych prowadzonym przez prezydenta Szczecina nie ma żłobków prowadzonych przez uczelnie i zakłady pracy, ale są plany stworzenia dwóch takich placówek przy uczelniach.

Zachodniopomorskie otrzyma na ten cel ponad 1 mln zł z programu MALUCH.

Na liście ofert zakwalifikowanych do otrzymania dofinansowania z resortowego programu znalazły się w Szczecinie dwa żłobki planowane przy prywatnych uczelniach, w których ma powstać łącznie 150 miejsc. Dofinansowanie ma także objąć żłobek przy Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Koszalinie na 30 miejsc.

Wsparcie z programu MALUCH obejmuje także dofinansowanie dla gmin, które chcą stworzyć nowe miejsca opieki nad najmłodszymi. W województwie zachodniopomorskim to sześć gmin, które planują stworzyć łącznie 235 miejsc w żłobkach. Kwota dotacji to blisko 3,8 mln zł.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
 • 10.

  JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

 • Nie możemy się doczekać! 👌 @BIPolska @EECKatowice @AirVeinPoland @CerviRobotics twitter.com/MichWasowski/s…
  @EECKatowice - (RT) @Pentacomp_SI
 • Nie obawiam się o źródła finansowania inwestycji - mówi w rozmowie z portalem @wnppl Paweł Borys, prezes @Grupa_PFR pytany o to, czy mniejsze wpływy z przyszłego budżetu Unii Europejskiego będą stanowiły dla nas duży problem. Jakie ma argumenty? #EKG2018 #EEC2018 @EECKatowice https://t.co/Ar46rCsVku
  @EECKatowice - (RT) @ElzbieciakTomek
 • Czy #biotechnologia w Polsce ma szansę stać się ważnym elementem innowacyjnej gospodarki? Na to pytanie odpowiadali podczas @EECKatowice m.in. liderzy przemysłu farmaceutycznego i eksperci. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia bit.ly/2s3floz https://t.co/hd2DqreGPl
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • Joseph BenAmram, prezes MSD w regionie EURAM na @EECKatowice: rozwój biotechnologii wymaga partnerstwa między rządem, firmami krajowymi i międzynarodowymi oraz ośrodkami badawczymi. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia rynekzdrowia.pl/Farmacja/Biote… https://t.co/4jWpURT8yi
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • MT @PwCCEE: twitter.com/PwCCEE/status/… The 10th @EECKatowice, the largest economic event in #CEE with 150 insp...
  @EECKatowice - (RT) @amitabhrjha
 • Kto może w unijnych negocjacjach nad budżetem czuć się wygranym? Jak to możliwe, że mamy więcej, ale mniej? W "Rządowej ławie" na pytania @adam_sierak odpowiada Jerzy @JerzyKwiecinski z @MIR_GOV_PL. Serdecznie polecamy całą rozmowę 👉👉👉 bit.ly/2rZ21k6 https://t.co/yQNOLL2YP2
  @EECKatowice - (RT) @wnppl
 • EKG 2018 w Katowicach. Kongres pełen wyzwań @se_pl @EECKatowice superbiz.se.pl/wiadomosci-biz…
  @EECKatowice - (RT) @SuperbizPL
 • We are pleased that once again our Warsaw team could be part of @EECKatowice. This year we supported two of our amazing clients @INGBankSlaski and @_PKEE_ in setting up the exhibition, filming, tweeting, taking pictures, and of course a lot of networking and fun. #work #Katowice https://t.co/9zvLpCf52O
  @EECKatowice - (RT) @AvenewMedia
 • Polecamy Waszej uwadze transmisje z wybranych sesji #EKG2018. Zapraszamy na YouTube: EEC Poland - bit.ly/2wRSK2O Grupa PTWP - bit.ly/2GjlEsf #EEC2018
  @EECKatowice
 • Jako partnerzy @EECKatowice mieliśmy okazję przeprowadzić panel dyskusyjny o roli młodych w kształtowaniu Europy. Dziękujemy @pherstowski, PROM, MAY, Zwolnieni z Teorii, @ELSAPoland, @aegeewarszawa i @tomanek_robert, rektorowi @UE_Katowice! #EEC2018 #YouthLeadership #YouthVoice https://t.co/57GpHAhcCa
  @EECKatowice - (RT) @AIESECPoland
Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.